TELeKONOM: Operátoři hlásí desítky milionů ztrát...

... americkou kabelovou společnost Charter Communications vyšetřují úřady kvůli účetnictví; Český Telecom zvolna obnovuje záplavami poničená spojení; Číňané v červenci kupovali málo mobilů; Japonci horují pro mobily s fotoaparátem.
PRAHA - Provozovatelé mobilních sítí odhadují škody, které jim způsobily povodně, řádově na desítky milionů korun. Škody vznikly především na vysílačích, řada stanic v místech, kde nejde elektřina, byla včera dosud zásobena energií z dieselových agregátů. Operátoři mají škody také v prodejnách, které se ocitly pod vodou. Vyplývá to ze sdělení firem.

Síť T-Mobile přestála záplavy a ve všech postižených místech je funkční, řekl mluvčí RadioMobilu Jiří Hájek. Škody, které zatím firma odhaduje v řádu desítek milionů korun, vznikly především na vysílacích stanicích. V řadě míst ještě vysílače běží na náhradní zdroj energie. Prodejnu v Ústí nad Labem, kterou voda ohrožovala, se zaměstnancům podařilo včas vyklidit, takže by v ní neměly vzniknout velké škody. Ostatní prodejny RadioMobilu by podle Hájka měly být v pořádku.

Také síť Oskar katastrofu přestála. I podle mluvčího Českého Mobilu Igora Přerovského lze škody odhadovat na desítky milionů korun. Firma však začala teprve koncem týdne zjišťovat skutečný stav v postižených místech a prodejnách v jižních a západních Čechách a Praze a příští týden bude škody mapovat na severu Čech. Síť je však plně dostupná, i když některé stanice zásobují energií záložní agregáty. Provoz se podle Přerovského začíná vracet do normálu, ačkoli včera byla zhruba na úrovni běžného pracovního dne a nikoli na nižším víkendovém stupni intenzity.

Eurotel ještě v pátek podle mluvčího Jana Kučmáše škody zjišťovat nezačal, protože soustřeďoval síly na sever Čech, kde příliv vody z rozvodněných řek vrcholil. Firma měla zatopených několik obchodů a několik desítek základnových stanic. Škody operátoři zaznamenali hlavně na telekomunikačním vedení, základnových stanicích, prodejnách, ale i v podobě vícenákladů na externí firmy zajišťující provoz i dodatečných nákladech pro zaměstnance. Náklady by částečně mohly vyrovnat výnosy z vyššího provozu, jeho část však tvořily hovory zdarma.

NEW YORK - Úřad prokurátora pro východní oblast amerického státu Missouri požádal provozovatele kabelové televize Charter Communications Inc., aby mu předložil dokumenty týkající se účetnictví a zákazníků. Firma je tak po Adelphia Communications již druhou kabelovou společností v USA, která byla požádána o předložení účetnictví, informuje agentura Reuters.

Firma, kterou ovládá spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, obdržela soudní obsílku s žádostí o předložení dokumentů spojených se současnými i odpojenými zákazníky a politikou spojenou s účtováním některých nákladů. Představitelé společnosti se odmítli zatím k této věci blíže vyjádřit. Podle zdrojů spojených s případem však jde pouze o ověřování údajů a zatím nejsou vyšetřovány žádné osoby.

V únoru Charter oznámil, že zvýšil rezervy na účty neplatičů. Současně uvedl, že zpřísnil politiku týkající se plateb od zákazníků, a počet základních klientů tak klesne o 120 000. Později tento počet zvýšil o dalších 25 000 zákazníků. Čtvrtému největšímu americkému operátoru kabelové televize klesla ve druhém čtvrtletí ztráta na 202,7 milionu dolarů z 274 miliónů před rokem. Čtvrtletní tržby Charter meziročně zvýšil o čtvrtinu na 1,16 miliardy z 929 milionů dolarů. Na konci čtvrtletí měl Charter 6,8 milionu základních uživatelů. Do základních uživatelů firma nepočítá odběratele digitálního vysílání.

