SMOJK vyzývá města, aby bojkotovala Telefóniku O2 kvůli poplatku

  9:30aktualizováno  9:30
Svaz měst a obcí Jihočeského kraje vyzývá k bojkotu O2 - nelíbí se mu poplatky za vyjádření o existenci sítí na pozemcích vlastníka.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje (SMOJK) vyzývá ostatní radnice, aby telekomunikační společnosti Telefónica O2 neschvalovaly žádné její žádosti. Starostům se nelíbí, že si operátor od listopadu účtuje 600 korun za každé vyjádření o existenci sítí na pozemcích vlastníka. Předtím byla služba zdarma. Některá jihočeská města už požadavky operátora zamítají, řekl dnes ČTK tajemník svazu Miroslav Beneš. Telefónica 02 tvrdí, že není jediným operátorem, který takto postupuje, a že zisk z toho nemá.

Firma tím podle svazu zkomplikovala vyřizování například stavebních povolení. Města tak za ně budou muset vydat stovky tisíc až miliony korun ročně navíc, které by mohla využít na opravy silnic, nové chodníky a další důležité akce. Třeba jen ve správním obvodu čtyřiadvacetitisícových Strakonic se vydá více než 1 500 výpisů ročně. Za ně by tak žadatelé zaplatili zhruba milion korun.

"Kabely těchto sítí jsou přitom na pozemcích vlastníků uloženy zcela zdarma. Poplatku se vlastníci nemohou vyhnout dokonce ani v tom případě, že na pozemku zcela evidentně žádné kabely nevedou. Doufáme, že to bude účinná páka, aby Telefónica od toho upustila," řekl Beneš.

Mluvčí Telefóniky O2 Czech Republic Martin Žabka uvedl, že čísla ze Strakonicka jsou nepřesná. V celém okrese je prý 1 348 vyjádření. Částka by tedy činila 808 800 korun, respektive 404 400 Kč při elektronickém podání, které je o polovinu levnější. Cílem je přitom většinu žádostí přijímat po internetu. Nyní je 38 procent žádostí podáváno osobně, 58 procent poštou a zbytek web aplikací, která je ve zkušebním provozu.

"Částka, kterou účtujeme, je pouze nákladová, nemáme z ní tedy žádný zisk.

Nejsme jediní, kdo požaduje poplatek za takovýto typ vyjádření. Stejně postupují i Radiokomunikace, Dial Telecom, SITEL a další firmy," uvedl mluvčí. Dodal, že za věcné břemeno při pokládání sítí na obecních pozemcích platí firma podle zákona. Zpoplatněna nebudou vyjádření z důvodu havárie, oprávněné reklamace a tam, kde je operátor povinen ze zákona poskytovat informace o síti zadarmo.

Některé radnice dokonce přistoupily k odvetným opatřením a běžné požadavky operátora bojkotují. Zamítají třeba jeho žádosti o zřízení věcného břemene či o pronájem pozemků, budov nebo míst na stavbu stožárů a věží pro vysílače. Patří k nim i devítitisícová Třeboň.

"S Telefónikou O2 jsme měli připravené dvě smlouvy, jednu na zřízení věcného břemene, druhou na umístění jejich zařízení na vodárenské věži. Ani jednu jsme nepodepsali. Teď budeme dál jednat o ceně za tyto služby," uvedl místostarosta Zdeněk Mráz. Dodal, že už pověřili úředníky, aby zjistili, kolik výpisů ročně město potřebuje. "Pokud budeme neteční a přistupovat na jejich podmínky, tak za chvilku přibudou plynaři, energetici a další," dodal Mráz.

Vše se přitom netýká pouze obcí, ale i soukromých stavebníků. Každý, kdo chce stavět a bude kopat do země, musí totiž ze zákona požádat o výpis telekomunikačních sítí, protože jinak nedostane stavební povolení. Je přitom jedno, zda staví rodinný dům, provozní halu nebo garáž. Norma však nestanovuje, že operátor musí výpis vystavit zdarma. Telefónica již dříve uvedla, že jen tak uhradí náklady, které má s vyřizováním výpisů.

Jihočeští starostové se nyní poradí s právníky o dalším postupu. O poplatcích chtějí jednat i přímo s operátorem. Pokud se nedohodnou, věc by se mohla dostat až před soud nebo antimonopolní úřad. "Nechci teď nic předjímat, zvažovat budeme všechny možné kroky. Chceme se především dohodnout," řekl předseda SMOJK Pavel Vondrys.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje sdružuje 89 jihočeských měst a obcí, které zastupují více než tři čtvrtiny obyvatel Jihočeského kraje. K jeho členům patří i šest svazků či sdružení měst a obcí.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

Nejpoužívanější telefony mezi poslanci jsou iPhony, zjistila MF DNES

Poslanci si připomněli 100. výročí založení samostatného československého státu...

„Huawei mám ještě teď, tedy dosluhující. Byl dobrý,“ chválil telefon čínské značky poslanec Pirátů Lukáš Bartoň. Ten je...

VIDEA ROKU 2018: Fronty na čínské mobily a nejdražší chytré hodinky

HUBLOT Big Bang Referee 2018 FIFA World Cup Russia™

Stovky lidí čekajících na omezené množství čínských smartphonů za dumpingové ceny, kampaň Samsungu, v níž si utahuje z...

Příští velká věc: ohavný vzorek ukázal ohýbací budoucnost mobilů

Ohebný smartphone Royole FlexPai

Veletrh CES poprvé ukázal, co dokážou ohebné displeje. Sice zatím na vzorku, který vypadá otřesně a nikdo soudný si ho...

Najdete na iDNES.cz