Zapomeňte na šifry. K zabezpečení wi-fi sítí postačí štětec a váleček

aktualizováno 
Japonští vědci vyvinuli speciální nátěr na zeď, který nepropustí signál bezdrátových sítí wi-fi mimo předem vymezený prostor. Tím se má podstatně zvýšit jejich bezpečnost. Nový vynález odstíní i další elektromagnetické vlny, a to až do frekvence 183 GHz.

Sony - DMPORT WiFi receiver | foto: Technet.cz

Bezpečnost bezdrátových sítí je jednou z největších obav všech správců sítí, ale i řady domácích uživatelů. Připojit se přímo na běžné drátové (Ethernet) rozvody je pro případného útočníka mnohem komplikovanější. U bezdrátových sítí ale nemusí vniknout do budovy, stačí se jen dostat na dosah signálu a útok může začít.

Právě z těchto důvodů je v současné době věnována velká pozornost různým šifrovacím algoritmům, které mají útočníkovi situaci ztížit.

Problém je v tom, že ji opravdu jen ztíží, ale úplnou bezpečnost neznamenají nikdy. Zejména firmy tak často investují poměrně značné sumy peněz do konstrukcí, které pronikání elektromagnetického vlnění (a tedy i wi-fi signálů) mimo budovu brání.

Podle časopisu New Scientist ale přišel tým Tokijské univerzity vedený Shin-ichi Ohkoshim s mnohem jednodušším řešením – speciálním nátěrem.

S myšlenkou "blokovacího" nátěru si již dříve pohrávala americká firma EM-SEC Technologies. Ta se zabývá právě ochranou před elektromagnetickými vlnami. V její nabídce lze najít mimo jiné i speciální pouzdra na mobily a notebooky.

Tyto nátěry fungují jen v případě, že jejich magnetické pole interferuje s frekvencí elektromagnetického vlnění. Časopis New Scientist uvádí, že starší materiály byly schopné efektivně blokovat jen frekvence do 50 GHz.

Nový japonský nátěr založený na oxidu hliníku zvládne bez problémů i frekvence nad 100 GHz. Měření magnetometrem ukázala japonskému týmu, že podobný nátěr si poradí až se 182 GHz při pokojové teplotě.

Výzkumy ukazují, že se japonskému týmu zřejmě podařilo pozměnit vazby mezi kovem (hliníkem) a kyslíkem, které zcela mění magnetické vlastnosti materiálů. Shin-ichi Ohkoshi proto doufá, že se vědcům podaří vytvořit i látky blokující ještě vyšší frekvence.

Je otázkou, co to přinese. Běžné wi-fi sítě totiž používají frekvence 2,4 GHz až 5 GHz. Plusem nového materiálu ale může být velmi nízká cena. Vědecký tým Tokijské univerzity spolupracoval na výrobě testovacích vzorků s firmou Dowa Electronics. Na základě této spolupráce odhadl Ohkoshi cenu na 10 GBP (300 Kč) za kilogram.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

První fotomobil slaví překvapivé výročí. Uměl jenom selfie

Kyocera VP-210

První mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem je hodně starý. Představen byl už před dvaceti lety. Přístroj...

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Apple má problém kvůli drahým aplikacím. Důvodem je monopolní obchod

Logo společnosti Apple v New Yorku (1. srpna 2018)

Zákazníkům Applu se nelíbí, že musí instalovat aplikace jen z jeho obchodu App Store. Apple si u placených aplikací...

Najdete na iDNES.cz