TELeKONOM: Deutsche Bank chce celý Eurotel...

...když se jí podaří v rámci konsorcia s dánskou TDC získat od státu majoritní podíl v Telecomu; České radiokomunikace zatím v letošním roce hospodaří se ztrátou 243,5 miliónu korun; T-Mobile ve Spojených státech rozšiřuje svou síť přípojných bodů technologie WiFi; Čínský Telecom zahajuje jako vůbec první čínská telekomunikační firma svoje aktivity v USA.

PRAHA - Konsorcium Deutsche Bank a dánské TDC, kterému vláda prodává majoritu v Českém Telecomu, chce dokoupit zbývajících 49 procent v mobilním operátoru Eurotel od amerického vlastníka Atlantic West. Podle dobře informovaného zdroje ČTK o tom hovoří návrh smlouvy na koupi Telecomu, který konsorcium předložilo vládě. Telecom nyní v Eurotelu ovládá 51 procent a loni se o získání zbylého podílu neúspěšně pokoušel.


Jednání ztroskotala na příliš nízké ceně 1,1 miliardy USD. Vláda se měla návrhem smlouvy na koupi 51 procent Telecomu zabývat ve středu, ale její projednání nejméně o týden odložila. Podle zdroje se proti postavili ministr financí Bohuslav Sobotka a budoucí ministr informatiky Vladimír Mlynář, protože návrh mimo jiné obsahuje snahu snížit dohodnutou kupní cenu 51procentního podílu státu 1,82 miliardy eur o deset procent. Suma ve výši deseti procent měla být převedena na zvláštní účet, z kterého by ji mohl kupec získat zpět v případě, že by odhalil nepříznivé faktory v účetnictví Telecomu.


Společnosti rovněž požádaly vládu, aby se zaručila za budoucí rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Českého telekomunikačního úřadu. Návrh obsahuje i komplikovaný způsob finančního vyrovnání mezi novým vlastníkem, státem, minoritním akcionářem Telecomu TelSource a americkými vlastníky Eurotelu. Původně měl stát smlouvu s novým vlastníkem podepsat do konce října. Vláda však termín podpisu o měsíc odložila, protože bylo smlouvu nutné projednat v orgánech financujících bank a nabyvatele. Akcie Telecomu má získat společnost C- Tel, která je 100procentní dceřinou společností Deutsche Bank s podporou TDC.


C-Tel rovněž jedná o odkupu 33,5 procenta akcií, které ovládají firmy KPN a Swisscom sdružené v konsorciu TelSource. Podle vyjádření šéfa TelSource Bessela Koka však k dohodě o prodeji zatím nedošlo. Deutsche Bank a TDC již vlastní 72 procent v Českých radiokomunikacích, které ovládají přes 39 procent mobilního operátora RadioMobil, a po koupi Telecomu by se zřejmě dostaly do střetu a antimonopolním úřadem.

PRAHA - Ztrátu 243,5 miliónu korun vykázaly za devět měsíců letošního roku České radiokomunikace . Oproti minulému roku je to značné pohoršení, neboť ve stejném období hospodařili ČRa se ziskem 408 miliónů korun před zdaněním. Tržby meziročně poklesly o 5,8 procenta na 1,6 miliardy Kč.

Důvodem poklesu výnosů i hospodářského výsledku je podle společnosti rostoucí konkurence na telekomunikačním trhu. Výnosy z telekomunikačních služeb se snížily o 10,9 procenta na 810,7 miliónu Kč, a to zejména kvůli poklesu výnosů za datové a transakční služby o téměř 21 procent na 271,2 miliónu Kč. Výnosy z pronájmu pevných okruhů klesly o 4,9 procenta na 539,5 miliónu Kč.

Naopak důvod k radosti přináší výnosy za služby spojené s šířením televizního signálu, které vzrostly o 2,5 procenta na 460,1 milionu korun. Ovšem příjmy za šíření rozhlasového signálu poklesly o 1,1 procenta na 266,5 milionu Kč. Tržby z této činnosti za letošek však nově obsahují i poplatky ČTU přefakturované zákazníkům. Celkové výkony společnosti klesly o 13,1 procenta na 1,798 miliardy korun. Ve snížení se mimo jiné odrazil i pokles investic o 67,6 procenta na 338,6 miliónu Kč.


    Zejména kvůli výplatám odstupného propouštěným zaměstnancům se celkové provozní náklady zvýšily o 4,7 procenta na 2,094 miliardy Kč. Odpisy vzrostly o 16,1 procenta na 945 miliónů Kč. Majoritním vlastníkem ČRa je s podílem zhruba 72 procent konsorcium Deutsche Bank a TDC Bivideon. Stejné firmy nyní jednají s vládou o koupi majority v Českém Telecomu.


NEW YORK – Americká odnož mobilního operátora T-Mobile se chystá rozšířit svou nabídku přípojných míst bezdrátové technologie WiFi. Takzvané HotSpoty by se měli brzy objevit na letištích u přepážek společností American Airlines, Delta Air Lines a United Airlines. T-Mobile USA, dceřiná společnost Deutsche Telekomu, již v průběhu posledních měsíců oznámil uzavření smluv o provozování WiFi HotSpotů v kavárnách Starbucks a knihkupectvích Borders. T-Mobile, který i v Americe provozuje také síť mobilních telefonů, v příštím roce zprovozní 100 HotSpotů na nejvíce využívaných letištích ve Spojených státech. Místa připojení mohou využívat majitelé notebooků a kapesních počítačů, kteří si služby předplatí na určitou dobu, množství dat nebo k neomezenému přístupu.

WASHINGTON – V pondělí 4. listopadu otevře svou základnu ve Washingtonu dceřiná společnost Čínského Telecomu China Telecom USA. Půjde o vůbec první aktivitu jakékoliv čínské telekomunikační společnosti ve Spojených státech. Společnost bude nabízet kompletní škálu telekomunikačních služeb americkým společnostem, které mají své odnože v Číně. Produkt se bude nazývat ChinaDirect. Podle vicepresidenta China Telecomu Čanga Ciao-binga vedl společnost k tomuto kroku rychlý růst telekomunikačního trhu v Číně: „Stále více amerických firem investuje v Číně. Potřebují telekomunikační společnost, která má zkušenosti na tomto trhu a zároveň je jim nablízku i doma, ve Státech. Za poslední rok Čínský Telecom zavedl v republice dvacet miliónů telefonních linek, tolik, kolik je celkem v Kalifornii.“ V současné době staví společnost v Americe svou síť, tak aby pokryla komunikaci od západního pobřeží až po východní. Své základny by chtěla zřídit v Los Angeles, San Francisku, New Yorku a hlavním městě Washingtonu. „Budeme nabízet služby 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ dodává Ciao-bing.