Poslanec ruské Státní dumy Alexej Didenko, který už dříve například prohlásil, že „ukrajinština by neměla existovat“, sdělil, že v Rusku budou brzy zablokovány vyhledávač Google, systém pro smartphony Android od Googlu a systém iOS od Applu používaný v iPhonech.
„Google bude brzy zablokován společně s Androidem. iOS od Applu bude také zablokován a nebude to naše iniciativa. Vládní úředníci mají již dlouhou dobu zakázáno používat tyto platformy, zejména ty, které mají přístup k důvěrným informacím. Toto je první varování, že musíte přejít na jiné platformy. Doporučujeme, aby obchodní zástupci a vědci přešli na jiné platformy,“ řekl poslanec v rozhovoru pro Runews 24.
Poslanec k tomu řekl, že by se to pro lidi nemělo stát tragédií. Jako příklad uvedl zahraniční službu Netflix, která opustila Rusko. „Někdo samozřejmě dával najevo svou nespokojenost a skřípal zuby, ale postupem času se všichni uklidnili,“ sdělil Didenko.
Pro server Komputerra poslanec poté dodal, že jde o jeho osobní předpoklad. „Nemohu znát žádné rozhodnutí, ale je tu taková vyhlídka... To znamená, že není potřeba přijímat žádný zákon,“ řekl poslanec. Podle něj, pokud západní společnosti „poruší zákony, dostanou určité sankce“. „Vyhlídka se zdá jasná“ dodal poslanec.
I přes sankce nabízí největší ruský operátor nejnovější iPhony |
YouTube od Googlu se už v Rusku potýká s problémy s přehráváním. 12. července ruský zpravodajský kanál Gazeta.ru oznámil, že ruská vláda hodlá v září zcela zablokovat YouTube. Kreml však tuto zprávu popřel.
Začátkem srpna se ruští uživatelé setkali s masivním přerušením služby YouTube, v některých případech dokonce zastavením streamování videa. Telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetu tvrdili, že zpomalení služby je způsobeno dlouhodobým nedostatkem údržby infrastruktury YouTube v Rusku ze strany Googlu.
1. srpna předseda výboru Státní dumy pro informační politiku řekl, že do 4. srpna bude pokles rychlosti YouTube až 70procentní. Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo k opuštění YouTube a používání ruských alternativ.
Google uvedl, že rozsáhlé narušení služby YouTube v Rusku není výsledkem žádných technických problémů z jejich strany. V březnu 2022 YouTube zakázal pro Rusy možnost předplatného Premium. Po zahájení ruské speciální operace na Ukrajině pozastavil monetizaci pro tvůrce obsahu z Ruska a Google vypnul kontextovou reklamu. Stejně tak nelze v Rusku nakupovat z obchodu pro aplikace Google Play pro systém Android. K dispozici jsou pouze bezplatné aplikace.
Rusové mají vlastní smartphony, další připravují. Je to mobilní potěmkiáda |
Alternativ ruští uživatelé mnoho nemají. V roce 2019 ruská telekomunikační společnost Rostelcom představila systém Aurora OS, který vychází ze systému Sailfish OS od finské společnosti Jolla. Ta spolupráci ukončila v roce 2021.
Smartphony a tablety se systémem Aurora OS ale měly minimální prodeje. Výroba byla navíc obtížná, když tchajwanský výrobce čipů TSMC přestal v roce 2022 po invazi na Ukrajinu s Ruskem obchodovat.
Huawei se snaží být soběstačný. Používá více čínských součástek |
O použití systému Aurora OS se vedly rozhovory s čínskou, západem sankcionovanou společností Huawei, která ho měla nabídnout ve svých produktech. Huawei přitom začal vyvíjet vlastní systém Harmony OS, který by se mohl rozšířit právě do Ruska.