Likvidace, bankrot

Likvidace, bankrot | foto: Profimedia.cz

Americké embargo likviduje čínského výrobce smartphonů

  • 57
Čínská společnost ZTE, která čelí sedmiletému zákazu obchodního styku s USA, pozastavuje zásadní obchodní činnosti. Výrobce v důsledku embarga nemá přístup ke klíčovým komponentům ani k operačnímu systému Android, napsala agentura Reuters.

ZTE se do nezáviděníhodné situace dostala porušením zákazu obchodování s Íránem, kterému měla navzdory embargu dále dodávat prvky telekomunikační infrastruktury (podrobněji v textu: USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami).

Zákaz dovozu součástí od amerických výrobců má pro čínskou firmu nedozírné následky. Nejbolestnější je zastavení přísunu kvalitních čipových sad Qualcomm Snapdragon, kterými výrobce velkou část své produkce osazoval.

Prakticky likvidační je pak ztráta licencí k operačnímu systému Android. Ten je bez základního balíčku Google aplikací, který výrobci získávají formou GMS licencí, obtížně použitelný (více v článku: Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android).

Nemají na výběr

ZTE by se teoreticky mohla obrátit na jiné výrobce hardwaru a v případě procesorů by se to mohlo teoreticky podařit. Ale nikoliv hned. Americké sítě jsou natolik technologicky roztříštěné, že univerzální procesory vyšší třídy s podporou všech pásem má v nabídce právě jen Qualcomm. I proto třeba Samsung, který má vlastní špičkové procesory, používá ve svých modelech pro americký trh právě jen čipy Qualcomm (například model S9 má jiný procesor pro USA a jiný pro zbytek světa). 

Ovšem nemožnost používat Android je nenahraditelná záležitost. Jiný operační systém prakticky neexistuje a bez androidu jsou přístroje neprodejné. Android licencuje mateřská společnost Googlu Alphabet, takže se embargu nelze vyhnout.  

Závislost ZTE na dovozu amerických komponent je enormní a vedení firmy se již v reakci na kroky americké vlády nechalo slyšet, že vyhlášené embargo může ohrozit její existenci. A nemluvíme jen o byznysu s chytrými telefony, do obrovských problémů embargo vrhlo i divizi produkce prvků telekomunikační infrastruktury.

Společnost tiskovou zprávou oznámila, že hlavní operační činnosti subjektu byly pozastaveny. Nadále prý však udržuje dostatečnou finanční hotovost i své nezbytné obchodní závazky v souladu s platnými předpisy. Nakupovat smartphony přímo na stránkách výrobce nebo některých významných obchodních řetězcích, jako je Alibaba, však už není možné.

Pokud bude zákaz platit, ZTE smete ze světa

ZTE se nicméně snaží všemi možnými legálními způsoby zákaz obchodu se Spojenými státy zvrátit. Už minulý týden proběhlo v Pekingu jednání mezi oběma stranami, během kterého čínští vyjednavači požádali americkou stranu, aby vyslyšeli odvolání ZTE a při dalším postupu zohlednili nejen dosavadní působení společnosti na půdě USA, ale také příslib, že by výrobce porušené embargo přísně dodržoval.

Výrobce prý dále americkým úřadům doručil dokumenty, jež by měly americkou stranu patrně motivovat k přehodnocení celé záležitosti. Obsah spisu ovšem samozřejmě není veřejně přístupný.

USA oficiálně tvrdí, že sankce vůči ZTE nemají přímou souvislost s čínsko-americkými obchodními vztahy, které v poslední době nejsou dobré. Analytici si však myslí pravý opak a věc vnímají právě jako střet dvou největších světových ekonomik.