Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chtěl vědět, kolik ujel na kole. Aplikace ho málem dostala do vězení

  • 159
Jezdíte-li na kole, pak jste asi již použili některou z mobilních aplikací pro sledování sportovní aktivity, tedy přesněji ujeté vzdálenosti a projeté trasy. Čekali byste ovšem, že by vás takzvaný sports tracker mohl dostat do problémů? Třicetiletému Američanovi se to stalo. Byl totiž ve špatnou chvíli na špatném místě.

Na ono lednové úterní odpoledne Zachary McCoy patrně dlouho nezapomene. Ve chvíli, kdy se chystal k odchodu do svého zaměstnání v jedné z gainesvillské restauraci, totiž podle serveru NBC News obdržel e-mail od právního oddělení společnosti Google. To ho informovalo, že si místní policie vyžádala informace o jeho účtu. McCoy dostal sedmidenní lhůtu, aby se dostavil k soudu a dosáhl zablokování policejní žádosti.

Měl strach, že ho policie z něčeho obviní. Neměl přitom vůbec tušení, o co vlastně jde, a nebyl si vědom žádného přečinu. Obával se však, že v případě nečinnosti získá policie přístup ke všem soukromým datům služeb Googlu, které stejně jako miliony jiných Američanů používajících androidí smartphone využívá.

K soudu nicméně nešel. E-mail od Googlu totiž obsahoval i číslo případu, na jehož základě na policejním webu dohledal vyšetřovací spis. Dozvěděl se tak, že se celá záležitost točí okolo vloupání do domu starší ženy. Šlo o deset měsíců starý případ, přičemž dům poškozené se nacházel necelý kilometr od místa, kde tehdy žil. S případem neměl ovšem nic společného, v obavě ze zatčení si proto najal právníka.

Tomu se podařilo zjistit, že Google odeslal e-mail na základě policejního rozkazu k plošnému sběru dat o poloze uživatelů ve vymezené oblasti. Vyšetřovatelé si tak vyžádali záznamy o všech zařízeních využívajících služby Googlu, která se v odhadované době loupeže nacházela v okolí domu poškozené.

McCoy tedy po tomto zjištění začal prohledávat svůj mobil. A čekalo ho nemilé překvapení.

Jednou z jeho vášní je totiž cyklistika. A jako většina cyklistů chce mít své vyjížďky zaznamenané. K tomuto účelu používá mobilní aplikaci RunKeeper, která kromě jiného mapuje ujetou trasu právě na základě lokalizační služby. Při nahlédnutí do historie tak McCoy zjistil, že v inkriminovaný den na kole jezdil po okolí svého tehdejšího bydliště. A tedy i okolo domu poškozené. K jeho smůle ovšem hned třikrát během jediné hodiny. Tento fakt vyšetřovatelům na základě anonymizovaných lokalizačních údajů neunikl.

Google se přiznal. Špehuje vás i bez vašeho souhlasu a vědomí

„Použil jsem aplikaci, abych viděl, kolik jsem na kole ujel kilometrů,“ uvedl McCoy s tím, že tato nevinná vyjížďka se proměnila v noční můru. „Dostala mne na místo činu. A já byl hlavním podezřelým,“ dodal.

Na základě zjištěných skutečností podal McCoyův právník k soudu návrh na zablokování policejní žádosti o informace o účtu svého klienta. Státní zástupce pověřený zastupováním policejního oddělení v Gainesville ji na základě podrobností označil za neopodstatněnou a McCoy se tím zbavil nálepky „hlavní podezřelý“.

Jeho případ poukazuje na to, že ačkoli je člověk nevinný, tak ho lokalizační údaje mohou dostat do vskutku svízelné situace. „Neznamená to, že nemůžete být ve špatnou chvíli na špatném místě,“ podotkl McCoy.

TEST: Stejná trasa, kolo vs elektrokolo. Ujedete o desítky kilometrů víc:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv