Windows Mobile 7: stylus můžete zahodit

aktualizováno 
Windows Mobile jsou dnes ve verzi 6, která se proti té předchozí po stránce grafiky nijak zásadně neliší. To se ale o Windows Mobile 7 říci rozhodně nedá. Posuďte sami.
Windows Mobile 7 aneb revoluce v mobilních oknech

Windows Mobile 7 aneb revoluce v mobilních oknech | foto: http://microsoft.blognewschannel.com

Systém Windows Mobile 6 byl představen na loňském veletrhu mobilních technologií v Barceloně. První zařízení s touto verzí přišla na trh až ve druhém čtvrtletí loňského roku. Šestková verze se od WM 5.0 nijak propastně neliší. Jistě, vylepšení je hned několik, avšak grafický kabátek a vůbec celá filozofie zůstala zachována.

Příchod Windows Mobile 7 by ale měl být ve znamení velkých změn. Kromě dosti překopaného grafického rozhraní přibudou také nové technologie ovládání a různá gesta. Některé povely tak bude možno přístroji udělit pouhým zatřepáním přístroje nebo jeho náklonem.

První konkrétnější informace na svém blogu zveřejnil Nathan Weinberg, který má přístup k dosud nezveřejněným dokumentům Microsoftu. Sám však pochopitelně nemůže uveřejnit vše a jedním dechem dodává, že se finální verze může propastně lišit.

Jisté však je, že nová verze mobilních Windows by měla být zcela přizpůsobena ovládáním prsty. Různá rolování nabídkami, přesunu v menu tahy prstů, tedy to, co zatím Windows Mobile nabízejí pouze prostřednictvím aplikací třetích stran, bude v nové verzi již standardně integrováno. Ano, komunikátory od HTC nabízejí TouchFLo již dnes. Takové řešení se ale nedá za komplexní označit ani při nejlepší vůli.

Nové komunikátory s Windows Mobile 7 by obecně měly být přímými konkurenty iPhonu. Multidotykové displeje zajistí, že konečně půjde o skutečnou a plnohodnotnou konkurenci.


Nový internetový prohlížeč, virtuální klávesnice a lepší čtení textu

To, že vestavěný webový prohlížeč s názvem Pocket Internet Explorer nepatří k nejpovedenějším, ví i samotný Microsoft. Proto není divu, že v nových Windows Mobile bude internetový prohlížeč k nepoznání. Samozřejmě i zde se bude bohatě využívat dotykových gest, přibude také možnost přiblížení zvolené sekce stránky (podobnou funkci nabízí třeba Opera Mini).

Windows Mobile 7

Citelného vylepšení se dočká také softwarová klávesnice, která bude velmi podobná ne-li totožná s tou u Apple iPhonu. Jednotlivá písmena jsou dostatečně velká (i když to se odvíjí od použitého displeje), aktuálně stisknuté tlačítko se navíc zobrazí v malém obláčku. Toužíte-li po podobné klávesnici už teď, doporučujeme vyzkoušet PCM Keyboard nebo Zoom Board. Také práce s textem bude komfortnější, označený text se nejen barevně zvýrazní, ale také zvětší ve zvláštní bublině. Na obrázku, který má být zřejmě z mobilní edice MS Wordu je ale jedna podivnost - ikonky jsou doslova bleší velikosti a patrně jde o upravený screenshot ze stolního Wordu.

Pohybová gesta

Ovládání změnou polohy WM zařízení bude u nových Windows Mobile jedním z hlavních lákadel. Kromě snadného přepínání mezi skladbami v audio přehrávači, bude obdobně řešeno také uzamykání a následné odmykání telefonu.

Windows Mobile 7

Zkrátka a dobře, místo pera si tak ve spoustě situacích vystačíte s ladným a přesně koordinovaným natřásáním přístroje, který bude doslova skákat jak vy na něj pískat.

Windows Mobile 7

Okolním (a nezasvěceným) pozorovatelům bude možná vaše jednání připadat podivné, ale tím se žádný uživatel WM přístroje trápit nebude.

Mnohem lépe bude zpracována editace pořízených fotografií.

Windows Mobile 7


Spolehlivé rozpoznávání pohybových gest nebudou mít na starosti mechanické gyroskopy, celé břímě totiž převezme vestavený fotoaparát. Neustálé sledování gest a jejich odlišování se zřejmě nepříznivě projeví na výdrži baterie.

Pohodlné listování nabídkami

Také rolování rozsáhlými menu a stovkami přijatých SMS nebo emailů bude v nové verzi daleko pohodlnější. Namísto virtuálních posuvníků přijdou na řadu jemné tahy prstů do libovolných směrů.

Windows Mobile 7

Listování složkou s emaily:

 Windows Mobile 7

Ačkoli se jedná o vůbec první ucelenější informace o nových Windows Mobile 7, nakonec může být všechno jinak a finální systém tak může mít zcela odlišnou podobu. Příznivcům WM zařízení nezbývá než čekat. První telefony s novou verzí totiž mají na trh přijít až v roce 2009. A do té doby se může změnit lecos.

Pro další informace a více fotografií navštivte tento blog

 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

Nejpoužívanější telefony mezi poslanci jsou iPhony, zjistila MF DNES

Poslanci si připomněli 100. výročí založení samostatného československého státu...

„Huawei mám ještě teď, tedy dosluhující. Byl dobrý,“ chválil telefon čínské značky poslanec Pirátů Lukáš Bartoň. Ten je...

Oppo představí rekordní mobilní foťák, bude mít desetinásobný zoom

Oppo jako první ukáže smartphone s ultrazoomem

Schopnosti fotoaparátů chytrých telefonů se v posledních letech výrazně zlepšují a postupně vytlačují základní...

Toto Pivo nezatočí vaší hlavou, ale smartphonem

Rotační držák smartphonu Pivo

Malý start-up prezentuje na veletrhu CES zařízení nazvané Pivo. Nejde však o nic spojeného s naším zlatavým mokem. Je...

Najdete na iDNES.cz