Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Pracant za málo peněz. Chytrý náramek od Xiaomi je trefou do černého

  6:03
Nová generace chytrého náramku Mi Band od Xiaomi přináší kvalitnější senzory i nové funkce. Majitelům trojky už se vyplatí přejít a možná o něm zauvažují i ti, kteří na zápěstí nosí rok starý Mi Band 4.

První, co na Mi Band 5 musím ocenit, je změna způsobu nabíjení. U čtyřky je třeba vyjmout hodinky z poutka a uložit je do kolébky. U pětky tato obtíž odpadá – hodinky stačí sundat ze zápěstí a ke spodní straně se senzory připojit kabel, který se díky magnetu snadno přichytne.

Na první pohled vypadají oba náramky stejně, rozdíl je patrný při aktivaci AMOLED displeje. Velikost z 0,95palce vzrostla 1,1palce, rozlišení pak z 120 x 240 pixelů na 126 x 294 pixelů. Mírně vzrostla i maximální svítivost ze 400 na 450 nitů, nicméně v praxi jsem rozdíl nezaznamenal. Když jsem si ovšem nasadil zpět čtyřku, větší displej mi přeci jen chyběl. Pokud jde o řemínky, zkoušel jsem vložit čtyřku do pětky a pětku do čtyřky a šlo to, ale bylo vidět, že to není úplně ideální.

Mi Band 5

Menu na hodinkách obsahuje hned několik nových položek. Jednou z nich je PAI, což je zkratka pro Personal Activity Intelligence. Určitě jste slyšeli, že člověk by měl ujít každý den alespoň 10 000 kroků, aby zůstal fit. Problém je, že tato meta nebere v potaz intenzitu cvičení. Právě z té ovšem vychází indikátor PAI, u nějž záleží na srdeční frekvenci.

Cílem je dosáhnout PAI 100 a na této hodnotě zůstat, počítá se přitom jako součet posledních sedmi dní. Můžete klidně ujít 15 000 kroků a za daný den získat PAI například jen 5. Hlavní je totiž intenzita cvičení. Dosáhnout PAI 100 přitom není těžké, pokud provozujete nějaký sport. Rozhodně není třeba cvičit každý den. Cíle jsou odstupňované, takže náramek vás jemnými vibracemi pochválí za dosažené skóre 30 a 50. Vedle počítaní kroků je to další motivátor, u nějž Xiaomi věří, že předchází srdečním chorobám a cukrovce druhého typu.

Po novém si můžete změřit i úroveň stresu. Ta vychází z HRV, tedy variability srdeční frekvence a vyhodnocuje míru stresu v rozsazích žádný, mírný, vyšší a vysoký. Úroveň stresu si můžete změřit jednorázově, ale i nepřetržitě. Podíly pak vidíte kdykoliv na náramku, podrobněji pak v aplikaci Mi Fit na telefonu. Výsledek neberte nijak dogmaticky, sám výrobce říká, že informace jsou jen orientační. Ale třeba zjistíte, že se až příliš často rozčilujete.

Mi Band 5 vs. Mi Band 4
Mi Band 5 vs. Mi Band 4

Pokud ano, můžete svou mysl utišit pomocí další novinky, a to dechového cvičení. Jednoduše spustíte aplikaci Breathing, nastavíte požadovaný čas v minutách a necháte se vést. Funguje to tak, že na displeji se zobrazuje zvětšující se a zmenšující se kruh, který indikuje, že se máme nadechovat, nebo vydechovat. Praktičtější je mírná vibrace v maximálním a minimálním rozsahu, díky čemuž je možné relaxovat například se zavřenýma očima. Na konci cvičení vám aplikace ukáže váš počáteční tep a aktuální.

Ženy si mohou do menu přidat položku Cyklus, což je menstruační kalendář. 

Vylepšení se dočkala i analýza spánku. Ta kromě hlubokého spánku, lehkého spánku a času vzhůru vyhodnocuje nově i podíl REM. Tady je třeba v menu telefonu vše správně nastavit. U způsobu sledování nestačí zvolit „Automatické sledování srdečního tepu“, což je nepřetržité sledování srdečního tepu, je třeba v podmenu vybrat položku „Automatické sledování srdečního tepu a Spánkový asistent“, což lze celkem snadno přehlédnout.

Aplikace Mi Fit

Aplikace Mi Fit

Aplikace Mi Fit

Aplikace Mi Fit

Aplikace pak každý den vyhodnocuje váš spánek a ohodnotí ho známkou (maximum je 100 procent). Uvidíte, jak jste spali v porovnání s ostatními uživateli náramku, dostanete několik tipů (šli jste spát pozdě, málo hlubokého spánku, málo celkového spánku...) a statistiku pravidelnosti vašeho spánku za posledních sedm dní. 

Je jasné, že vám žádná aplikace nemusí říkat, jak jste se vyspali. To víte sami nejlépe. Ale vhled do toho, jak spíte, může pomoci upravit vaše návyky. Ideální by samozřejmě byla i přítomnost chytrého budíku, který vás v požadovaném rozmezí vzbudí v ten správný čas, ale ten tu není. Oproti čtyřce mi přijde senzor pětky citlivější, protože lépe vyhodnocuje například krátká probuzení během noci.

Co se cvičení týče, původních šest režimů se zvýšilo na jedenáct. Nová verze tak umí vyhodnotit například skákání přes švihadlo nebo cvičení jógy. Já zůstal u běhání a propojení s telefonem, abych měl relevantní údaje díky GPS namísto špatných odhadů. Náramek vám pomůže optimalizovat váš trénink na základě toho, čeho chcete dosáhnout. Rychlý pohled na zápěstí během běhu ukáže, zda se rozehříváte, spalujete tuky, nebo jste v anaerobní zóně. Nemusíte luštit číslo, uvidíte i barvičky.

