Šok: Microsoft chystá u WM7 stejná omezení jako Apple u svého iPhonu

aktualizováno 
Žádný multitasking, žádné nadstavby uživatelského prostředí a nové aplikace k dostání jen přes firemní obchod. To jsou nejnovější a značně šokující informace o toužebně očekávaném operačním systému Windows Mobile 7. Microsoft by tím okopíroval model používaný svým často kritizovaným konkurentem, firmou Apple.

Další várka "zaručených" informací o Windows Mobile 7 | foto: softpedia.com

S novými informacemi přišel redaktor serveru Mobile tech world, který prý obdržel email s poměrně podrobným popisem chystaného systému. Sám Microsoft žádnou z těchto informací prozatím nepotvrdil.

Jednou z mála dobrých zpráv je kompletně přepracované uživatelské prostředí s kódovým označením METRO, které se inspirovalo v rozhraní přehrávače Zune HD. Nabídne zcela přepracovanou Start obrazovku a má být oku lahodící, elegantní a "živoucí".

Nový diktát Microsoftu ale už nedovolí jednotlivým výrobcům vytvářet vlastní grafické nadstavby. Touch FLO alias HTC Sense, TouchWiz od Samsungu nebo třeba SPB Mobile Shell se tak stanou minulostí. WM tím ale opět získají svou tvář a výhodou takového řešení je snazší OTA (over-the-air) aktualizace systému.

Nejvíce šokující informací je chybějící podpora multi-taskingu. Narozdíl od současné generace nový systém aplikace po uzavření jednoduše "zapauzuje" ve stavu, ve kterém je uživatel opustí. Fungovat budou push upozornění, takže některé programy zdánlivě na pozadí poběží. Podobné řešení používá Apple iPhone u svého OS X ve verzi 3.0.

Nové platformě Windows Phone 7, jejíž součástí systém Window Mobile 7 je, bude také chybět podpora Microsoft .NET Compact Framework. To znamená, že na WM7 nebudou fungovat současné aplikace (!). Tím by ale Microsfot svůj nový systém v silné konkurenci zřejmě zcela pohřbil.

Změní se i způsob instalace a distribuce aplikací. Ty již nepůjdou instalovat z vnějších zdrojů, třeba z paměťové karty nebo internetových stránek. Jedinou možností bude proprietární obchod Microsoftu, tedy Windows Marketplace. Obchod bude nově disponovat možností aplikaci stáhnout, vyzkoušet a pak teprve zakoupit.

Pro synchronizaci s počítačem se nebude používat Windows Mobile Device Center, namísto něj bude použít software Zune. Windows Phone 7 budou platformu Zune standardně podporovat. Integrována bude také podpora XBOX Live a sociálních sítí. Chybět bude, alespoň z počátku, podpora technologie Flash. Naopak tu bude podpora Silverlight.

Internetový prohlížeč ale ani Silverlight podporovat nebude. Jinak bude prohlížeč postaven na bázi stolního Internet Exploreru 7 s některými prvky z verze 8. Údajně je prohlížeč v současné fázi vývoje stejně rychlý jako Safari u iPhonu 3G a má se brzy vyrovnat verzi 3GS.

Pro samotnou platformu budou Windows Mobile 7 opravdovou revolucí, na kterou mnozí čekají. Je ale otázkou, zda budou tou správnou revolucí. Dosavadní fanoušci platformy totiž změnami asi moc nadšeni nebudou. Je velmi pravděpodobné, že Microsoft nechá vedle Windows Mobile 7 žít i současnou verzi 6.x kterou bude i nadále vyvíjet. Ta by měla vyhovovat právě tradicionalistům a také by měla být méně hardwarově náročná.

Představení nové mobilní platformy se odehraje zřejmě již za týden na MWC v Barceloně. Steve Ballmer zde má předvést demo uživatelského prostředí, hotová zařízení zatím připravena nebudou. Microsoft věří, že první WM 7 přístroje se na trhu objeví již v září tohoto roku.

