Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zavoláte si z letadla a už o vás vědí. Telefonáty špehují tajné služby

  • 17
Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a britská tajná služba GCHQ údajně špehují telefonáty cestujících na letech komerčních aerolinek. Vyplývá to z dokumentů whistleblowera Edwarda Snowdena.

Mezi prvními společnostmi, na které se obě tajné služby zaměřily, byly francouzské aerolinky Air France. Podle portálu Le Monde jsou v jejich hledáčku již od roku 2005. Společnost Air France totiž jako jedna z prvních začala testovat používání mobilních telefonů během letu na mezinárodních linkách.

V prosinci 2007 byla Air France první leteckou společností, jejíž cestující mohli v testovacím provozu díky systému Mobile OnAir schválenému Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) během letu zasílat a přijímat SMS a MMS. U telefonů s internetovým připojením pak bylo možné vyřizovat i e-mailovou komunikaci. Mimo to po omezené období testovala také možnost používat hlasové služby.

A právě kvůli těmto testům skončily francouzské aerolinky v hledáčku tajných služeb. V době zahájení pilotního provozu totiž nešlo u aerolinek o běžnou praxi. Tajné služby tak Air France vnímaly coby možný terč teroristických útoků, to samé platilo i v případě mexických aerolinek Air Mexico. Právní oddělení NSA nevidělo v zacílení letadel obou společností žádný právní problém, jejich lety tak měly po vstupu do amerického vzdušného prostoru podléhat nejvyššímu dozoru.

Agenti z NSA ukradli klíče pro komunikaci. Odposlechnou každý mobil

Od hlasových služeb nicméně Air France kvůli neprůkazným testům upustila. Ve vyjádření pro francouzský portál proto odmítá jakékoli nařčení, že by mohly být telefony cestujících odposlouchávány americkými a britskými tajnými službami.

Ty pro tyto účely podle informací portálu Le Monde vytvořily zvláštní špionážní programy shromažďující veškerý provoz, tedy hlasové i datové služby či metadata. Operace nesly kódová označení „Straka zlodějka“ a „Poštovní holub“.

Díky speciálním programům jsou tajné služby schopny shromažďovat data z mobilních telefonů používaných na palubě letadel v letové výšce více než tři kilometry (pod touto letovou hladinou systém Mobil OnAir nefunguje a není tak možné telefonovat), a to v téměř reálném čase. Telefony se připojují k síti instalované v kabině letadla, data a hovory jsou pak na pozemní stanici přenášeny přes satelit. A právě tyto signály zachycují i tajné pozemní záchytné stanice tajných služeb.

V případě zapnutého telefonu jsou tak tajné služby při znalosti seznamu cestujících, čísla letu a kódu letecké společnosti údajně schopny určit uživatele daného telefonu. Britská tajná služba GCHQ má být navíc údajně schopna i vzdáleného zásahu do telefonu. A to za jediným účelem, vynutí si totiž jeho restartování, bez vědomí uživatele tak získá přístup k bezpečnostnímu kódu.

Britská tajná služba umí ovládnout kterýkoli smartphone, tvrdí Snowden

Informace, které portál Le Monde přinesl, pocházejí z archivu bývalého bezpečnostního technika NSA a CIA Edwarda Snowdena, který již v roce 2013 upozornil na sledování lidí na internetu (více u kolegů na Technetu). Snowdenovy dokumenty mají údajně obsahovat i několik konkrétních příkladů hovorů zachycených na palubách komerčních letů.

Ačkoli není za normálních okolností telefonování během letů možné, některé aerolinky umožňují cestujícím využívat hlasové služby prostřednictvím palubních systémů.

Například v roce 2012 podle údajů britské tajné služby umožňovalo anebo zvažovalo možnost používat mobily během letu celkem 27 aerolinek, a to zejména v první a business třídě u dálkových letů. Byly mezi nimi například společnosti British Airways, Hong Kong Airlines, Aeroflot, Emirates, Singapore Airlines, Turkish Airlines či Lufthansa.

Podle interních dokumentů NSA z roku 2009 používalo v prosinci 2008 svůj mobilní telefon během letu 50 tisíc lidí. O dva měsíce později se jejich počet zdvojnásobil.