Smartphone AYYA T1 uvedla dceřiná společnost státního konglomerátu Rostěch (Rostec) na ruský trh už v říjnu 2021, tedy čtyři měsíce před napadením sousední Ukrajiny, coby jeden z mnoha kroků rozvoje domácích technologií. Smartecosystem tento telefon nazývá náhradou za iPhone, který je v důsledku západních sankcí uvalených Západem na Rusko na tamním trhu oficiálně nedostupný. Zájem o ruskou „náhražku“ je však tristní.
Podle ruského portálu Vedomosti se s odvoláním na jeden ze zdrojů prodalo od uvedení do maloobchodní sítě totiž jen 905 kusů smartphonu AYYA T1, přičemž téměř polovina byla prodána během loňského prvního čtvrtletí, tedy v době, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Doposud se tak prodalo pouhých 18 procent z celkového počtu pěti tisíc kusů, které podle zdroje čínské továrny, kde se tyto telefony montují, na ruský trh dodaly.
Mezi ruskými mobilními uživateli tak není o pomyslnou „náhražku“ telefonu Applu prakticky žádný zájem. Byť nabízí neobvyklou přednost: uživatel může totiž kdykoliv odpojit fotoaparáty a mikrofon. Telefon si tak vysloužil neoficiální název „trustphone“ (důvěryhodný telefon), iPhonu však konkurovat nemůže. Jde spíš o průměrný mobil.
Je osazen LCD displejem s 6,5" úhlopříčkou a rozlišením 720 × 1 600 pixelů, srdcem je procesor Helio P70 od MediaTeku, operační paměť má 4 GB, uživatelská pak 64 GB s možností rozšíření až o 128 GB pomocí microSD karty. Fotosestava čítá hlavní 12Mpix snímač, pomocný 5Mpix fotoaparát a čelní 13Mpix kamerku, baterie má kapacitu 4 000 mAh. Nechybí podpora 5G, dvou SIM a USB-C port.
Málo dodaných kusů či speciální promoakce
Generální ředitel ruské výzkumné společnosti Telecom Daily Denis Kuskov označil podle portálu PhoneArena prodané jednotky smartphonu AYYA T1 ve srovnání s 24,5 milionu smartphonů prodanými v Rusku během loňského roku za statistickou chybu.
Neuvěřitelně nízký zájem o domácí náhražku oficiálně nedostupného iPhonu přiměl ruské online obchodníky, kteří mají tento telefon v nabídce, k rapidnímu snížení ceny, a to až o šedesát procent. Aktuálně se tak AYYA T1 prodává i za pouhých jedenáct tisíc rublů, tedy v přepočtu něco málo přes tři tisíce korun.
V Rusku přes sankce smartphony nedošly, jenže jsou příšerně drahé |
Společnost Smartecosystem v souvislosti s extrémním propadem prodejní ceny svého produktu přispěchala s vlastním propagandistickým vysvětlením. Snížení ceny označila za zvláštní promoakci, za níž stojí „touha společnosti poskytnout širokému spektru uživatelů přístup k bezpečným technologiím“.
Prodejci pak slabé prodeje obhajovali dodávkami pro státní zaměstnance, kvůli nimž tak bylo pro maloobchodní prodej dostupné jen omezené množství kusů. PhoneAreny podotýká, že AYYA T1 existuje ve dvou verzích lišících se operačním systémem. Zatímco ta maloobchodní běží na Androidu 11, tak „podniková“ varianta používá ruský operační systém Aurora. Dva tisíce kusů podle portálu směřovaly k zaměstnancům ruských donucovacích orgánů a jaderné energetické agentury.