Podrobné vyhodnocení svého běhu pak naleznete v aplikaci Mi Fit. Tam uvidíte nejenom kudy jste běželi, ale proměnlivá barva čáry ukáže i jak rychle. Dále jsou k dispozici grafy týkající se tempa, srdečního tepu, nadmořské výšky a zóny srdečního tepu (relaxační, zahřívání, spalování tuků, aerobní, anaerobní, VO2 max). Pokud jste žádný náramek nebo chytré hodinky neměli, možná ani netušíte, že běháte až příliš rychle.

Náramek není always-on, ale je třeba buď stisknout dotykové kolečko, nebo lze nastavit i funkci, kdy se displej aktivuje při zvednutí zápěstí. Tu samozřejmě můžete mít na noc vypnutou, aby se displej nerozsvěcel během spánku. Využívám i funkci, kdy mě náramek upozorní, že už hodinu sedím. Člověk si to ani neuvědomí a donutí mě to trochu se protáhnout.

Samozřejmostí jsou notifikace: pokud chcete, uvidíte, kdo vám volá, přečíst si můžete i SMS. Ostatní notifikace, například z e-mailu, Instagramu nebo Facebooku Messengeru mám kvůli zachování příčetnosti vypnuté. Z novinek stojí za zmínku ještě možnost dálkově ovládat spoušť fotoaparátu na telefonu, funguje to i na iOS.

Co se výdrže týče, výrobce udává až čtrnáct dní. Tady ovšem záleží na tom, jak budete náramek používat. Já měl zapnuté nepřetržité sledování srdeční aktivity, spánkový asistent a podsvícení na třetím stupni z pěti (jas se nastavuje bohužel jen manuálně) a dostal jsem se na devět dnů.

Aplikace Mi Fit

Aplikace Mi Fit

Aplikace Mi Fit

Mi Band 5

Všechny přehledy o aktivitách a nastavení jsou v již zmíněné aplikaci Mi Fit. Váš stav je vyjádřen pomocí karet, jejichž pořadí lze samozřejmě upravit. Rozbalení dané karty pak poskytne detailnější informace a připomene starší záznamy. Vesměs bohaté jsou i možnosti nastavení. 

Pokud nechcete, aby vás otravovaly notifikace, a to nejenom například hovory, ale třeba i oznámení o dosažení vytyčeného cíle, vše lze vypnout. Přizpůsobit si můžete položky, které v náramku uvidíte, nebo naopak neuvidíte, a to včetně pořadí. Samozřejmostí je úprava watch face, tedy motivu na displeji. Můžete zvolit nějakou animovanou stylovku, ale pravděpodobně dáte přednost tomu, abyste okamžitě viděli všechny důležité údaje.

Mi Band 5 má pár much, například čas od času mi vypadne některý synchronizovaný údaj, ale později zase doskočí. Na náramku také nelze prozatím nastavit češtinu. A mé ženě se udělala na zápěstí, kde měla náramek, vyrážka, takže si musí pořídit nějaký kvalitnější. Já takový problém neměl a naopak musím říct, že ten dodávaný mi sedí skvěle. Zamrzí ovšem, že mezinárodní verze neobsahuje NFC, senzor SpO2, barometr a nepodporuje ani hlasového asistenta Amazon Alexa. 

Celkově jsem s novou generací velmi spokojen. Přináší lepší senzory, nové funkce a umí lépe motivovat k pohybu. Při ceně, která mnohde spadla pod tisíc korun, není co řešit. Mi Band 5 je jasný hit.

Autor:
  • Nejčtenější

Samsung představil své top modely. Změny a inovace jsou ku prospěchu věci

Samsung své nejdůležitější modely vhodně vylepšil. Zákazníky by měly všechny inovace potěšit. Je to logické, ale v...

Aby vám smartphone vydržel, nešetřete. Jinak zbytečně vyhodíte peníze

Premium Průměrná doba, za jak dlouho uživatelé pořizují nový smartphone, se prodlužuje. Dnes to jsou už skoro tři roky. To...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hodinky Applu zburcovaly policii, do tělocvičny vtrhlo komando

Uživatelé Applu ji využívají třeba k vyhledání nejbližší restaurace, pomůže jim zadat schůzku do kalendáře, anebo...

Toto jsou samsungy S23 a S23+. Jsou elegantnější a mají lepší baterii

Samsung oficiálně představil nové smartphony špičkové modelové řady Galaxy S23. Opět obsahuje smartphony, řekněme, dvou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtého operátora nevybudují. Svůj frekvenční příděl prodali Vodafonu

Rok 2017 byl pro tuzemský mobilní trh nadějí na vznik plnohodnotného čtvrtého operátora. V tehdejší aukci kmitočtů pro...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Připlatíme si. Samsung mezigeneračně zdražil špičkové smartphony

Vysoká inflace i náklady na výrobu dále otřásají světovými trhy. Dotkne se to i novinek řady Galaxy S23 od Samsungu,...

Samsung představil své top modely. Změny a inovace jsou ku prospěchu věci

Samsung své nejdůležitější modely vhodně vylepšil. Zákazníky by měly všechny inovace potěšit. Je to logické, ale v...

Ukázali koncept parádní skládačky. Oproti konkurenci má i něco navíc

Značka Tecno patřící mezi deset největších výrobců smartphonů na světě představila koncept osobitě pojatého skládacího...

Možná váš příští smartphone bude jedna z těchto chystaných novinek

V příštím měsíci se zřejmě dočkáme hned několika zásadních smartphonových premiér. Tyto smartphony budou určovat trendy...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...