Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Vyberte si „kecálka“ pro svůj chytrý mobil

Instant Messengery pro ICQ a další podobné služby dnes v mobilních telefonech zažívají obrovský boom. Kromě telefonního čísla a e-mailu je to právě číslo IM klienta, které si dnes zdaleka nejen teenageři mezi sebou vyměňují. Nabízíme vám přehled kecálků pro Windows Mobile.

IM messengery

Vybrat vhodného klienta pro Instant Messaging (posílání „okamžitých zpráv“) není nic jednoduchého. Nabídka je široká, bohužel zdaleka ne všechny programy splňují základní požadavky, které jsou důležité pro tento způsob komunikace. Podpora všech protokolů, přehledné prostředí, nenáročnost na operační paměť, plug-in, který zprávy oznamuje na hlavní obrazovce Dnes, posílání souborů, nastavení notifikace. To je jen rychlý výčet vlastností, které by ideálnímu IM klientovi neměly chybět. Najde se v dnešním přehledu takový?

IM+

Vynikající IM klient a bohužel to není freeware. Pokud tedy budete chtít využívat služeb tohoto kecálka déle než týden, pak si připravte téměř 30 $ (asi 600 Kč). Za tento jednorázový poplatek získáte kvalitní multiprotokolový IM, kterému toho k dokonalosti moc nechybí. Podpora české diakritiky, šesti protokolů, smajlíků, notifikací (i vibrace), přizpůsobení  kontakt listu – to je jen rychlý výčet největších předností. Nevýhodou je naopak menší přehlednost a také přepínání mezi dialogovými okny není nic pohodlného. IM+ ukusuje asi 360 kB operační paměti, což je ve srovnání s ostatními vynikající výsledek. V nastavení lze měnit třeba velikost písma a jeho kódování. Dále se nastavuje ukládání předchozích dialogů nebo zobrazení plug-inu na obrazovce Dnes. Pokud chcete komunikovat pouze s lidmi ze stávajícího seznamu kontaktů a nově příchozími nechcete být rušeni, můžete si tak klienta nastavit. Velmi detailně se nastavuje i styl upozornění na jednotlivé události (nová zpráva, připojení uživatele).

IM messengery

Citelně ale chybí detailní profil uživatelů z kontakt listu, který zvládají i podstatně jednodušší messengery (např. QIP). Rovněž není možný přenos souborů. Sami autoři se na oficiálních stránkách chlubí automatickým opětovným připojením po ukončení hovoru. My chválíme také vysokou stabilitu programu.

IM messengery

Klady a zápory:
+ podpora všech protokolů (mimo Skype)
+ prostředí
+ podpora diakritiky
+ copy & paste
+ nenáročné na RAM
+ připojení k více protokolům najednou
- vysoká pořizovací cena
- chybí detailní profil uživatelů
- nelze posílat soubory

Výrobce: SHAPE services
Licence: permanentní 39,95 USD (PPC), 29,95 USD (Smartphone)
Platforma: PocketPC, Smartphone
OS: Smartphone 2002, PocketPC 2002, WM 2003 a 5.0
Podporované protokoly: MSN, Yahoo!, ICQ, AOL, Jabber, GTalk
Instalace: 980 kB


 

Agile Messenger 3

Agile dříve platil za zdaleka nejlepšího IM klienta pro všechny mobilní systémy. Měl totiž vše, co má program této kategorie mít. Intuitivní ovládání, nenáročnost na RAM a veškeré potřebné funkce. Navíc vždy šlo o freeware aplikaci. Tato nezisková politika se však jednoho krásného dne přestala pánům programátorům líbit, a tak nastolili nekompromisní podmínky. Za doživotní licenci tak dnes zaplatíte téměř 45 USD (asi 800 Kč), čtvrtletní vás pak vyjde na 12 USD.
A co vše dnes zákazník za své peníze získá? Není toho málo. Agile Messenger je velmi svižný IM klient, který si vystačí s necelým megabytem volné RAM. Do vínku dostal čítač dat, přehledný plug-in na obrazovku Dnes i možnost posílat účastníkům diskuse libovolné soubory.

IM messengery

Možnosti personalizace jsou opravdu bohaté a nastavit tak můžete prakticky vše myslitelné velikostí fontu počínaje a detailním správcem notifikací konče. V režimu chatování lze přímo spustit fotoaparát nebo aktivovat u nás nepříliš užívanou službu Push to talk. Nezapomnělo se ani na často opomínanou funkci copy&paste. V nabídce je také detailní nastavení ukládání dialogů a jejich následné zobrazování. Agile Messenger má tedy vše, co má vybavený kecálek mít. Jedinou slabinou tak zůstává jeho pořizovací cena. Pokud je však neustále spuštěný IM klient vaší každodenní potřebou, můžeme Agile vřele doporučit.

IM messengery

Klady a zápory:
+ velmi svižné
+ intuitivní a přehledné
+ plug-in na Dnes
+ čítač dat
+ podpora diakritiky
+ copy&paste
+ možnost posílání souborů
+ nenáročné na RAM
- cena

Výrobce: http://agilemobile.com/
Licence: permanentní 44,945 USD, čtvrtletní 11,95 USD
Platforma: PocketPC, Smartphone
OS: Smartpone  2002, WM 2003, 5.0 a 6
Podporované protokoly: ICQ, MSN, AOL, Yahoo, Jabber, Google
Instalace: 1 104 kB

Slick

Počin slovenské softwarové společnosti je prozatím zdarma. Vývoj aplikace totiž ještě není zcela dokončen, a tak jej programátoři zatím distribuují bez nároků na odměnu.
Prostředí aplikace jako by z oka vypadlo vzhledu velmi oblíbeného e-mailového klienta Profi Mail. Obdobná je i filozofie menu. Po nastavení nutných údajů a úspěšném připojení se načte seznam kontaktů. A zde přichází první překvapení – na rozdíl od ostatních IM klientů zobrazí Slick i ty kontakty, které vás mají v seznamu, ačkoli ve vašem nefigurují. Zajímavé.   