PRAHA - Asi o čtvrtinu klesl od pátku počet telefonních stanic, které podle informací Českého Telecomu nefungují. Mimo provoz zůstává především na severu Čech 18 ústředen, na něž je připojeno zhruba 44 tisíc telefonních stanic. "To představuje výrazné zlepšení oproti 60 tisícům v pátek, kdy byla situace nejkritičtější," uvedl Telecom. Množství nefungujících telefonů je však vyšší, protože zatím nejsou zahrnuty poškozené přístupové telefonní sítě, dodala společnost.

Od pátku do dnešního rána Telecom zprovoznil v oblastech postižených povodněmi devět ústředen. Čtyři z nich, které se nacházejí ve středních a severních Čechách, ale běží na náhradní napájení. Na jihu Čech začaly fungovat ústředny v Plané nad Lužnicí a na českobudějovickém sídlišti Juvel. Ve středních Čechách již opět běží lokální ústředny v Lužci, Řeži na Mělnicku a v Dlouhé ulici v Praze.

Ve spolupráci s obecním úřadem v Dobřichovicích technici Telecomu natáhli v sobotu přes Vltavu náhradní optický kabel a připojili Dobřichovice a Řevnice. V chodu jsou také telefonní ústředny v Dobkovicích na Děčínsku a v centru Lovosic. Odstraňování následků záplav na telekomunikační síti pokračuje podle firmy 24 hodin denně. Kromě čištění a oprav zaplavených ústředen a sítí pracovníci Telecomu využívají také náhradní řešení, která umožní komunikovat zákazníkům v oblastech, kde není možná okamžitá obnova zařízení.

Firma si zatím netroufla odhadnout výši škod, které jí voda způsobila. Podle mluvčího Vladana Crhy to potrvá nějaký čas, neboť do mnohých zatopených míst se ještě nepodařilo dostat.

PEKING - V Číně během července přibylo pouze 3,83 milionu uživatelů mobilních telefonů, což je nejslabší růst za posledních 18 měsíců. Čína má největší trh mobilních telefonů na světě; za poslední rok se počet tamních nových uživatelů každý měsíc zvyšoval asi o pět milionů.

Červenec je ale podle analytiků výzkumné společnosti Norson Telecom Consulting typicky slabý měsíc. Dokládají to mimo jiné tím, že loni v červenci se počet zákazníků zvýšil rovněž jen asi o 3,85 milionu. Růst uživatelů pevných telefonních linek se během července také zpomalil.

Podle zástupců China Mobile je pokles počtu nových zákazníků rovněž způsoben sezónními výkyvy, odráží se v něm ale i reklamní kampaň konkurenční společnosti China Unicom. Na konci července v Číně bylo asi 180 milionů uživatelů mobilních telefonů, v červnu se jejich počet zvýšil o 4,8 na 176,2 milionu.

Společnost China Telecom, která je poskytovatelem pevných telefonních linek, ještě v letošním roce nabídne na zahraničních trzích akcie v objemu 2,4 až 4,0 miliardy dolarů. To bude vůbec první velká nabídka akcií, kterou telekomunikační firma z Číny v zahraničí provede, podotýká agentura Reuters.

TOKIO - Největší japonský mobilní operátor NTT DoCoMo dodal od června svým zákazníkům již 1,05 milionu mobilních telefonů s vestavěným fotoaparátem. Zahájil tak prudký útok na konkurenční J-Phone, který tuto službu nabídl na trhu v Japonsku jako první. Informoval o tom o víkendu mluvčí mobilního operátora.

DoCoMo začala 1. června nabízet svým zákazníkům mobilní telefony s vestavěným fotoaparátem, které umožňují fotit a posílat fotky na další mobilní telefony podporující tuto službu. Nejprve využívala pouze mobily firmy Sharp. V polovině července začala nabízet přístroje s fotoaparátem také firem Mitsubishi Electric a Fujitsu.

J-Phone přišel s telefony s fotoaparátem na trh v Japonsku o jeden a půl roku dříve než DoCoMo. Na počátku tohoto týdne firma oznámila, že má již více než šest milionů uživatelů těchto mobilů, což je téměř polovina celkového počtu zákazníků firmy. S těmito telefony J-Phone odstartoval nejžhavější trend na telekomunikačním trhu v Japonsku od února 1999. V této době začala DoCoMo nabízet služby mobilního internetu i-mode. Mezi akcionáře J-Phone patří Japan Telecom Holdings a jeho mateřská společnost Vodafone Group, napsala agentura Reuters.