Na první pohled působí jako jakýkoli telefonní automat, které byli Američané zvyklí dříve běžně na ulici potkávat. Ovšem vyjma toho, že v době mobilní komunikace jde o již ohrožený druh, telefonní budky před pár lety nadobro zmizely i z českých obcí, tak je tento staromódní kovový kousek v kombinaci chromu a černé barvy, který je umístěn na dřevěném sloupu elektrického vedení, velmi neobvyklý. Nejde totiž o obyčejný telefonní automat.
Mnohé naznačí výrazný nápis na jeho vrchu, modrým písmem je na něm napsáno Jokes. Tedy vtipy. A těmi tento automat vskutku oplývá. K dispozici jsou jak oblíbené ťuk-ťuk vtipy (Knock Knock Jokes) končící slovní hříčkou, tak vtipy pro různé věkové skupiny (např. pro malé děti či „trochu starší“ děti). Podle věkových skupin jsou rozdělena i zábavná fakta, i ta si lze na tomto zařízení vyslechnout. Stačí pouze na alfanumerické klávesnici stisknout konkrétní tlačítko podle návodu na automatu. Potřebujete povzbudit pozitivní myšlenkou? Tak tady jste na správném místě.
U telefonního automatu, z něhož lze i bezplatně telefonovat, tedy bez nutnosti vhazovat do mincovníku patřičný obnos v centech, nechybí ani velmi stručná historie telefonních automatů ve Spojených státech ve formě pomyslného telefonního seznamu. To především pro mladší ročníky, které se s tímto veřejně přístupným komunikačním prostředkem už nemají prakticky šanci setkat.
Dozví se třeba, že v roce 1995, tedy v době, kdy neměl každý Američan v kapse mobilní telefon, bylo telefonních automatů po USA celkem 2,2 milionu. Místní hovor stál 25 centů a trval jen pár minut. Meziměstský hovor z veřejného automatu byl natolik drahý, že se volající kvůli nedostatečnému množství mincí v kapse musel přes nulu nejdříve spojit s živým operátorem. Až ten následně uskutečnil hovor, a to na účet volaného.
Nechybí samozřejmě ani základní informace o samotném zařízení. Tento telefonní automat byl pro společnost Bell vyroben firmou Western Electric v roce 1991 na Tchaj-wanu a byl součástí systému South West Bell. V jeho útrobách se nachází většina původních částí, chybí pouze schránka na mince a skluz pro ně. Jejich místo totiž zaujal jednočipový počítač Arduino a další různé části, díky nimž zařízení funguje. Samotné volání se uskutečňuje přes internetový protokol (VoIP). Telefonní automat funguje díky vestavěné Li-pol baterii napájené přes solární panel.
Dříve jste si bez nich nezavolali. Dnes slouží budky na knihy i na kešky |
A kde se toto zařízení v malebné washingtonské čtvrti Chevy Chase vzalo? Za „Jokes phonem“ stojí Don Rutledge, suplující učitel v nedaleké základní škole, k jehož domácí wi-fi síti je tento netradiční telefonní automat, který v květnu 2023 instaloval v těsné blízkosti svého domu, připojen pomoci počítačového programu. Ve vysloužilém zařízení pořízeném přes internet se autor, aby dosáhl vytouženého cíle, tedy aby lidem na požádání „servíroval“ vtipy, šťoural několik měsíců. Podle portálu Atlas Obscura odkazujícího na statistiky Rutledgeova „vtipkovníku“ jich za více než rok na vyžádání „přeříkal“ více než 12 tisíc.
Pokud vás tedy někdy cesta zavede až do hlavního města Spojených států a toužíte po netradičním zážitku, tak určitě nezapomeňte zavítat na adresu 3413 Northampton St. NW. Právě zde totiž Jokes phone naleznete.
Zavítat můžete i o necelých devět kilometrů opodál, na washingtonské předměstí Takoma Park. I zde se totiž nachází neobvyklý bezplatný telefonní automat. Jde o Bird calls phone. Už po zvednutí symbolicky kanárkově žlutého sluchátka se totiž namísto klasického oznamovacího tónu ozve zvuk smuteční holubice. Při stisknutí tlačítek na alfanumerické klávesnici se pak přehraje zpěv či fakta příslušící některému z místních ptáků. Třeba při stisknutí jedničky se podle portálu Atlas Obscura ozve volání kvakoše žlutočelého, z devítky pak charakteristický křik káně rudoocasé.
Za „ptačím telefonem“, který v Takoma Parku najdete na adrese 8000 Flower Ave, stojí místní obyvatel David Schulman. Ten v roce 2016 starý telefonní automat proměnil v netradiční zařízení jako svůj příspěvek do veřejné umělecké soutěže.