Zametal hrnčířskou dílnu, dnes je miliardář - pomohly mu mobilní telefony

aktualizováno 
(Ne)obyčejný chlapík, který zametal podlahy v hrnčířské dílně, se za dlouhá léta usilovné práce stal jedním z nejbohatších lidí světa. Tento krátký životopis náleží pouze jednomu muži, třiapadesátiletému Britovi Johnu Caudwellovi.

John Caudwell - Ze zametače miliardářem - Joh Caudwell | foto: The Caudwell Group

John Caudwell je typickým příkladem člověka, který celý život dřel na své nynější jmění. Ve svých 53 letech se pravidelně objevuje v prestižních světových žebříčcích nejbohatších lidí světa. Ještě před pár lety přitom zametal podlahy v hrnčířské dílně.

John se narodil v roce 1953 a za svůj život zkusil mnoho povolání. Ještě ve svých 33 letech pracoval jako řadový prodejce automobilů. Až poté vycítil se svým bratrem Brianem příležitost k podnikání. Pustil se do právě vznikajícího trhu s mobilními telefony.

V roce 1986 tak zakládají oba bratři společnost Caudwell Group zabývající se odvětvím mobilní komunikace. V té době museli čekat celých osm měsíců na svou první objednávku. Prodali 26 mobilních telefonů, což je stejný počet, jaký dnes prodává jejich řetězec za pouhou minutu.

Konkurence jen v Británii

Dnes je John vlastníkem jednoho z největších nezávislých prodejních řetězců mobilních telefonů v Evropě. Jeho společnost nazvaná Phones4u má citelnou konkurenci jen na domácich britských ostrovech.

Je jí řetězec Carephone Warehouse, který po jistou dobu působil i u nás pod obchodní značkou Phonehouse. Poté jeho prodejny odkoupil bývalý Oskar a vybudoval tak vlastní obchodní řetězec. Příkladem může být prodejna na I.P.Pavlova v Praze. - více o prodeji zde

John se však nedávno rozhodl pro prodej své společnosti též. "Prodej mého řetězce mi umožní získat více času na osobní život, na rodinu i na moji charitu," říká.

Řetězec Phones4u, jehož zakladatelem je právě John Caudwell, se postaral o největší úspěch celé Caudwall Group. Obrat společnosti se zvýšil z 13 milionů liber v roce 1991 na celou jednu miliardu liber v roce 2000. V letech 1996-1997 byla navíc Caudwell Group jmenovaná nejúspěšněji se rozvíjející britskou firmou.

John je na zaměstnance přísný

Společnosti Phones4u a Carephone Warehouse si v Británii konkurují podobně, jako filiálky restaurací Mc Donald´s a KFC. Tam, kde se nachází prodejna jednoho řetězce, zákonitě najdete i prodejnu toho druhého. Phones4u je však nejen podle Caudwella úspěšnější.

"V Carephone Warehouse měli od rána pouze jednoho člověka, my už jsme prodali pět telefonů," ujišťoval prodejce Phones4u svého šéfa v dokumentu na Discovery Channel. Zde také John uvedl, že jeho zaměstnanci jsou klíčem k úspěchu společnosti.

"Jsem přísný na lidi, které zaměstnávám. V této branži je to potřeba. Konkurence je silná a bez schopných zaměstnanců bychom nemohli existovat," řekl Caudwall pro Discovery Channel. "Lidem platím hodně peněz, také od nich ale hodně očekávám," dodal stroze John.

A není se čemu divit. Marže z prodeje mobilních telefonů jsou totiž jedny z nejnižších na trhu.

Bohatý se necítím, tvrdí John

I přesto se John během pouhých dvaceti let dokázal vypracovat na špičku světových boháčů. Pro někoho jde o nedosažitelný sen, John však svůj úspěch nijak výrazně nevnímá. "O milionářském životě jsem naposledy snil někdy v sedmi letech," řekl pro server bbc.co.uk.

Johnovo jmění se dnes odhaduje na jeden a půl miliardy euro. I přes takové bohatství však John působí jako velmi skromný člověk.

"Když se mě někdo zeptá, jaké je to být tak bohatý, odpovím, že nevím. Nevnímám své jmění jako něco, co si mám naplno užívat. Mám peníze, ale stojí za nimi léta tvrdé a velmi náročné práce," řekl John ve zmiňovaném dokumentu.

Dokonce i helikoptéru, kterou osobně pilotuje, si dle jeho slov pořídil z čistě praktických důvodů. "Pomáhá mi šetřit čas. I při takovém počtu schůzek v různých částech světa si tak naleznu pár hodin pro sebe," vysvětluje do kamery.

Bentley stojí v garáži, John má radši JCB

Ve svém volném čase nedělá nic jiného, než že upravuje zahradu svého sídla. To, co pro jiné je tvrdá práce, má John jako relaxaci. Se svým JCB (bagr - pozn. red.) tak pravidelně vyjíždí na svůj pozemek za cílem jeho vlastnoručního zkrášlení.

"Jednou jsem si řekl, že by bylo hezké si upravit zahradu vlastníma rukama. Baví mě to," tvrdí John. Namísto projížděk ve svém Bentley GT, které mu stojí společně se silnou silniční motorkou v garáži, se tak hrabe v hlíně a sází nové a nové rostliny na své zahradě.

Na kole za charitu

A také jezdí na kole. Připravuje se tak na svou charitativní jízdu. Charita je pro bratry Caudwellovy jednou z vůbec hlavních činností. Na dobročinné účely již věnovali nemalé částky a v této činnosti hodlají i nadále pokračovat. - více o Caudwall charity zde (EN)

Bratři Caudwallovi se zaměřují především na děti v těžkých životních situacích. Jedním z hlavních cílů jejich charity je zajištění nové budovy ve Stoke on Trent, která bude sloužit speciálním potřebám nemocných a postižených dětí.

Mnoho lidí Johna nechápe

Místo toho, aby si naplno užíval svého bohatství, tráví John Caudwell většinu času tvrdou prací a relaxuje v pracovních rukavicích. V garáži mu stojí Bentley, avšak jezdí na kole. Helikoptéru si nepořídí jen kvůli boháčské nátuře, ale za účelem úspory drahocenného času.

"Pro mnoho lidí jsem mimozemšťan," tvrdí John v rozhovoru pro server Telegraph.co.uk. Jedno mu však nelze upřít. Jeho úspěch a především schopnost zachovat si svou povahu je doslova jako z pohádky. John ji však dokázal změnit ve skutečnost.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Milion lidí má v mobilu aplikaci Záchranka. Umí přivolat pomoc

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes...

iPhony šlo odposlouchávat přes připojené hodinky. Byla to chyba

Apple Watch Series 2

Apple musel přistoupit k blokaci aplikace na hodinkách Apple Watch, protože se skrze ní daly odposlouchávat propojené...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz