náhledy
Mobilní aplikaci a propojení s mobilem má dnes víc zařízení, než možná tušíte. Smartphone je v podstatě nezbytným nástrojem, pokud chcete využívat různých výhod, které se s chytrou elektronikou pojí.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Naprostým základem je nositelná elektronika, což je koneckonců asi nejčastější věc, kterou s mobilem propojujete. Vedle bezdrátových sluchátek to jsou například chytré hodinky, což je kategorie, ve které má spousta výrobců mobilů i vlastní modely.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Méně obvyklým typem nositelné elektroniky, který je ovšem aktuálně na vzestupu, jsou chytré prsteny. Ty zvládnou zastat spoustu funkcí běžně dostupných v chytrých hodinkách v daleko menším těle a jsou tak vhodnější například na měření kvality spánku. Na obrázku je model Ultrahuman Ring Air za 9,5 tisíce korun.
Autor: Ultrahuman
Velice rozšířené jsou různé prvky chytré domácnosti. Základem je například osvětlení, které si můžete pomocí mobilu přizpůsobovat aktuální potřebě, nebo si třeba nastavovat různé rutiny pro automatické zapínání a vypínání. Na fotce je chytrá lampa Philips Hue Go za 2 300 korun.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
Dalším častým chytrým zařízením jsou robotické vysavače. Ty můžete mobilem nejenom manuálně ovládat, ale také sledovat průběh úklidu domácnosti na dálku. Na fotce je model Ecovacs Deebot X5 za 22 tisíc korun.
Autor: Ecovacs
Naopak poněkud méně obvyklou kategorií jsou například chytré květináče, které pomocí senzorů sledují například vlhkost substrátu nebo vám dávají vhodné tipy na pěstování. Na fotce je model The Smart Garden 9 od značky Click & Grow, v závislosti na velikosti jej pořídíte od dvou do 20 tisíc korun.
Autor: Click & Grow
Další poměrně běžnou součástí moderní chytré domácnosti jsou například chytré termostatické hlavice, pomocí kterých si můžete i na dálku upravovat intenzitu topení. Na obrázku je model od výrobce TP-Link za 1 300 korun.
Autor: TP-Link
Velmi široká je nabídka domácích kamer, kde je obraz přenášený na mobil a zároveň přes mobil můžete kameru natáčet podle potřeby. Základní modely pořídíte už za pár stovek, zde vyobrazená kamera od Xiaomi stojí 700 korun.
Autor: Xiaomi
Zubní kartáček ukládá data o čištění do mobilní aplikace, která poskytne analýzu péče o chrup, vede ke zlepšení návyků a doporučí i vhodný čistící režim. K dispozici jsou například modely Philips Sonicare za ceny okolo pěti tisíc korun.
Autor: Philips
Mobilem dnes můžete ovládat i holicí strojek. Spojení probíhá přes bluetooth a slouží k tomu, že si přes mobil nastavujete citlivost břitů a naopak se ukládají informace o tom, jak a kdy jste se holili. Philips chce za strojky řady 7000 zhruba tři tisíce korun.
Autor: Philips
Co takhle chytrý rýžovar? Firma Xiaomi jich vyrábí několik, model s objemem 1,5 litru pořídíte za 1 200 korun. Opět ho můžete ovládat na dálku mobilem, třeba si ho zapnout cestou domů. Než dorazíte, rýže se uvaří. Pokud si tedy ovšem vše dopředu připravíte.
Autor: Xiaomi
Ovládání mobilem má dnes už celá řada automobilů, se kterými jde mobil i plně propojit a třeba na dálku sledovat jeho stav. Ale to už by byl k Vánocům asi docela drahý dárek.
Autor: Tesla
Zpět do reality, poměrně běžným typem propojení mobilu se spotřebičem v domácnosti jsou chytré televize. Na ně si můžete zrcadlit obsah z mobilu nebo jej třeba používat jako dálkové ovládání.
Autor: SAMSUNG
Mobily dnes běžně poslouží na propojení s různými dětskými hračkami. Třeba takový robot Topjoy Dance Robert nejenom podporuje dálkové ovládání přes mobil, ale také programování jeho pohybu do rytmu hudby. Koupíte jej za dva tisíce korun.
Autor: Topjoy
Autíčko, které na dálku ovládáte mobilem, pořídíte i u Lega. To má pro řadu Technic ovládání přes aplikaci Control+. Některé stavebnice obsahují vše potřebné, ale lze dokoupit i jednotlivé součásti pohonu a ovládání. Vyobrazené auto (Audi RS Q e-tron) stojí 4 200 korun.
Autor: Lego
Nakonec asi největší zvláštnost, jakou jsme našli, je chytrá samočistící kočičí toaleta Petkit Pura X. Tu můžete propojit s mobilní aplikací a zjistit tak různé statistiky, jako například váhu vaší kočky, dobu a frekvenci používání toalety nebo stav steliva uvnitř. Takové zařízení stojí 10 tisíc korun.
Autor: Petkit