Mobilní telefon je na jednu stranu revolučním nástrojem v lidské komunikaci, na druhou stranu je ale v mnohých případech doslova obrovským nalezištěm soukromých informací.
Pouze šest lidí z deseti chrání svá data v mobilu heslem, ukázal průzkum společnosti Credant Technologies. Zbytek uživatelů v telefonu zcela nezabezpečeně uchovává hesla do e-mailových schránek (24 % respondentů), PIN platební karty (24 % respondentů), či dokonce přístupové informace k internetovému bankovnictví (16 % respondentů).
Drtivá většina uživatelů navíc nějakým způsobem používá mobilní telefon k práci. Podnikatelé se podle průzkumu nezdráhají do paměti ukládat citlivá data týkající se samotných klientů a zákazníků. Potvrdilo to 23 % respondentů z řad ředitelů a manažerů nejrůznějších firem.
Jak uchránit soukromá data?
Bezpečnostní odborníci před důvěrou v mobilní telefony důrazně varují. "Pokud nemáte na vybranou a citlivá data si chcete uložit do mobilu, musíte se ujistit o jejich zabezpečení," řekl BBC Graham Cluley ze společnosti Sophos zabývající se bezpečností v oboru informačních technologií.
Dodává, že data by neměla být zabezpečena jednoduchým heslem, ale nejlépe složitou frází, která se žádným způsobem neváže k vaši osobě. Pro případného zloděje dat tak bude přístup do vašeho soukromí mnohem složitější.
Existují také speciální aplikace určené na ochranu dat. Většinou fungují na velmi jednoduchém principu. Nejprve si zvolíte jedno centrální heslo pro přístup k programu. Vaše obrázky, nahrávky či třeba textové zprávy bude posléze možné otevřít až po zadání tohoto kódu.