Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Světový prodej mobilů v 1Q/2002 - krize s kapkou optimismu

aktualizováno 
Celosvětový prodej mobilních telefonů všech standardů v prvním čtvrtletí letošního roku oproti loňským výsledkům stagnoval. Desetinky procenta ztratila Nokia, ale své dominantní postavení si nadále drží. Naopak Motorola, Siemens a Alcatel si trochu polepšily a Samsung vzal útokem stupně vítězů. V krizi je nadále Sony Ericsson a šampaňské pak asi nebudou otevírat ani u dalších firem.

Před několika dny uveřejnila společnost Strategy Analytics výsledky celosvětového prodeje mobilních telefonů za první čtvrtletí letošního roku. Pro někoho jsou zveřejněné výsledky sladkým potvrzením optimistických prognóz, jiní se naopak musí zamyslet, jestli výrobu mobilů raději neopustit. Podle Strategy Analytics prodej mobilních telefonů za první čtvrtletí letošního roku oproti stejnému období roku loňského zůstal na stejné úrovni. Ještě pesimističtěji pak působí zpráva jiného průzkumu, který vydala minulý týden společnost Gartner Dataquest. Podle něj prodej mobilů meziročně dokonce poklesl o 3,8 procenta. Ač se oba průzkumy liší o několik desetin procenta, celkové vyznění je naprosto stejné. Na razantní růst prodeje, který trh mobilních telefonů doprovázel v minulých letech, můžou výrobci zapomenout, teď začíná bitva o každého zákazníka. Silní přežijí, ti slabší se budou muset poohlédnout po jiném oboru podnikání. Kdo zůstane?

Proč už zákazníci nekupují tolik telefonů jako dříve? Někde na ně nemají a jinde je už trh nasycen. Ekonomická krize v Latinské Americe nákupu nových mobilních telefonů jistě nesvědčí a západoevropský trh se již zdá byt nasycený. Naštěstí Asiaté a Severoameričané nové mobily stále nakupují a ve střední a východní Evropě lze najít určitý potenciál budoucího růstu. Snížení dynamiky růstu prodeje nových mobilů má určitě na svědomí i výrazné omezení dotací předplacených sad v západní Evropě a nízkou ochotu zákazníků měnit svůj starší telefon za nový, nyní již jako nedotovaný, tudíž za plnou cenu. Přesto do budoucna právě tento segment trhu především ve vyspělých zemích zaručuje určitou šanci na oživení poptávky. V Asii, největším světovém trhu s mobilními telefony, lze taktéž najít potenciál pro růst prodeje a ve většině asijských států ani není nutné řešit problémy s dotací telefonů, která v Asii zdaleka nedosahuje evropských rozměrů.

Nokia podle obou průzkumů stagnuje, respektive ztratila desetiny procenta. Přesto můžou být ve Finsku spokojeni, dominantní postavení na trhu drží nadále s obrovským náskokem. Druhé místo a mírné zlepšení může těšit narychlo zrestruktualizovanou Motorolu. A bronzová příčka? Z té musel sestoupit Siemens, ač si oproti výsledkům za celý loňský rok polepšil, aby se na stupně vítězů propracoval korejský Samsung. A právě u Samsungu mohou slavit, protože se jim v prvním čtvrtletí letošního roku podařilo získat o více než tři procenta celosvětového trhu více. V Evropě se to může zdát trochu podivné, ale z následujících grafů lehce poznáte, kde je síla Samsungu. Mírné zlepšení zaznamenal i Alcatel a další korejský tygr - LG. Všechny ostatní firmy ztrácely a některé z nich již s největší pravděpodobností spadnou v dalším žebříčku do kolonky ostatní. Na chvostu je Sagem, Philips a americký Audiovox. Špatnou zprávou pak pro ně bude i zjištění, že i tajemná kolonka „ostatní“ zaznamenala výrazný pokles. Na závěr trochu optimismu. Podle prognóz obou společností lze do konce roku předpokládat mírný růst prodeje, takže celoroční výsledky by měly překonat loňský rok o zhruba pět procent.

Následující grafy sledují výsledky uveřejněné společností Strategy Analytics a vcelku detailně ukazují, jak jsou na tom jednotlivé regiony a jak se na prodeji mobilních telefonů podílejí jednotlivé standardy. Výsledky podle analýzy společnosti Gartner Dataquest jsou pak velmi podobné a liší se jen o desetiny procenta. Velmi podobné údaje lze najít i v dalších průzkumech uveřejněných na internetu, které ale většinou postrádají údaj o zdroji informací. Dodejme, že v případě výsledků výrobců pod jedno procento trhu jsou údaje zaokrouhleny právě na jeden procentní bod.

