Králové mobilních čipů. Nejmodernější technologií předběhli konkurenci

  0:09aktualizováno  0:09
Společnost TSMC zůstává jedinou z polovodičového segmentu, která naostro vyrábí čipy 7nm procesem. Dosud tímto způsobem vyráběla padesát různých čipů, do konce roku jich má být dvojnásobek. Vedení firmy to uvedlo na setkání s akcionáři.

Huawei představil 7nm jako první, ovšem s uvedením na trh jej předehnal Apple a jeho A12 Bionic. Oba vyrábí TSMC | foto: huawei.com

TSMC letos v souladu s odhady analytiků předběhlo Intel i Samsung a začalo 7nm čipy chrlit jako první. Vůbec prvním takovým se stal A12 Bionic od Applu, následoval Kirin 980 od Huaweie, respektive společnosti HiSilicon, kde tento čipset navrhli.

Jenže kromě procesorů pro smartphony si tento moderní výrobní proces našel cestu i do dalších průmyslových odvětví. Aktuálně TSMC vyrábí čipy podle padesáti různých návrhů a bude jich dále přibývat, do konce příštího roku už mají linky chrlit stovku různých typů. 

Díky tomu by jen tržby za 7nm čipy měly představovat celou pětinu celkových příjmů za závěrečné čtvrtletí tohoto roku. Z pohledu ročních příjmů se zaslouží o desetinu všech tržeb. Hlavními činiteli přitom zůstane zmíněná dvojice Apple a Huawei, ovšem zatímco čínský gigant kromě Kirinu 980 vyrábí i řadu dalších designů starším procesem, Apple si nechá vyrábět zejména 7nm A12 Bionic.

K velkým klientům by se podle analytiků měl zařadit Qualcomm. Tomu sice dosud nejvyšší osmistovkovou řadu snapdragonů (aktuálně verze 835 a 845) vyrábí Samsung, ovšem jejich nástupce by měl vznikat právě u TSMC.

Podepsat smlouvu o spolupráci by pak mohlo také AMD, Nvidia nebo Xilinx. A kromě toho i řada menších neznámých studií, které se primárně zabývají návrhem AI čipů.

V nejbližších dvou letech se však zřejmě dalšího rychlého pokroku nedočkáme a nadále zůstanou nejmenšími 7nm tranzistory. V příštím roce má TSMC v plánu vyvíjet druhou generaci současného procesu s EUV (Extreme Ultra Violet). Ostrá výroba tímto procesem by měla být zahájena během roku 2020.

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 se brzy utká se svým největším rivalem v podobě Applu A12

Růst příjmů se kvůli klesající těžbě kryptoměn sníží

Tržby za čtvrtý kvartál mají dosáhnout 9,35 až 9,45 miliard dolarů, což je mezikvartálně vzestup deset až jedenáct procent. Vedení však reviduje svůj odhad meziročního růstu z původních sedmi až devíti procent na 6,5 procenta. Hlavním důvodem je klesající poptávka po hardwaru k těžbě kryptoměn. Ten se vyrábí často 28nm procesem, u kterého je díky starším a tedy levnějším strojům produkce ekonomicky efektivnější.

V příštím roce bude společnost dále těžit ze svého náskoku v 7nm produkci a příjmy ze zakázek na takové čipy mají přesáhnout 20 procent celkových tržeb. 

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Blíží se konec průstřelů. Samsung chce přední foťák schovat pod displej

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Snaha výrobců roztáhnout displej po celé čelní ploše nekončí. Velké výřezy se postupně zmenšují a často je nahrazují...

Válečná premiéra top modelů Honoru. Horší termín si firma nemohla vybrat

Premiéra smartphonů Honor 20 a Honor 20 Pro v Londýně

Nejistota a nervozita. To, co zprvu vypadalo jako běžná tisková konference značky Honor s představením nových...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz