Zrodí se nová mobilní síť? Microsoft má své plány!

aktualizováno 
Jak to tak vypadá, řada firem stále hledá nové možnosti, jak vystavit moderní mobilní síť. Kromě CDMA sítí na frekvencích kolem 450 MHz, které rostou v Evropě jak houby po dešti, by se tak mohla zrodit další mobilní technologie. Svědčí o tom nová aktivita Microsoftu a jeho partnerů.
Chystají Microsoft a Google úplně nové mobilní služby?

Chystají Microsoft a Google úplně nové mobilní služby? | foto: Plymer Vision

Rozvíjející se mobilní trh je velkým lákadlem. Pro řadu firem téměř neodolatelným. Navíc nové technologie otevírají řadu dalších možností. Stále častěji se proto setkáváme s pokusy, jak do tohoto zajímavého byznysu proniknout.

Nedávno přinesly americké noviny zprávu o tom, že skupina technologických firem – patří do ní mimo jiné Microsoft, Google, Dell, Hewlett-Packard, Intel či Philips – požádala americký regulační úřad FCC o souhlas s testováním nového zařízení „v bílém místě“ frekvenčního spektra.

Možná se ptáte, kde se prázdné místo v poměrně nacpaném frekvenčním pásmu vzalo. Říká se tomu digitální dividenda – jde o frekvence, které se uvolní v souvislosti s přechodem na digitální televizní vysílání. To využívá frekvenční spektrum trochu jinak, takže část frekvencí se uvolní pro další využití.

Zájemců je samozřejmě mnoho, na druhou stranu vytvořit nové zařízení, které by fungovalo třeba na nižších frekvencích než všechny dosud používané mobilní sítě by mohlo být zajímavé.


        Cellular Book

Elektronické knihy nejsou úplnou novinkou, ale nová síť a nová technologie by mohla jejich rozvoj podpořit.

Platí totiž známé pravidlo o tom, že čím nižší frekvence, tím jednodušší je budování rozumného pokrytí. Přitom postupné utlumení analogového vysílání je trendem prakticky v celém rozvinutém světě. Pokud by se podobný pokus o nové využití těchto pásem pro mobilní účely skutečně zrodil, jistě by se brzy objevil výrobce, který by pro tyto frekvence upravil některou ze známých technologií – potenciální trh je totiž poměrně velký.

Navíc všechny firmy, o jejichž účasti ve skupině se ví, jsou v poslední době hodně aktivní. Google své záměry proniknout do mobilů bere hodně vážně a v posledních týdnech ohlásil několik důležitých partnerství. Microsoft a ostatní se zatím pohybují zejména v oblasti smartphonů. Dá se tedy očekávat, že by se nejednalo o další mobilní síť pro přenos hlasu.

Zejména Microsoft a Google dávají totiž v poslední době stále častěji najevo, že nejsou příliš spokojeni s tím, že jejich technologie využívají další hráči na mobilním trhu, aniž by jim to přineslo adekvátní zisk. Místo pro mobilní síť poskytující třeba přístup k webu, e-mailům, zpravodajství a dalším službám tu určitě je.

Jednou z hlavních překážek rozvoje třeba mobilního zpravodajství, a vlastně mobilního internetu obecně, jsou poplatky za přenesená data. Představa, že člověk zaplatí třeba 500 Kč měsíčně za to, aby si mohl přes mobil číst noviny, se řadě uživatelů nelíbí. Pokud by se ale podařilo vytvořit nový koncept s nějakou paušální cenou, a ještě k tomu nabídnout zařízení, na kterém by čtení bylo pohodlné, téměř jistě by se našla řada potencionálních zákazníků.

Ostatně právě předplatné novin je v japonských 3G sítích jednou z nejpopulárnějších služeb. Uvidíme tedy, jak se bude situace dále vyvíjet. FCC prozatím vyzvalo všechny dotčené firmy, aby dodaly prototypy k dalšímu testování. Jakmile se nám podaří zjistit další informace, budeme vás informovat.

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

Studentům zabavují mobily. Za vrácení chtějí výkupné

Ilustrační snímek

Zabavení mobilu vyučujícím není nic neobvyklého, zpravidla se však žák či student svého mobilu dočká po konci výuky....

Koncept „ostružinového“ smartphonu vypadá skvěle. Má unikátní konstrukci

Designový koncept BlackBerry Alpha se sendvičovou konstrukcí

Mobily s vysouvací konstrukcí nebyly před nástupem smartphonů ničím neobvyklým, dnes je ovšem tato koncepce výjimkou....

Z kopírování SIM karet získali miliony a drahá auta. Teď je čeká vězení

Ilustrační snímek

Poněkud napilno měl americký student Joel Ortiz. Ve svých dvaceti letech si totiž přišel k více než pěti milionům...

Najdete na iDNES.cz