Hned v prvním grafu najdete detailní výsledky podílu na trhu mobilních telefonů podle prodeje za první čtvrtletí letošního roku. Prvních čtrnáct míst a kolonka „ostatní“ celosvětového žebříčku zahrnuje výrobce mobilů všech standardů, takže můžete srovnávat, jak si vedou firmy, které vyrábějí téměř výhradně jen GSM telefony, oproti výrobcům, kteří nabízejí naopak téměř výhradně CDMA či TDMA přístroje. Příkladem budiž Alcatel na straně jedné a Audiovox či Kyocera na straně druhé.

Prodej za 1Q/2002 

Druhý graf názorně ukazuje, která technologie je v celosvětovém podání nejúspěšnější. Že je to právě GSM, asi nebude překvapením, převaha je v současnosti již více než výrazná. Pomalu roste i technologie CDMA, naopak TDMA a ostatní technologie ztrácejí. Telefony třetí generace se zatím prodávají v tak malém množství, že si vlastní kolonku nezaslouží, a najdeme je mezi ostatními technologiemi.

Prodej za 1Q/2002 

Na třetím grafu je znázorněn podíl jednotlivých regionů. Asie jasně vede, a to zdaleka není nasycená, naopak podíl západní Evropy již asi výraznější růst nezaznamená. Následuje Severní Amerika a daleko za ní v těsném závěsu Amerika Latinská, Afrika společně s Blízkým východem a na chvostu je střední a východní Evropa.

Prodej za 1Q/2002 

Poslední tři grafy ukazují, jak jsou na tom výrobci v samostatných kategoriích GSM, CDMA a TDMA telefonů. Kategorie GSM telefonů žádná velká překvapení nepřináší, snad jen ještě větší převahu Nokie, než je tomu v celkovém žebříčku. Další „GSM“ pozice vcelku kopírují stav na evropském trhu a dávají vyniknout Alcatelu na šesté pozici a, z našeho pohledu překvapivě, Samsungu na čtvrtém místě.

Prodej za 1Q/2002 

Naopak CDMA žebříčku jasně vévodí Samsung. I na druhém místě je korejská značka - LG. Třetí místo Motoroly asi nepřekvapí, až čtvrtá je Nokia a následují nám nepříliš známé značky.

Prodej za 1Q/2002 

Nakonec žebříček TDMA trhu. Zde své soupeře naprosto jasně drtí Nokia; Motorola se Sony Ericssonem a dalšími jen paběrkují.

Prodej za 1Q/2002 

Autor:
  • Nejčtenější

Mobil viděl skrz oblečení. Funkci se teď výrobce chystá deaktivovat

Co jsme čekali, to se také stalo. Zajímavá funkce fotoaparátu nového smartphonu OnePlus 8 Pro, která umožňovala vidět...

Šéfa Xiaomi nachytali s iPhonem. Vymlouvá se, že ho jen testuje

U svých příznivců si to pořádně zavařil ředitel společnosti Xiaomi, když na internet přidal příspěvek, u kterého...

Nejdražší samsung má vadu. Oprava vyjde na 10 tisíc korun

Nejvyšší model řady Galaxy S20 provázejí nepříjemnosti. Výrobce musel řešit špatně zaostřující fotoaparát nebo...

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Takový smartphone tady ještě nebyl. Samsung ho však neprodá každému

„Taktická edice“ modelu Galaxy S20 je asi nejvíce obrněný mobil, jaký jsme kdy viděli. Mimo speciálních ochranných...

Internet ztrestal populární aplikaci pro mladé. Její skóre spadlo na dno

Aplikace TikTok, která cílí na mladé uživatele, zažila v posledních dnech ohromnou vlnu negativních hodnocení kvůli...

Z druhé ruky koupíte zajímavé mobily. Ušetříte, ale prodejce může klamat

Ceny současných špičkových smartphonů často převyšují dvacetitisícovou hranici, a to mnohdy i výrazně. Některým...

Šéfa Xiaomi nachytali s iPhonem. Vymlouvá se, že ho jen testuje

U svých příznivců si to pořádně zavařil ředitel společnosti Xiaomi, když na internet přidal příspěvek, u kterého...

Najdete na iDNES.cz