Microsoft chce jít po krku androidu, možná nabídne Windows Phone zdarma

  13:47aktualizováno  13:47
Microsoft po koupi Nokie hledá další cesty, jak pomoci systému Windows Phone k rychlejšímu rozšíření mezi uživateli. Firma prý zvažuje, že by licence na používání systému v přístrojích poskytovala zdarma, doposud za ně přitom výrobci platí blíže neurčené částky.

Nokia Lumia 1320 | foto: Nokia

Redaktorům serveru The Verge prozradily zdroje z Microsoftu, že firma zvažuje poskytování licencí na své mobilní operační systémy Windows Phone 8 a Windows RT výrobcům zařízení zcela zdarma. Tuto možnost prý usilovně zvažuje sám šéf divize operačních systémů Terry Myerson. Na první pohled nezvyklý krok má celou řadu logických vysvětlení, zatím však není jisté, jestli Microsoft na novou strategii přistoupí.

Co přinese Windows Threshold

Pokud se nakonec k tomuto kroku odhodlá, mohlo by se tak stát s příchodem updatu s kódovým označením Threshhold. Ten však má přijít nejspíš až na jaře roku 2015, tedy zhruba za rok a čtvrt. A je otázkou, jestli to není příliš pozdě. Verze Windows Phone a Windows RT poskytované zdarma by totiž měly Microsoftu pomoci rozbít současnou nadvládu androidu. Jenže pokud redmondský gigant neudělá rázný krok rychleji, Google si stále bude užívat pohodlného náskoku.

Stejně na nich nevydělá

Poskytování licencí na operační systém zdarma (pozor, nebude to open-source, jako zdrojový kód androidu) jde zdánlivě proti strategii Microsoftu. Alespoň proti té současné. Jenže firma strategii alespoň částečně mění a chce významněji konkurovat Googlu. A chce získat víc peněz z mobilního světa. Ovšem nikoli nutně licencemi, ale prodejem služeb. Firma chce, aby si zákazníci připláceli za služby jako SkyDrive, Outlook 365, Skype, Xbox LIVE a další.

Navíc na současných Windows Phone a Windows RT stejně Microsoft prakticky nic nevydělá. Nokii, která je asi jediným významnějším zákazníkem Microsoftu, firma cenu licencí kompenzovala vysokými částkami na marketing. Takže z finské firmy dostal ve výsledku Microsoft jen zlomek peněz, jestli vůbec nějaké. Teď bude Nokia patřit samotnému Microsoftu, takže na licencích by mohla firma vydělávat maximálně tak účetně.

Ostatní výrobci prodají tak málo Windows Phone zařízení, že jde o pro Microsoft nezajímavé částky. Totéž platí o tabletovém systému Windows RT, který prakticky všichni výrobci počítačů opustili a zůstává u nich jenom samotný Microsoft s tabletem Surface a nově i právě Nokia.

Zdarma získá víc

Pokud by Microsoft poskytoval mobilní operační systémy zdarma, mohlo by se jich ujmout podstatně víc výrobců a zařízení by se dostala k větší skupině uživatelů. Ti by následně u Microsoftu utratili za různé služby podstatně víc peněz než stávající relativně malá skupina uživatelů. Navíc by Microsoft mohl zkusit vydělávat na reklamách: s nimi už trochu experimentuje v případě dospělých Windows.

Myšlenka mobilních windows zdarma už v Microsoftu zraje delší dobu. Již před časem jsme psali, že firma by možná byla ochotna systém zdarma licencovat HTC: to za předpokladu, že by firma dávala Windows Phone do každého androidího smartphonu jako alternativní operační systém. Ani tato myšlenka však zatím k realizaci nedošla.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Nové hodinky od Applu se naučily nepřetržitě ukazovat čas

Apple Watch Series 5

Apple odhalil novou generaci hodinek Apple Watch. Najdete je pod označením Series 5 a ve výbavě mají hned několik...

Apple rekordy nečeká. Odbyt iPhonů v závěru roku se má podobat loňsku

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Nové iPhony sice byly představeny tento týden, ovšem jejich výroba běží na plné obrátky už několik měsíců. Podle...

Google vypustil do světa hotový Android 10. Zatím není pro každého

Nové logo systému Android

V uplynulých dnech se několikrát objevila informace, že má Google vypustit finální verzi Androidu 10 už 3. září. A...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz