Nové přírůstky do své „šestistovkové“ řady Qualcomm už letos jednou představil (více čtěte v článku Tyto procesory najdete ve smartphonech střední třídy. Jsou výkonnější), šlo o čipy Snapdragon 630 a 660. Nově uvedený Snapdragon 636 tedy na tyto modely navazuje, o něco blíže má k verzi 630, se kterou ji také výrobce porovnává.
Novinka je opět produkována 14nm FinFET procesem a sestává z dvojice čtyřjádrových čipů. Zatímco však Snapdragon 630 používal konvenční architekturu ARM, u 636 Qualcomm nasadil vlastní jádra Kryo 260. Silnější čtyřjádro frekvence 2,2 GHz doplňuje efektivnější čtyřjádrový čip taktu maximálně 1,8 GHz.
Podle interních testů výrobce přineslo použití vlastní architektury oproti modelu 630 o 40 procent vyšší výkon. Lepší výsledky slibuje i použitá grafická jednotka Adreno 509. V podání Snapdragonu 636 tak přichází cenově dostupná čipová sada s výkonnou architekturou Kryo. Připomeňme, že dosud nejsilnější typ 835 je postaven na jádrech Kryo 280.
Fotoaparát bude moci být vybavený nejvýše 24MPix snímačem nebo dvojici 16megapixelových senzorů. Čtrnáctibitový koprocesor Spectra 160 ISP pak zaručuje okamžitou expozici prostou zpoždění závěrky, bleskurychlé ostření a podporuje i optický zoom.
Platformou Snapdragon 636 vybavené smartphony mohou mít displeje nejvýše FHD+ rozlišení (1 080 × 2 160 pixelů). Právě panel těchto parametrů se v poslední době těší mezi výrobci velké oblibě a rozhodně nejen ve střední třídě. Stejný nasadil například Huawei u nejvyšší varianty své modelové řady Mate 10 (o špičkovém huawei se dočtete více v článku Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci). V případě propojení telefonu s televizí bude maximem běžnější rozlišení Full HD (1 080 x 1 920 pixelů).
Díky velikosti operační paměti bude čipová sada schopná pracovat s až 8 GB, takovou velikostí přitom i dnes disponuje jen málokterý smartphone (např. aktuálně vyprodaný OnePlus 5).
Součástí chipsetu je také bezdrátový modem X12 s podporou LTE s maximální rychlostí stahování/odesílání dat 600/150 Mbps. Qualcomm používá výhradně vlastní modemy a in-house produkce je i použitý audio čip Aqstic s 24bitovým DAC převodníkem a podporou přehrávání hudby při vzorkovací frekvenci 192 kHz.
Moderní čipová sada by dnes bez podpory zrychleného nabíjení akumulátoru neuspěla, nový snapdragon proto podporuje čtvrtou generaci technologie Quick charge. K dobití článku kapacity 3 000 mAh tak bude stačit přibližně hodina a půl.
Qualcomm začne první várky nových čipů svým odběratelům expedovat už během listopadu. První jimi vybavené smartphony se tak možná ukážou ještě do konce letošního roku.