Dnes, když jsou technologie zavedené, trvá vývoj nového modelu smartphonu měsíce, maximálně rok či dva. Záleží na míře inovací a rozdílů oproti předchozímu modelu. Platí to i pro skládací telefony. Jenže vývoj prvních přístrojů trvá mnohem déle.
Ve své době byl převratným přístrojem první iPhone, na který ideově vlastně vzdáleně navazují všechny moderní smartphony. Ten se začal prodávat v roce 2007. Vývoj tohoto konkrétního přístroje podle dostupných údajů začal o dva roky dřív, ale koncepcí takového zařízení se Apple zaobíral už od roku 2000.
První skládací smartphone byl představený na konci roku 2018. Prvenství si sice připsala v té době neznámá značka Royole s modelem FlexPai, ale to byl spíš jen takový výkřik, technologie ohebných displejů již byla zvládnutá a jen se čekalo, kdo ukáže první produkt. Royole je globálně neznámé i dnes a na FlexPai si vzpomene málokdo. Naopak značka Fold od Samsungu je všeobecně dobře známá a první Fold z roku 2019 byl prakticky první opravdovou skládačkou, která se prodávala globálně, i když zpočátku to trochu drhlo.
Od té doby Samsung představil šest generací Foldu a skládačky nabízí všechny významné mobilní značky s výjimkou Applu. A i ten se asi do roka přidá.
Ale zpět k Foldu. Jak prozradil v rozhovoru pro Samsung Newsroom Jason Noh z displejové divize korejského koncernu, tak vývoj skládacího smartphonu byl hodně dlouhý. První výzkum na hlavní komponentě budoucího skládacího telefonu začali u Samsungu už v roce 2008. Tedy dlouhých jedenáct let před představením finálního produktu.
Připomeňme, že v roce 2008 přišel na trh iPhone 3G (tehdy extrémně populární, stal se i Mobilem roku) a také úplně první smartphone s Androidem. Samsung první model s tímto operačním systémem představil až o rok později a tehdy používané displeje byly z dnešního pohledu malinké, s velmi nízkým rozlišením. A v podstatě jen Apple měl technologii kapacitního displeje.
Na druhou stranu, tehdy ještě dominantní klasické mobily byly často véčka, takže se nabízelo udělat takový přístroj i s dotykovým displejem. A když už, tak proč ne s ohebným. A jak se ukázalo, bylo to na jednu stranu vizionářské, na druhou stranu hodno velmi dlouhého vývoje.
Jason Noh v rozhovoru zmínil i technologické problémy. Jedna věc je samotný ohebný displej, druhá jeho implementace do funkčního zařízení, které lze za rozumné náklady vyprodukovat a které vydrží náročný provoz. „Náš tým musel vytvořit vysoce kvalitní displej, který by se dal složit, zároveň byl však odolný i proti nečistotám – což znamenalo, že jsme museli vyměnit desku pod samotným displejem,“ vysvětluje Noh.
Podobných experimentů proběhlo za dobu vývoje nespočet a je jasné, že přišly i slepé uličky. Ale vývoj se samozřejmě nezastavil, podle Noha byla převratným vynálezem u skládacích telefonů technologie ultratenkého ohebného skla (UTG). To poprvé Samsung použil u prvního véčka Flip. Letos Samsung na displej přidal ještě další ochrannou vrstvu Protect Layer. Nové modely Flip 6 a Fold 6 tak v omezené míře odolávají i prachu, což je zatím u skládaček velký problém.