Krádež mobilního telefonu rozhodně není nic příjemného, nezávisle na tom, zda-li jste vlastnili drahý komunikátor nebo nejlevnější low-end. Mnozí okradení, ve snaze znepříjemnit danému lapkovi život, proto v důvěře zavolají svému operátorovi, aby zablokoval volání a nejlépe i zakázal používání ukradeného přístroje. Přes tuto snahu jsou však vitríny mnoha bazarů obleženy telefony, jejichž původ je v mnoha případech přinejmenším nejasný. Zatímco nad samotnou koupí bdí náš právní systém, o zamezení eventuelního použití v mobilních sítích se vedou bouřlivé diskuze. Na jedné straně stojí světoví operátoři s databází IMEI kradených telefonů, na straně druhé úpravci.
Vyvrcholením sporů na našem území byla nedávná aféra s , kteří ve snaze snížit počet ukradených mobilních telefonů začali porovnávat vytištěná výrobní čísla s jejich elektronickou podobou. Objevili se názory, že nové IMEI získáte i pouhým upgradem firmwaru, přičemž skutečným vyvrcholením pře bylo tvrzení o možnosti existence dvou různých výrobních kódů. Jeden z nich má telefon pevně uložený, ten vysílá směrem k mobilní síti a právě ten druhý, zobrazovaný například po zadání *#06#, se zásahy úpravců mění. Abychom dokázali na tyto otázky jednoznačně odpovědět, využili jsme nabídku společnosti H test a zapůjčili si profesionální tester Agilent technologies E6392B, abychom ověřili, jak se upravený mobil v síti doopravdy identifikuje.
Samotné měření bylo poměrně jednoduché. Do zkoušených přístrojů jsme vložili speciální SIM kartu, přes anténní coupler připojili k testeru a nechali je najít testovací síť. Po přihlášení už stačilo z displeje odečíst vyslané IMEI a porovnat ho se štítkem přístroje. V zájmu objektivity testu jsme oslovili několik subjektů, aby nám upravené mobily zapůjčily.
Podle slov nezávislých odborníků na úpravy a odblokování mobilních telefonů se dá v současnosti změnit IMEI u všech prodávaných přístrojů, vše je otázkou poptávky. V současnosti nejsnáze, a tedy i nejlevněji, vychází změna identity Ericssonu, Motoroly a Siemense. Naopak největší odpor klade vůči novému IMEI Nokia, což se odráží i na vysokých nákladech za získání patřičného vybavení. Sehnat finský mobil se změněnou identitou je téměř nemožné, obdobně jako upravený přístroj od méně prodávaných značek. Každý vám u nich nabídne různé barvy podsvícení, nový firmware, někdy dokonce i kryt, ale po otázce na změnu IMEI zpravidla argumentuje vysokou cenou.
Do testu se nám podařilo sehnat celkem jedenáct přístrojů, zpravidla Siemense x35, Ericssony R320 a Motoroly V50. Abychom zbytečně nezatěžovali vaše připojení k internetu, k focení jsme vybrali tři zástupce, u nichž uvidíte jednak štítek s originálním výrobním kódem a následně displej testeru ukazující skutečně vysílané IMEI.
Ericsson R320
Motorola V50
Siemens M35i
Tento přístroj je výjimečný tím, že IMEI nám bylo upraveno doslova na zakázku, takže nejde jen o drobnou změnu několika posledních číslic, ale o vytvoření zcela unikátního a žádným výrobcem nepoužívaného kódu.
Jak sami vidíte, celosvětové snahy operátorů o vyhoštění kradených mobilních telefonů ze své sítě dostaly další těžkou ránu. Relativně snadnou změnu výrobního čísla totiž mají výrobci začít řešit až u nových modelů, takže do té doby budou všechny black listy stejně účinné, jako například provázek na vstupních dveřích. Jakákoliv snaha se však počítá, a tak v oblasti snížení statistik kradených mobilů patří velké plus Eurotelu, který u nás jako jediný vede databázi IMEI odcizených přístrojů.