Informace o WM7 v kostce

V Barceloně se představí pouze uživatelské prostředí WM 7, tedy jakési demo systému. Podrobnější prezentace proběhne na tradiční vývojářské konferenci MIX v březnu 2010.

WM 7 budou podporovat technologii SilverLight 3.0 s prvky verze 4.0 a to i mimo internetový prohlížeč; naopak Flash podporován nebude.

SilverLight by měl s pomocí senzorů umožňovat rozpoznávání různých netradičních gest. Uvádí se, že WM 7 telefon půjde například odemknout zatřepáním.

Aplikace pro WM 7 bude možné vyvíjet s pomocí Visual Studio (VS Expression), kterou údajně Microsoft připravuje jako freeware. Pro vývoj her pak bude sloužit XNA Game Studio 3.1.

Systém má postrádat kompatibilitu s .NET Compact Framework, což by znamenalo, že se naplní již dříve předpovídaná zpětná nekompatibilita starších aplikací.

Použito má být nové uživatelské prostředí s kódovým označením METRO podobné rozhraní na přehrávači Zune HD, obrazovka Start má být rovněž zcela nová.

Partneři Microsoftu, tedy výrobci, kteří budou pro svá zařízení kupovat licence nových WM 7, prý nebudou mít možnost jakkoli zasahovat do nastaveného uživatelské rozhraní.

Microsoft bude mnohem více spolupracovat s klíčovými partnery a tak by se nemělo stát, že budou WM 7 předinstalována na hardwarově nedostatečně vybavené zařízení. Každé zařízení například bude mít 3D akcelerátor, k němuž bude ovladače dodávat přímo Microsoft, což umožní jejich snadnou over-the-air aktualizaci.

Systém zanevře na multi-tasking v podobě, v jaké ho známe dnes. Zdroj popisuje novou metodu, kdy bude možné aplikaci pozastavit a o důležitých zprávách bude uživatele informovat push notifikace.

Marketplace nabídne možnost vyzkoušet libovolnou aplikaci před nákupem (již nyní je možné zakoupenou aplikaci do 24 hodin vrátit a získat zaplacenou částku zpět). Instalace aplikací má však být možná pouze přes k tomu určené portály, instalace přes PC nebo z paměťové karty nemá být povolena.

Výrazně vylepšený má být internetový browser založený na jádru desktopového IE7, ovšem navíc s některými prvky z IE8. Prohlížeč má být rychlejší (načítání stránek i jeho obsluha) než na iPhonu.

Slibována je integrace služby XBox Live nejen pro přímý nákup her, filmů a muziky.

K synchronizaci zařízení s PC by již neměl sloužit známý WM Device center, ale nástroj používaný u Zune HD.

Integrace sociálních služeb Facebook a Twitter s možností synchronizace s telefonem. To nabízí nejnovější HTC Sense už dnes
O multimediální obsah telefonu by měly rovněž "pečovat" stejné aplikace, jaké používá ZuneHD.

Na vše okolo nových Windows Mobile je přitom uvaleno přísné informační embargo. Microsoft si dává velký pozor, aby tajné materiály předčasně neunikly. Logicky to tedy nejsou potvrzené informace, ovšem jak praví lidové rčení, na každém šprochu pravdy trochu. Je tak docela možné, že některé uvedené specifikace novým mobilním Windows cizí nebudou.

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Apple vyplatí teenagerovi odměnu za nalezení „štěnice“ v iPhonech

iPhone XR

Zásadní chybu v aplikaci FaceTime, která umožňovala odposlouchávat ostatní majitele iPhonů, objevil původně náhodou...

Hitem smartphonů s Androidem má být pokročilé 3D skenovaní

Oppo R17 Pro/RX17 Pro

Smartphony s Androidem mají dostat nové funkce, které mají přesvědčit zákazníky, aby si koupili nový přístroj. Klíčovou...

Tak tenký tablet jsme ještě neviděli. Překonal i iPad Pro

Tablet Samsung Galaxy Tab S5e

Samsung si těsně před premiéru hlavních letošních novinek naplánoval ještě jedno malé odhalení. Je jím nová verze...

Najdete na iDNES.cz