Xiaomi se inspirovalo Applem. Kdo na to upozorní, tomu hrozí žalobou

  14:22aktualizováno  14:22
Xiaomi si při svém startu vybralo za vzor Apple. Zpočátku se do již zesnulého zakladatele Applu Steva Jobse stylizoval i šéf Xiaomi, který oblékal ikonické jeansy a rolák. Firma svůj vzor zpočátku ráda přiznávala. Jenže to už dnes neplatí.

Memoji vs Mimoji | foto: Apple a Xiaomi

Xiaomi je čínská značka, která se proslavila levnými a kvalitními smartphony. Svůj byznys však časem výrazně rozšířila, dnes má širokou nabídku výrobků, často s mobily vůbec nesouvisejících, nebo jen okrajově. Navíc především na domácím trhu vydělává i na službách, které jsou s nabízeným hardwarem spojené. 

Fotogalerie

Inspirace Applem je očividná, ten to dělá velmi podobně, jen nemá tak široké portfolio výrobků. I Apple hodně vydělává na službách spojených se svými iPhony. 

Jenže inspirace Applem se neomezila jen na podobnou koncepci fungování firmy, ale i na „vypůjčení“ designu některých výrobků. Vzpomenout můžeme třeba na podobnost modelu Mi4 z roku 2014 a iPhonu 5. Tablet Mi Pad si zase „vypůjčilo“ designové prvky z iPadu mini. A asi nejkřiklavější a nejprobíranější je podobnost modelu Mi 8 a iPhonu X.

Xiaomi Mi 8 bylo představené až po iPhonu a mělo zcela identický výkroj v displeji, stejně jako podobu uspořádání zadního fotoaparátu. Později by to nebylo tak nápadné, výkroj v displeji dostaly desítky telefonů po celém světě. Jenže v době uvedení Mi 8 tomu tak nebylo a podobnost s iPhonem X byla výrazná. 

Mimoji

Mimoji

Memoji

Memoji

iPhone X také přišel s ovládáním gesty, které se poté v obdobné podobě objevilo v nadstavbě uživatelského prostředí čínského výrobce MIUI 9. Ještě před tím bylo poukazováno na podobnost nadstavby MIUI 6 a systému od Applu iOS 7. 

Smartphone Xiaomi Mi 9 dokonce prakticky zkopíroval tapety měnící se podle denní doby z počítačů od Applu. Sluchátka AirPods od Applu se také dočkala obdoby od Xiaomi. Jmenují se AirDots.

Nyní tu máme další kauzu. Nové modely Xiaomi řady CC přišly s funkci Mimoji. To jsou avatary, tedy pomocí rozšířené reality vytvořené animované emotikony, představující virtuální podobu uživatele včetně simulovaní jeho grimas.

To by bylo zajímavé, kdyby Apple už neměl své Memoji (Xiaomi vyměnilo pouze jedno písmeno) s identickými funkcemi. Zarážející je i grafická podobnost virtuálních avatarů od Xiaomi s těmi od Applu.

02.července 2019 v 20:35, příspěvek archivován: 04.července 2019 v 13:33

Reason you should hire bilingual journalists: Xiaomi put out a ludicrous press statement a few days ago to "refute" the claims that they ripped off Apple's Memoji with their "Mimoji" feature. ‍♂️ https://t.co/4N0wnWxwew

Čínské značky byly a stále jsou přes značný pokrok známy častou inspirací u konkurence. Ovšem Xiaomi zašlo u Mimoji dál, když vyhrožuje lidem upozorňující na podobnost mezi Mimoji a Memoji na internetových fórech či sociálních sítích právními kroky. Tedy prozatím jen v Číně.

Nutno však dodat, že Apple nevlastní koncept virtuálních avatarů a ani nevlastní ochranou známku na název Memoji. Po představení Mimoji Xiaomi nebylo první, které se Memoji od Applu inspirovalo. Například Samsung nedlouho po Applu uvedlo AR emoji. 

Ovšem podobnost výtvorů od Xiaomi s těmi od Applu je poněkud směšná. Apple zatím na podobnost nikterak nereagoval. Smartphony Xiaomi se ve Spojených státech neprodávají (jiné produkty ano). Zatím nejsou informace ani o případných soudních sporech výrobce v Číně. 

Autor:
Témata: iPhone, Xiaomi

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Black Shark, Poco a Realme. Víte, kdo vlastní tyto mobilní značky?

Zdánlivě nesouvisející mobilní značky jsou provázanější, než se na první pohled...

Že společnost Huawei vlastní značku Honor, je známý fakt. Ale víte, co má společného třeba Blackberry s Alcatelem? Nebo...

IBM vymyslelo naprostou zbytečnost. Hodinky s tabletem

Koncept chytrých hodinek od IBM

Pokrok sice nezastavíme, ne vždy se ovšem vydá zrovna pochopitelným směrem. Důkazem je třeba patent chytrých hodinek od...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Adecco spol. s r.o.
Mistr

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz