Microsoft chce jít po krku androidu, možná nabídne Windows Phone zdarma

  13:47aktualizováno  13:47
Microsoft po koupi Nokie hledá další cesty, jak pomoci systému Windows Phone k rychlejšímu rozšíření mezi uživateli. Firma prý zvažuje, že by licence na používání systému v přístrojích poskytovala zdarma, doposud za ně přitom výrobci platí blíže neurčené částky.

Nokia Lumia 1320 | foto: Nokia

Redaktorům serveru The Verge prozradily zdroje z Microsoftu, že firma zvažuje poskytování licencí na své mobilní operační systémy Windows Phone 8 a Windows RT výrobcům zařízení zcela zdarma. Tuto možnost prý usilovně zvažuje sám šéf divize operačních systémů Terry Myerson. Na první pohled nezvyklý krok má celou řadu logických vysvětlení, zatím však není jisté, jestli Microsoft na novou strategii přistoupí.

Co přinese Windows Threshold

Pokud se nakonec k tomuto kroku odhodlá, mohlo by se tak stát s příchodem updatu s kódovým označením Threshhold. Ten však má přijít nejspíš až na jaře roku 2015, tedy zhruba za rok a čtvrt. A je otázkou, jestli to není příliš pozdě. Verze Windows Phone a Windows RT poskytované zdarma by totiž měly Microsoftu pomoci rozbít současnou nadvládu androidu. Jenže pokud redmondský gigant neudělá rázný krok rychleji, Google si stále bude užívat pohodlného náskoku.

Stejně na nich nevydělá

Poskytování licencí na operační systém zdarma (pozor, nebude to open-source, jako zdrojový kód androidu) jde zdánlivě proti strategii Microsoftu. Alespoň proti té současné. Jenže firma strategii alespoň částečně mění a chce významněji konkurovat Googlu. A chce získat víc peněz z mobilního světa. Ovšem nikoli nutně licencemi, ale prodejem služeb. Firma chce, aby si zákazníci připláceli za služby jako SkyDrive, Outlook 365, Skype, Xbox LIVE a další.

Navíc na současných Windows Phone a Windows RT stejně Microsoft prakticky nic nevydělá. Nokii, která je asi jediným významnějším zákazníkem Microsoftu, firma cenu licencí kompenzovala vysokými částkami na marketing. Takže z finské firmy dostal ve výsledku Microsoft jen zlomek peněz, jestli vůbec nějaké. Teď bude Nokia patřit samotnému Microsoftu, takže na licencích by mohla firma vydělávat maximálně tak účetně.

Ostatní výrobci prodají tak málo Windows Phone zařízení, že jde o pro Microsoft nezajímavé částky. Totéž platí o tabletovém systému Windows RT, který prakticky všichni výrobci počítačů opustili a zůstává u nich jenom samotný Microsoft s tabletem Surface a nově i právě Nokia.

Zdarma získá víc

Pokud by Microsoft poskytoval mobilní operační systémy zdarma, mohlo by se jich ujmout podstatně víc výrobců a zařízení by se dostala k větší skupině uživatelů. Ti by následně u Microsoftu utratili za různé služby podstatně víc peněz než stávající relativně malá skupina uživatelů. Navíc by Microsoft mohl zkusit vydělávat na reklamách: s nimi už trochu experimentuje v případě dospělých Windows.

Myšlenka mobilních windows zdarma už v Microsoftu zraje delší dobu. Již před časem jsme psali, že firma by možná byla ochotna systém zdarma licencovat HTC: to za předpokladu, že by firma dávala Windows Phone do každého androidího smartphonu jako alternativní operační systém. Ani tato myšlenka však zatím k realizaci nedošla.

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Další z rubriky

Qualcomm vytvořil mobilní procesor na steroidech pro nejsilnější mobily

Snapdragon 855 Plus dostal rychlejší procesor a výkonnější grafickou kartu

Qualcomm vylepšil Snapdragon 855. Dosud nejvýkonnější čipová sada výrobce s přídomkem Plus získává vyšší takt procesoru...

Black Shark, Poco a Realme. Víte, kdo vlastní tyto mobilní značky?

Zdánlivě nesouvisející mobilní značky jsou provázanější, než se na první pohled...

Že společnost Huawei vlastní značku Honor, je známý fakt. Ale víte, co má společného třeba Blackberry s Alcatelem? Nebo...

Aplikace měla ukázat, kdo volá. Byl to jen tahák na peníze

Ilustrační snímek

Podvodná aplikace Number Finder pro mobily s Androidem lákala od uživatelů předplatné. Tvrdila, že umí identifikovat...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz