TELeKONOM: České radiokomunikace začaly poskytovat internet domácnostem...

aktualizováno 
... zatím sedm alternativních operátorů má zájem o provozování ADSL; korejský operátor SK Telecom chce proinvestovat přes dvě miliardy dolarů, investorům se to nelíbí; novým šéfem Ericssonu je Carl-Henric Svanberg, cena akcií firmy vyskočila; dozorčí radu Českého Telecomu povede náměstek ministra informatiky.

PRAHA - České radiokomunikace začaly nabízet připojení k internetu prostřednictvím bezdrátových sítí domácnostem a malým firmám. Služba pod názvem BlueTone Wireless je zatím dostupná v západní části Prahy a v okolí Hradce Králové, řekla včera mluvčí Jana Němcová. Firma počítá s vytvořením sítě přístupových bodů a rozšířením služby na většinu území ČR.

"Cílem je nabídnout zákazníkům levné a kvalitní připojení k internetu s variabilní rychlostí a doplňkovými službami," uvedla mluvčí s tím, že služba využívá technologie v pásmech 2,4 GHz a 3,5 GHz. ČRa nabízí rychlosti připojení od 64 do 512 kilobitů za sekundu.

Ceny neomezeného přístupu začínají podle manažera obchodního úseku Jána Vlčka na 950 kč měsíčně u rychlosti 64 kb/s. Nabídka se mírně liší podle potřeb domácností a malých firem. Služba bude konkurovat například nabídce internetu přes kabelovou televizi, kterou nabízí například UPC za cenu od 1080 Kč měsíčně, nebo ADSL, které má Telecom představit v březnu s očekávanou cenou kolem 1500 Kč měsíčně.

Majoritním vlastníkem ČRa je s podílem zhruba 72 procent konsorcium Deutsche Bank a TDC Bivideon. ČRa vlastní polovinu firmy Contactel a 39,2 procenta mobilního operátora RadioMobil.

PRAHA - O poskytování služby vysokorychlostního internetu přes telefonní linku ADSL má zatím zájem sedm alternativních operátorů. Firmy Aliatel, Contactel, GTS, Ipex, Nextra, SkyNet a Tele2 požádaly Český Telecom o testování služby. Testy s jednou z firem již začaly, řekl včera mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Telecom podle jeho slov odeslal návrh velkoobchodní nabídky redakci Telekomunikačního věstníku ke zveřejnění. O finální podobě dokumentu bude nyní informovat ostatní operátory a internetové providery. V nejbližší době ji také zveřejní na internetu. Nabídka zohledňuje některé připomínky operátorů, kteří si v lednu u pracovní verze stěžovali zejména na omezenou možnost využití služby a vysoké velkoobchodní ceny, které se promítnou i do cen pro koncové zákazníky. 

Ceny v nové nabídce jsou podle Crhy nižší než tarify, které firma uvedla v lednu. Ty počítaly s cenou paušálu začínající na 989 Kč. Dalších 150 Kč by operátor zaplatil za pronájem koncových zařízení. K této ceně si operátoři budou připočítávat ještě marži a poplatek pro poskytovatele internetového připojení. 

Telecom chce službu začít nabízet koncovým zákazníkům i ostatním operátorům během března. Ještě dříve se však musí s alternativními operátory dohodnout na podmínkách. Ministr pro informatiku Vladimír Mlynář firmu vyzval, aby se s operátory dohodla zhruba do konce února, jinak se do jednání vloží s využitím všech zákonných možností.  

SOUL - Největší jihokorejský mobilní operátor SK Telecom Co trvá na tom, že bude letos investovat 2,5 bilionu wonů, tedy 2,1 miliardy dolarů. Objemný investiční plán přitom za poslední dva týdny snížil na akciovém trhu tržní hodnotu firmy o pětinu, tedy o čtyři miliardy dolarů. Dnes akcie společnosti spadly o dalších devět procent.

SK Telecom minulý měsíc oznámil, že chce letos zvýšit kapitálové výdaje o 30 procent a že bude modernizovat sítě. Manažeři firmy přitom na dnešní konferenci pro investory a analytiky oznámili, že investice do sítí třetí generace  mobilů (3G) budou záviset na ekonomické situaci a nabídce telefonů 3G. 

Pokles akcií SK Telecomu přiměl firmu k tomu, že na konci ledna oznámila plán odkoupit zpět tři procenta vlastních akcií. Podle cvčerejšího prohlášení bude storno tohoto plánu záviset na situaci na trhu.

Analytici říkají, že by objemný investiční program SK Telecomu mohl ohrozit sérii akcí ve prospěch akcionářů, jež SK Telecom ohlásil na začátku roku. "Je to znepokojující," řekl agentuře Reuters jeden z analytiků. Podle něj se  společnosti zřejmě nepodaří v brzké době získat zpět důvěru investorů. 

Akcie firmy včera v jednu chvíli oslabily o 9,1 procenta a klesly na 22měsíční minimum, napsala agentura.

STOCKHOLM - Novým generálním ředitelem švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson se stane Carl-Henric Svanberg. Oznámila to včera firma a ukončila tak několik měsíců trvající spekulace ohledně změny ve vedení.

Svanberg, který  je v současnosti generálním ředitelem švédské firmy Assa Abloy, jež je největším výrobcem zámků na světě, nahradí od osmého dubna nynějšího generálního ředitele ztrátové společnosti Ericsson Kurta Hellstroma. 

Akcie společnosti Ericsson, které byly tento týden zasaženy slabými výsledky čtvrtého čtvrtletí a předpokládaným poklesem tržeb v letošním roce, reagovaly na dnešní zprávu prudkým růstem a v 10:00 SEČ posílily o 11 procent. 

Společnost začátkem týdne oznámila, že v celém loňském roce hospodařila se ztrátou před úroky a daní 21,30 miliardy švédských korun (asi 2,5 miliardy USD). Jde o výrazné zlepšení proti stejnému období předchozího roku, kdy ztráta činila 27,38 miliardy korun.

PRAHA - Dozorčí radu Českého Telecomu povede náměstek ministra pro informatiku Michal Frankl. Telecom to včera oznámil v tiskové zprávě. Frankla zvolili do patnáctičlenné dozorčí rady akcionáři na mimořádné valné hromadě 20. prosince na návrh ministra pro informatiku Vladimíra Mlynáře.

Na post prvního místopředsedy dozorčí rada zvolila Erica de Jonga, který nahradil Johna Klein Blueminka jako zástupce minoritního akcionáře TelSource. Podle vyjádření Frankla na valné hromadě chce stát jako majoritní akcionář po zastavené privatizaci posílit svůj vliv ve společnosti.

Stát prostřednictvím FNM v Telecomu vlastní 51 procent. TelSource spolu s firmou KPN ovládá 33,5 procenta. Nová
privatizace státního podílu by se měla uskutečnit v roce 2005.

 

 

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Další z rubriky

K top modelu P30 Pro přidá Huawei tablet zdarma. Býval už i štědřejší

Huawei P30 Pro

Zákazníkům, kteří si do konce června zakoupí některý ze smartphonů řady P30, přidá Huawei hodnotný dárek. Například při...

Samsung přibalí k mobilům řady S10 bezdrátová sluchátka za 4 tisíce

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Lákavou akci si Samsung připravil pro zájemce o modely z řady Galaxy S10. Těm, kdo si u vybraných partnerů pořídí jeden...

Nové obrázky odhalují podobu Samsungu Galaxy Note 10

Samsung Galaxy Note 10 na fanouškovských renderech

V létě se dočkáme nové generace modelu Galaxy Note, podoba „desítky“ už začíná být díky uniklým informacím jasná. Ve...

Najdete na iDNES.cz