

Výrobci smartphonů nejsou neomylní. Někdy udělají chybu a znemožní se před celým světem, jindy se nastřádá taková hromada problémů, že musí dokonce i s výrobou úplně skončit. Toto jsou ty největší průšvihy smartphonového světa.
Autor: Reuters
Vtípky si pamatujeme ještě doteď, ovšem situace s novým modelem řady Note od Samsungu v roce 2016 byla opravdu vážná.
Autor: Twitter
Telefon měl totiž kritickou chybou konstrukce, která způsobovala náhodná vznícení a exploze baterií. Kvůli tomu jej třeba na paluby letadel nepouštěla řada aerolinek.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Samsung nejprve chtěl situaci řešit upravenou verzí telefonu, jenže i ta měla problémy s bateriemi. Note 7 byl nakonec svolán od všech zákazníků zpět a Samsung musel přijmout hodně bolestivou finanční ztrátu.
Autor: Reuters
Měl to být nový král androidů. Značka Essential od zakladatele tohoto operačního systému slibovala průlom na trhu, díky rukopisu známého softwarového inženýra. Jenže obchodní stránku tato značka prostě vůbec nezvládla.
Autor: Essential
Celosvětově se prvního (a posledního) modelu PH-1 prodalo jen několik tisíc kusů, a ačkoliv následně tvůrci představili ještě další koncepty smartphonů, žádné už nakonec na trh nedodali a místo toho raději ukončili činnost.
Autor: Essential
Původní finská Nokia vstoupila do světa smartphonů levou nohou. Sázka na spolupráci s Microsoftem a budování alternativní platformy k prudce rostoucímu Androidu a iOSu této kdysi legendární značce nevyšla.
Autor: mobil.idnes.cz
Nokia si začala dílčími neúspěchy kopat hrob, a nakonec dokonce i jméno značky zcela z názvu smartphonů vymizelo. Poslední telefony už nesly označení „Microsoft Lumia“, ovšem nedlouho na to Microsoft celou mobilní divizi raději zavřel.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nokia jako taková sice neskončila: původní finská firma se nyní zaměřuje na telekomunikace a licenci na pokračování smartphonů má pro změnu firma HMD Global, ovšem svou původní dominanci mobilového trhu už Nokia zpátky získat nedokázala.
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
Podobný příběh napsala i značka LG. Ta stejně jako Nokia začala ke konci své smartphonové éry experimentovat, ovšem hlavní neúspěch a důvod, proč se nakonec LG muselo stáhnout z trhu, byl především ve slabých marketingových kampaních.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
LG nabízelo dvoudisplejové experimenty, designově líbivé kousky ovšem v tom hlavním, tedy zájmu zákazníků, zkrátka neuspělo.
Autor: LG
Posledním modelem LG byl Velvet, který firma odhalila v roce 2020. Ačkoliv má tento smartphone dodnes aktuální verzi softwaru a celkově jsme jej v redakčním testu hodnotili jako skvělý, jde pouze o labutí píseň značky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Výrobce profesionálních kamer RED se pokusil naskočit na smartphonový trh s modelem Hydrogen One, ovšem zpětně by byl asi radši, kdyby to nezkoušel. RED to zcela přehnal s očekáváními a nabídl funkce, které zákazníci vlastně ani nepotřebovali.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Z modelu Hydrogen One se nakonec vyklubal nevýrazný a příšerně předražený mobil, který se navíc potýkal s výrobními problémy. Firma RED nakonec zavřela celou mobilní divizi.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Stejně jako původní Nokia a LG, i HTC skončilo neslavně. Mobily ovšem ještě pořád sporadicky vyrábí, proto nyní vzpomínáme spíše na ten, který se v jeho historii opravdu moc nepovedl: HTC First.
Autor: @evleaks
First měl být tzv. „Facebook Phone“, jehož softwarová nadstavba měla být hluboce integrovaná do této sociální sítě. Jenže ve výsledku byl mobil vlastně zjednodušenou verzí toho, co by normálně mohl nabízet s běžným Androidem. A to se zákazníkům moc nelíbilo.
Autor: Facebook
Sony sice nemá ve své smartphonové historii žádný výrazný kiks, ovšem alespoň pár modelů, které prostě nezvládly dodržet to, co slíbily. Dobrým příkladem je model Sony Xperia Play.
Autor: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz
Sony mělo na jednu stranu smůlu a kombinaci mobilního telefonu a herní konzole do kapsy představilo v momentě, kdy zájem o tento typ zařízení začal znatelně klesat.
Autor: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz
Jenže když se k tomu přidaly i problémy s ovládáním her a hlavně dost nevýrazná nabídka herních titulů, Sony raději plány na křížení smartphonů a herních konzolí schoval do šuplíku.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Propadákům mezi modely Applu jsme se již nedávno věnovali, tak alespoň připomeňme, že asi největší problém mezi modely od Applu byla kauza s nekvalitní konstrukcí modelů iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Ty měly náchylnost k ohýbání.
Autor: squaretrade.com
Lidé si z iPhonů utahovali a dotčení zákazníci se snažili z Applu vymáhat kompenzace, jenže firma nikdy oficiálně nepřiznala chybu. U nástupce si už ovšem dala záležet, aby se situace neopakovala.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Na závěr si také připomeňme nešťastný osud značky Huawei, kterou zasáhly obchodní sankce ze strany Spojených států. Firma v podstatě ze dne na den ztratila přístup k plnohodnotnému Androidu a některým důležitým součástkám.
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
Nutno říci, že ani to smartphonového výrobce nezastavilo. Rychle zprovoznil vlastní operační systém pro domácí trh a ve zbytku světa, kde zůstává u Androidu, se snaží alespoň nabídnout alternativy k „zakázaným“ službám.
Autor: Mobil.iDNES.cz
I tak je ovšem znát, že ze značky, která ještě před pár lety měla zálusk na globální pozici číslo jedna, se stala jen další značka, která se snaží na trhu spíše přežívat. Tedy alespoň na tom evropském.
Autor: Mobil.iDNES.cz