IM messengery

Menu je ze všech uvedených IM klientů zdaleka nejméně přehledné, a to i přesto, že aplikace využívá efektního rozmazání pozadí při otvírání nabídek nebo seznamu smajlíků. Slick nemá problém s korektním zobrazením diakritiky, což potěší. Stejně tak chválíme možnost posílání souborů (od verze 0.39). Díky vestavěnému čítači dat zase budete mít přehled o datové náročnosti svého povídání. Na integraci plug-inu na obrazovku Dnes ovšem autoři stále zapomínají, což se neodpouští. Aplikace je docela svižná a není nijak náročná na operační paměť, což uvítají zejména majitelé starších dýchavičných přístrojů. Slick je prozatím freeware IM klient a do doby, než se změní v komerční aplikaci, má ambice stát se jedním z nejoblíbenějších vůbec.

IM messengery

Klady a zápory
+ freeware
+ svižné, nenáročné na RAM
+ možnost posílání souborů
+ čítač dat
- chybí plug-in na Dnes
- chybí copy&paste

Výrobce: Lonely Cat Games
Licence: prozatím freeware
Platforma: PocketPC, Smartphone
OS: Windows Mobile 2003, 5.0 a 6
Podporované protokoly: ICQ, AIM, MSN, Google, Jabber, Yahoo
Instalace: 621 kB

Mundu IM

Už velká datová náročnost na instalaci napovídá, že půjde o vyšperkovaného klienta. A po několika minutách používání zjistíte, že nový Mundu přesně takový skutečně je. Po intuitivním nastavení přihlašovacích údajů a připojení přes daný protokol příjemně překvapí prostředí aplikace. Vývojáři klientovi ušili nadmíru slušivý kabátek, který zaujme každého uživatele.
Samozřejmostí je plná podpora diakritiky, psaní si lze zjednodušit nástrojovou lištou, která kromě emotikonů (je jich málo) nabízí formát písma (styl, velikost, tučné, kurzíva) a změnu jeho barvy. Spodní lišta zase skýtá možnost odeslání souboru danému kontaktu. V nastavení lze měnit interval zálohování historie dialogů nebo možnosti zobrazení kontakt listu (řazení kontaktů), velmi bohaté jsou i volby notifikací při různých událostech.

IM messengery

Mundu je velmi pěkný IM klient, který je ale dost náročný na operační paměť – ke svému běhu tak potřebuje asi 3 MB. Další nevýhodou je absence plug-inu na Today, který je pro pohodlné užívání klienta nezbytný. Těchto neduhů nás možná zbaví nová verze aplikace, kterou autoři připravují. Potěšující je cena klienta, kterou programátoři stanovili na 11 USD (asi 180 Kč). A to prosím za doživotní licenci.

IM messengery

Klady a zápory
+ pěkné zpracování
+ možnost posílání souborů
+ široké možnosti přizpůsobení
- chybí plug-in na Dnes
- náročnost na RAM
- chybí copy&paste

Výrobce: GEODESIC
Licence: permanentní 11 USD (PPC i Smartphone)
Platforma: PocketPC, Smartphone
OS: Windows Mobile 2003, 5.0 a 6
Podporované protokoly: ICQ, AIM, MSN, Google, Jabber, Yahoo
Instalace: 3,6 MB

  • Nejčtenější

Musk pohrozil Applu a Googlu. Vyrobím alternativu k vašim telefonům, říká

Po nedávné narážce na daň z nákupů v aplikacích z obchodů Googlu a Applu Elon Musk vyostřuje svoji rétoriku proti těmto...

Bude dělat Musk problémy Applu a Googlu? Nelíbí se mu poplatky za aplikace

Jednou z hlavních výzev Twitteru pod vedením Elona Muska je přinést firmě větší zisky. Miliardář nyní obrátil kritiku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 načas zlevnilo 10GB tarif. Slevu však garantuje nastálo

Operátor O2 rozšířil letošní vánoční nabídku nově také o slevu na vybraný mobilní tarif. Za cenu základního neomezeného...

Mobilní Black Friday: Ohebný samsung za 15 tisíc, když přiberete sluchátka

Letos je mobilní nabídka na černý pátek slabší než obvykle, přesto jsme našli několik zajímavých slev. Pestrou nabídku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nástupce prodejního bestselleru Samsungu přijde začátkem roku

Mezi nejdůležitější modely Samsungu jistě patří řada S a dnes i skládačky z řady Z. Ale prodejní rekordy obvykle trhá...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Evropská komise povolila 5G v letadlech. Je to velmi drahá služba

Evropská komise aktualizovala své rozhodnutí z roku 2008, které umožňovalo provozovat mobilní sítě v letadlech. Nyní...

Definitivní konec covidu v mobilním byznysu. Samsung plánuje velkou akci

Jihokorejský deník zveřejnil informace o termínu a místu konání premiéry nové eskové řady Samsungu. Pokud se informace...

Koronavirové protesty domlouvají v seznamovacích aplikacích. Kvůli cenzuře

Snaha uniknout vládní cenzuře nutí lidi v Číně svolávat protesty proti koronavirovým opatřením nezvyklým způsobem....

Také Samsung plánuje přidat do mobilů satelitní komunikaci

Apple u nové řady iPhonů překvapil podporou satelitní navigace pro nouzovou komunikaci. Obdobnou službu pak nabízí ve...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...