Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Služeb postavených na lokalizaci polohy mobilu bude víc

Všichni čeští operátoři se chystají ještě v letošním roce spustit (nebo přinejmenším představit) praktické služby, využívající zjištění polohy mobilního telefonu. Na co se můžete těšit a čeho se máte dopředu obávat?

Lokalizace polohy
Recenze Paegas Locatoru
Jak se lokalizuje poloha
Operátoři mobilních sítí po celém světě mají v současnosti novou hračku, do které mohou vkládat naděje na velké zisky a která jim zároveň poslouží k předhánění se v pseudoprvenstvích – lokalizaci polohy mobilního telefonu. Jejich technici nyní přemýšlejí, jak tuto službu zprovoznit v síti, dodavatelé technologií se předhánějí v nabídkách svých hotových řešení a v marketingových odděleních už kují plány, jak oslovit zákazníky.

Lokalizace polohy bude hitem letošního podzimu

Na službách založených na lokalizaci polohy mobilního telefonu pracují všichni čeští operátoři. Eurotel s RadioMobilem první služby představili na loňském Invexu. Jejich aplikace uměla pouze zobrazovat polohu mobilu na mapě a byla určena pro firemní zákazníky. Eurotel zatím finální verzi své Location based service nespustil. „Tato služba bude nabídnuta koncovým zákazníkům v řádu měsíců,“ dodává Kučmáš. Oproti tomu Paegas Locator mohou používat již od letošního května všichni zákazníci RadioMobilu s paušálními programy.

Eurotel hodlá nabídnout nejen klasickou službu zjišťující polohu mobilu, ale i několik dalších aplikací. O tom, že podobným směrem se ubírají i úvahy ostatních operátorů, svědčí slova Jiřího Hájka z RadioMobilu: „Na podzim letošního roku by zákazníci mohli očekávat v síti Paegas další lokalizační služby.“ Podle Hájka tyto aplikace nebudou určeny pro firemní zákazníky, ale pro masové spotřebitele.

Podle neoficiálních informací hodlá spustit služby založené na lokalizaci polohy ještě letos i Český Mobil. „I Oskar ověřuje komerční nabídku služeb a aplikací z této oblasti,“ říká tiskový mluvčí Českého Mobilu Igor Přerovský. Ani jeden z operátorů není ochoten zveřejnit konkrétní údaje o připravovaných službách. „Naši zákazníci se určitě mají na co těšit,“ dodává tajemně Hájek. Při pohledu na studie publikované dodavateli technologií pro mobilní operátory ale lze odhadovat, o které služby půjde především.

Víme, kde jste a co potřebujete

Nikdo si nemyslí, že vy sami potřebujete vědět, kde se s mobilem nacházíte. Tyto potřeby mají možná dopravní společnosti a taxislužby; rozhodně je ale necítí běžní uživatelé. Ty spíš zajímá, kde je nejbližší restaurace, lékárna, případně co hrají za hodinu v nejbližším kině a jak se potom dostanou domů. Když bude operátor znát vaši polohu, dokáže vám dát právě takové informace prostřednictvím wapového prohlížeče (ale také textovou zprávou). A když k přístupu na wapové stránky použijete rychlé datové přenosy GPRS, budete vy i operátor spokojeni.

Například Eurotel od poloviny července nabízí službu Mobilní průvodce. Ta prostřednictvím wapového prohlížeče poskytuje lokální informace. Zatím však není založena na lokalizaci polohy mobilního telefonu – místo, kde se nacházíte, musíte zadat na wapové stránce sami. Eurotel samozřejmě pracuje na tom, aby Mobilní průvodce mohl automatického zjištění polohy uživatele používat. Na podobných službách pracuje i RadioMobil. „Připravujeme celou řadu dalších služeb spojených s polohou uživatele. Společným znakem našich pozičních služeb je automatické určení polohy zákazníka,“ řekl nám Jiří Hájek.

Ve světě už funguje i jiný druh služeb založených na automatické lokalizaci polohy uživatele. Třeba ve Finsku mohou uživatelů hrát akční hru, kdy hledají jiné hráče s pomocí zjišťování jejich polohy sítí GSM. Jiní severští operátoři vás zase upozorní, zda jsou nablízku vaši přátelé. A co takhle seznamka, kdy si nastavíte svůj osobní profil, určíte, koho hledáte, a až se osoba s odpovídajícím profilem dostane do vaší blízkosti, začnou vám oběma pípat mobilní telefony? Lidská verze této seznamky sice ještě nefunguje, ale v Japonsku se už takto umí potkat virtuální Tamagotchi, které si nosíte v mobilu…

I když to žádný uživatel mobilního telefonu otevřeně nepřizná, zábavní aplikace se těší velké popularitě. Ostatně úspěšnost SMS chatů je dostatečně výmluvným důkazem. Ale přesto existuje i spousta praktických aplikací, které spoustě uživatelů usnadní život. Představte si, že operátor taxislužby na monitoru vidí, kde se nacházíte, a pošle vám nejbližší vůz. Také sanitky, hasičské a policejní vozy by se jistě na místě nehod mohly vyskytnout rychleji, než když musí dešifrovat ze zmateného popisu, kde se inkriminovaná křižovatka nachází. O tom, že vám mobil pomůže vyhnout se zácpám a navede vás na správnou objížďku, se také mluví již dlouho…

Úspěšná aplikace = lokalizace polohy + WAP + GPRS

Lokalizace polohy
Recenze Paegas Locatoru
Jak se lokalizuje poloha
Vše nasvědčuje tomu, že služby využívající znalosti polohy mobilního uživatele se nestanou propadákem, jak se to zatím podařilo WAPu a GPRS. Navíc by tyto technologie měli díky lokalizaci polohy projít renesancí zájmu o jejich využívání. Celý tento domeček z karet však pořád ještě může zbořit nedostatek vhodných telefonů. WAP už má dnes sice téměř každý mobil, pro zjišťování polohy se také hodí většina telefonů. Jenže GPRS zatím spíše nefunguje, než funguje a nabízí se pouze u drahých manažerských telefonů; v low-endech tato technologie zatím chybí. Samozřejmě můžete namítnout, že k přístupu na WAP není GPRS potřeba. Není, ale dokud se budou uživatelé zajímat o to, jak dlouho jsou připojeni, namísto toho, jaká data přenášejí, nebudou tyto služby příliš využívat. A to by mohlo zjišťování polohy odsoudit k podobnému osudu jako WAP a GPRS – do pozice zajímavé technologie, o kterou nikdo nemá zájem.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...