Mobil iDNES.cz

Už za pár dní. Veletrh v městě hazardu ukáže první letošní novinky a trendy

  0:09aktualizováno  0:09
Veletrh CES v Las Vegas je první tradiční událostí, při které se představují (nejen) mobilní novinky pro rok 2019. Letos zatím uniklo jen málo novinek, ale i tak jich CES přinese dost. A navíc veletrh v plné parádě ukáže letošní trendy, které budou opanovat mobilní svět.

CES 2019 | foto: CES

CES je tradiční novoroční událostí, při které výrobci spotřební elektroniky představují novinky pro nadcházející rok. Letos se začíná kvůli kalendáři o trochu později než loni, oficiálně vše startuje v úterý 8. ledna. Ovšem vše začne tradičně už o dva dny dříve (tedy v neděli 6. ledna) tiskovými konferencemi různých značek.

Na lasvegaský veletrh navazuje autosalon v Detroitu, který startuje 14. ledna. A jelikož se CESu čím dál silněji účastní automobilky, dává jim to příležitost oba dříve nesouvisející veletrhy propojit.

Právě větší propojení aut a mobilních technologií bude určitě jedním z významných témat letošního ročníku CESu. Konektivita je pro auta čím dál důležitější a v budoucnu se bez ní neobejdou, což otevírá cestu ke spolupráci s mobilními operátory. Řeč jistě bude také o 5G sítích, kterým se v automobilovém prostředí věští hodně velká budoucnost – díky nim mimo jiné mají fungovat i samořiditelná auta, která budou skrze síť dostávat bleskurychle informace ze svého okolí.

Než taková auta budou běžně dostupná, je cílem automobilek donutit řidiče skutečně odložit mobilní telefony, které tak často (a nelegálně) za volantem používají. Pomoci k tomu mají nové palubní systémy, které samozřejmě nabízejí i propojení s mobilem. I takových příkladů bude na CESu plno.

Ohebné displeje počkají

Ale co samotné mobilní telefony? I tady se jistě máme na co těšit, byť úniky před veletrhem prozatím neprozradily kdovíjaké zásadní novinky. Některé si výrobci schovávají asi na barcelonský veletrh MWC, jiné představí v rámci samostatných akcí. Téměř jisté tak je, že Samsung ani Huawei nepředstaví na CESu své stroje s ohebným displejem. A nepředběhne je nejspíš ani LG, i když firma představit novinky má: dají se však čekat nové smartphony střední třídy a možná i nějaké to překvapení ve vyšší kategorii. Navíc si třeba poprvé prohlédneme model LG V40 ThinQ, který se k nám zatím nedostal.

O ohebné displeje ovšem nejspíš úplně nepřijdeme. Na veletrhu by měla být přítomna firma Royole, která svůj ohebný smartphone představila světu jako první. Uvidíme, zda se k němu půjde dostat, nebo jestli firma ohlásí nějaké další plány se svým modelem.

Konec rámečků

Letošní rok má být ve znamení konce rámečků okolo displejů chytrých telefonů. Potvrzují to mimo jiné i zprávy o tom, že někteří dodavatelé komponent (hlavně nejspíš Samsung, LG už něco podobného ukázalo u televizí) se chystají na CESu ukázat novou generaci sluchátek ukrytých pod displejem. Schování sluchátka spolu s ukrytím dalších senzorů pod displej je jednou ze zatím největších překážek k odstranění rámečků a zdá se, že letos k tomu definitivně dojde. Trendem tedy budou smartphony s „průstřelem“ nebo malým kapkovitým výřezem, několik takových bychom snad měli na CESu vidět. Co se ovšem konkrétních přístrojů se sluchátkem pod displejem týče, o těch zprávy nemáme.

Zajímavé bude pozorovat, jak se na veletrhu bude prezentovat koncern Huawei, který je v podstatě v USA tak trochu veřejným nepřítelem. Loni přitom Huawei na veletrhu získal cenu za nejlepší smartphone (Mate 10 Pro), chlubil se integrací asistentky Alexa a věštil si v USA dobrou budoucnost. Jenže to se rychle změnilo, jeho telefony odmítli prodávat operátoři i řetězce a firma hledá cestu do USA znovu. Takže nový telefon značky tu určitě nečekejme.

Ale něco nového nám zcela jistě ukáže Honor, sesterská značka Huaweie. Ta není tak na pranýři, a tak se její telefony zatím alespoň sem tam v USA prodávají na volném trhu. Co konkrétně Honor představí, není úplně jasné. Ale tipujeme, že by mohlo jít o americkou premiéru modelu Honor View 20, který se už představil v Číně a který má evropskou premiéru naplánovanou na 22. ledna. A kdo ví, třeba přidá Honor i něco dalšího, příjemným překvapením by mohla být třeba mezinárodní premiéra modelu Magic 2.

Útok střední třídy

A nebo Honor v USA uvede další dřívější novinku, model Honor 10 Lite, což je smartphone střední třídy s procesorem Kirin 710. Ostatně právě ve střední a nižší třídě se můžeme na CESu těšit na nejvíc novinek. Kromě Honoru má mít svou tradiční tiskovou konferenci i Sony. A i když by to mohlo představit i špičkové smartphony Xperia XZ4, není to moc pravděpodobné. To se spíš dočkáme modelu XA3, který cílí právě na širší publikum.

Levnější telefony představí také čínská skupina TCL, pod kterou spadají i značky Alcatel, BlackBerry a Palm. Zatím opět nemáme jasno o novinkách, ale naše zdroje tvrdí, že by firma měla oznámit novou strategii, která se týká rozdělení pozic značek na trhu. A s tímto rozdělením by pak mohly souviset představené novinky, nejspíš hlavně od značek Alcatel a TCL.

Naopak BlackBerry nejspíš nic nového nepřiveze. Firma tradičně u svých modelů trochu natahuje životní cyklus, KeyOne se představil v dubnu 2017, Key2 v červnu loňského roku, a tak si na Key3 budeme jistě muset ještě počkat. Ano, model Motion by si určitě nástupce zasloužil (pochází ze závěru roku 2017), ale cosi nám říká, že na modely bez klávesnice se u BlackBerry (v podání TCL) asi těšit nemáme. Co se novinek týče, asi je nepřivezou ani značky jako Nokia, HTC (jemu půjde o virtuální realitu) a nejspíš (bohužel) ani Motorola. Esa v rukávu na později si schovává i Samsung.

Trochu si přejeme, aby Google na CESu překvapil levnějším provedením Pixelu 3, o kterém se už nějakou dobu spekuluje. Jenže tisková konference firmy v rámci veletrhu hlášena není, takže nejspíš budeme mít smůlu.

Novinky nicméně předvedou různé menší a pro nás často i neznámé značky. Jejich stroje přitom občas přinesou některou ze zajímavých inovací – třeba loni jsme takto vyzkoušeli prototyp smartphonu Vivo se čtečkou otisků prstů v displeji. Jaká příjemná překvapení nás tedy letos čekají, sledujte už od 6. ledna v našem zpravodajství z veletrhu.

zpět na článek