Výběr luxusních a špičkových mobilů je poměrně široký. Top modely jednotlivých značek obvykle startují s cenou nad 20 000 Kč, nejdražší přístroj na trhu pak vyjde na trojnásobek této sumy. Dražší přístroje běžně v prodeji nejsou, někteří úpravci přidávají na vybrané modely drahé kovy a kameny, pak může cena vystoupat do závratných výšin, ale je to zcela okrajová záležitost. Doba luxusních mobilů Vertu je už dávno pryč.
Drahé a luxusní telefony můžeme letos poprvé rozdělit na tradiční přístroje, tedy na špičkově vybavené smartphony, a pak na telefony s netradiční konstrukcí. To je sice zatím poměrně omezená skupina přístrojů, ale i v ní už najdeme výrazné slevy.
Kategorie drahých přístrojů s cenou nad 20 000 korun je specialitou omezeného okruhu značek. I když se letos do ní pokoušeli nahlédnout i další výrobci, jako je Xiaomi nebo Realme, tak aktuálně po slevách už tyto přístroje najdeme v nižších cenových kategoriích.
Prim hraje Apple, Samsung a Huawei. Tito tři výrobci produkují většinu drahých přístrojů na trhu. Jednotlivě pak narazíme na produkty Motoroly, Asusu, OnePlusu, LG a Sony.
Všeobecně platí, že pokud uvažujete nad přístrojem s cenou jen těsně nad 20 000 korunami, tak se rozhodně vyplatí hledat i mezi levnějšími telefony. Mnohé totiž zlevnily, přestože to jsou letošní modely. Příkladem budiž Samsung S20, který startoval na částce 22 900 korun, ale dnes ho koupíte za 17 490 Kč.
V podstatě jen málokterý letošní model nezlevnil, původní ceny mají většinou jen velmi čerstvé novinky z druhé poloviny roku. A i u nich už najdeme výrazně zlevněné přístroje. Výjimkou je Apple. Ten snižuje ceny tradičně po roce, během ročního cyklu přístroje striktně nezlevňuje.
Výjimečné kousky
Specifickou kategorií mezi luxusními telefony jsou ty s flexibilním displejem. Vyrábí je jen tři výrobci, alespoň tedy ty běžně dostupné na světových trzích. Na trhu jsou ani ne rok, přesto některé už pořídíte s pořádnou slevou, protože již dostaly nástupce.
Rozdělit je můžeme na dvě kategorie: véčka a skládací manažerské telefony. V prvním případě to je návrat k letité konstrukci vyklápěcího mobilu, ale v moderním provedení. Druhé přístroje sice fungují obdobně, ale otvírají se horizontálně, a hlavním benefitem je co největší pracovní plocha.
Véčka nabízí Samsung a Motorola. Jejich první generace přišla na trh téměř současně, i když Motorola svůj Razr představila jako první. A v létě obě firmy svá véčka vylepšily. Což znamená, že kdo si vystačí s původní variantou bez 5G, tak může razantně ušetři. Místo původních 40 000 korun koupí Samsung Z Flip za 24 990 Kč a Motorolu Razr za 26 990 Kč.
Vylepšené verze Z Flip 5G a Razr 5G vyjdou na 42 990, respektive 39 990 Kč. Rozdíly nejsou jen v 5G, oba přístroje prošly drobnými úpravami. Ale i ty původní, dnes jen něco přes půl roku staré modely, fungují bez problémů. A cenový rozdíl je značný.
V druhém případě jsou soupeři Samsungy Galaxy Fold a Huawei Mate XS. Huawei je úplně nejdražším mobilem na trhu, vyjde na 59 990 Kč. Zajímavý telefon, který však kvůli embargu nemá služby Googlu. Což je problém. Určitě proto doporučujeme levnější Samsung Z Fold 2 5G za 54 990 Kč, respektive původní model Fold za 45 990 Kč.
Do této kategorie můžeme zařadit ještě jeden telefon, a to LG Wing. Ten nemá flexibilní displej, ale zaujme vytáčecí konstrukcí. V podstatě horká novinka z letošního října startovala na částce 29 990 Kč, dnes ji koupíte zhruba za 24 000 korun.
Nejlepší klasické mobily
Zde už je výběr velmi bohatý. Nejdražším klasickým přístrojem na trhu je iPhone 12 Pro Max s pamětí 512 GB za 42 990 Kč. A v podstatě v kategorii 30 000 Kč plus až na jednu výjimku nic jiného než iPhony aktuálně nekoupíte. Budou to různé varianty modelů 12 Pro a 12 Pro Max. Tou jedinou výjimkou je Huawei Mate 40 Pro za 33 990 Kč. Což je skvělý telefon, který ovšem nemá služby Googlu, což ho z konkurenčního boje v našich končinách diskvalifikuje.
Na jaře bychom mezi nejdražšími mobily našli mnoho modelů Samsungu, jenže ten už chystá novou řadu S21, takže zlevňoval a pokud pomineme dva výše zmíněné skládací modely, tak nejdražším přístrojem této značky je Note 20 Ultra 5G za 27 890 Kč. O 400 korun levnější je pak Samsung S20 Ultra 5G. V prvním případě je to sleva oproti původní ceně přes 8 000 korun, v druhém dokonce 10 000 korun.
Řada S20 měla premiéru na jaře, ale řada Note až v srpnu, takže uvedená sleva je docela velká na telefon, který se prodává prakticky tři měsíce. A platí to i pro levnější verzi Note 20, který aktuálně pořídíte 20 790 Kč.
Mezi drahými telefony se drží i Sony Xperia 1 II za 29 990 Kč, což je o tři tisíce méně, než na jaké sumě se telefon začal prodávat. Vysokou cenu si drží herní Rog Phone 3 od Asusu, který stojí 28 990 Kč. Je to specifický telefon s extrémním výkonem. Zajímavým tipem pak může být Motorola Edge+ za aktuálních 21 590 Kč. Původně tento model stál 27 990 Kč. Na stejné ceně startoval i OnePlus 8 Pro, nyní vyjde na 22 990 Kč.
Za více než 20 000 korun se stále prodávají letité modely iPhone Xs nebo loňské iPhony 11 ve vyšších specifikacích.