Američané donutili ZTE ke značným ústupkům. (ilustrační snímek)

Američané donutili ZTE ke značným ústupkům. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Američané donutili čínskou firmu vyměnit vedení a zaplatit tučnou pokutu

  • 39
Situace čínské společnosti ZTE ještě před několika dny nevypadala vůbec dobře. Sedmiletý zákaz nákupu amerických komponent by firmu zničil. Světové velmoci jsou však zřejmě blízko dohodě. ZTE by tak mělo mít možnost od USA komponenty nakupovat, ovšem za cenu vyšší pokuty a značných změn v managementu i správní radě.

Embargo vyhlásilo americké ministerstvo obchodu v dubnu jako reakci na neuposlechnutí zákazu dodávek prvků telekomunikační infrastruktury Íránu a Severní Koreji. Firma také neprovedla Spojenými státy požadované změny na některých klíčových pozicích a odmítala zodpovědné zaměstnance finančně sankcionovat (více v článku: Američané se zbavují čínských výrobců).

Zástupci ZTE se snažili zákaz obchodního styku s USA řešit prakticky ihned po jeho vyhlášení. Není divu, společnost by bez pravidelných dodávek klíčových dílů pro své smartphony a licencí operačního systému Android dlouho nevydržela a s jistotou by směřovala k bankrotu.

Ostatně vedení v minulých týdnech tiskovou zprávou informovalo o výrazném omezení obchodních aktivit (více v článku: Americké embargo likviduje čínského výrobce smartphonů). 

Věc řeší nejvyšší představitelé obou velmocí

Prezident Donald Trump proto ministerstvu obchodu nařídil, ať se žádostí ZTE o zrušení embarga začnou úředníci intenzivně zabývat. Slíbil, že situaci vyřeší a později se do jednání osobně vložil i čínský prezident Sin Ťin-pching.

Indický deník The Economic Times uvádí, že původní návrh ze strany Číny zněl, že ZTE zaplatí pokutu ve výši půl miliardy amerických dolarů a změní vedení i správní radu společnosti.

S tímto návrhem však Washington nesouhlasil, za porušení embarga totiž požadoval sankci výše 1,5 miliardy dolarů, výraznou obměnu představenstva společnosti a také bezpečnostní pojistky, které by přímo v ZTE zajišťoval pracovník z USA.

Kauza USA vs. ZTE v kostce

Po dalším kole vyjednávání došli zástupci dvou největších světových ekonomik k dohodě, která počítá s pokutou ve výši 1,3 miliardy dolarů, značnou rekonstrukcí managementu i správní rady a závazek Číny o zrušení cel na farmářské plodiny. Právě Čína je největším světovým dovozcem zemědělských produktů a potravin z USA.

Zajímavou podmínkou Američanů je, že ZTE odebírat americké komponenty nikoli může, ale musí. Podle agentury Reuters firma jen loni za dodávky takových dílů zaplatila celkem 211 dodavatelům 2,3 miliardy dolarů. Dá se očekávat, že USA budou tlačit na to, aby se objednávky ze strany ZTE v budoucnu dále zvyšovaly. 

O průběhu vyjednávání informoval Donald Trump o víkendu prostřednictvím Twitteru. V příspěvku neopomněl zkritizovat Obamovu administrativu, že nechala čínské ZTE na půdě USA bobtnat bez jakýchkoli bezpečnostních kontrol. Trumpova vláda prý proto musela společnost „zavřít“ a znovu otevřít až po zajištění odpovídajících bezpečnostních garancí.

26.května 2018 v 01:07, příspěvek archivován: 28.května 2018 v 21:24

Senator Schumer and Obama Administration let phone company ZTE flourish with no security checks. I closed it down then let it reopen with high level security guarantees, change of management and board, must purchase U.S. parts and pay a $1.3 Billion fine. Dems do nothing....

Trump se také nechal slyšet, že jeho vyjednávání se ZTE je dostatečným důkazem, že umí být vůči Číně a čínským společnostem v případě porušení dohod velmi tvrdý.

Ačkoli má dosud ZTE co se týče obchodních aktivit se Spojenými státy stále svázané ruce, události posledních dnů naznačují, že pokud Čína dodrží všechny požadavky ze strany Trumpovy administrativy, pak by v dohledné době mělo embargo padnout a zcela přiškrcené zdroje amerických komponent se opět uvolnit.

Finanční ztráty budou pro ZTE mnohem větší

Pokuta 1,3 miliardy dolarů je položka, která se neblaze promítne do celkového hospodářského výsledku i takového kolosu, jakým je ZTE. Tato sankce však nebude ani zdaleka konečným účtem za stále ještě platné embargo.

Podle serveru Bloomberg společnost už teď odhaduje způsobené ztráty na 3,1 miliardy amerických dolarů. Suma reflektuje snížení odbytu ode dne platnosti zákazu a předčasné ukončení smluv se společnostmi, na níž se uvalené embargo vztahovalo.

Není třeba připomínat, že nucené ukončení kontraktu bez naplnění dohodnutého odbytu se neobejde bez sankcí. Suma sumárum by ZTE mohla celá kauza zákazu dovozu stát bezmála 4,5 miliardy dolarů.

Přestože číslo působí děsivě, má prý ekonomické oddělení společnosti vypracovaný plán, jež interně nazývá jako T0, který by v okamžiku odstranění amerických sankcí umožnil výrobu v produkčních centrech obnovit na běžnou úroveň doslova v řádu několika hodin.

Aktuálně produkce smartphonů ZTE stojí, firma totiž nemá potřebné čipy Qualcomm a chybí jí také licence nejnovější verze systému Android včetně GMS balíku (paket aplikací od Googlu). Zákaz dodávek amerických komponent v podstatě paralyzoval i produkci síťových zařízení.

Navzdory obrovským finančním ztrátám zůstává prý vedení společnosti optimistické a věří v brzké zrušení uvaleného embarga. Je ale třeba připomenout, že každý den jeho platnosti stojí firmu 15 milionů dolarů, které dosud subjekt „lepí“ hotovostními rezervami.

Firemní kasa ale samozřejmě není bezedná, a pokud by ZTE mělo celou kauzu překonat v ekonomické kondici, která umožní podle strategie T0 v případě zrušení embarga obratem nastartovat veškeré výrobní i obchodní aktivity, zákaz by určitě neměl trvat dalších několik měsíců.