Xiaomi chce už letos zlevnit skládací smartphony na polovinu

  0:18aktualizováno  0:18
Není pochyb, že první ohebné smartphony způsobí v daném segmentu zemětřesení. Samsung a Huawei své prvotiny brzy uvedou na trh, ovšem za astronomické ceny a podle čínského výrobce displejů BOE si na nějaké citelné zlevnění podobných přístrojů ještě počkáme přibližně dva roky.

Chystaný ohebný smartphone Xiaomi na renderu | foto: www.notebookcheck.com

Ohebné displeje změní svět chytrých telefonů, tedy velmi pravděpodobně. Jenže rychlejší pronikání těchto přístrojů na trh bude zpočátku bránit vysoká cena. Přestože Galaxy Fold od Samsungu ještě není v prodeji, jeho předběžnou cenu již známe a 55 tisíc korun není zrovna málo. Huawei Mate X, tedy druhý dosud ukázaný ohebný model, pak bude ještě o něco dražší, má stát asi 60 tisíc.

Ani jeden výrobce se však nebojí, že by o jejich prvotinu nebyl zájem. Je přitom jasné, že kupující do obchodů požene především touha vyzkoušet něco nového. Skládací konstrukci, která umožňuje do kapesní velikosti schovat zařízení s displejem velikosti středně velkého tabletu, totiž můžeme s klidným svědomím nazvat revolucí. Převratem, který právě z tabletů může udělat přežitek, neboť smartphony najednou nabídnou stejně rozměrné obrazovky.

Letos za 60 tisíc, do dvou let za pětatřicet

Viceprezident čínské společnosti BOE Zhang Yu se pro server Gizmochina vyjádřil, že žádné rychlé zlevnění ohebných přístrojů nelze očekávat. A jestliže dva dosud známé modely budou stát v přepočtu okolo 2 500 dolarů, do dvou let by taková zařízení prý mohla stát přibližně 1 500 dolarů. To je při současném kurzu asi 35 tisíc korun.

BOE patří mezi celosvětově největší výrobce LCD panelů, a umí i OLED obrazovky, které by v dohledné době firma chtěla dodávat také Applu (více v článku: Čínská firma chce vystrnadit panely Samsungu z iPhonů). Je jasné, že právě ohebný panel je na celém smartphonu to nejdražší a vyjádření BOE coby výrobce, který takové displeje bezpochyby v budoucnu také chystá produkovat, rozhodně není irelevantní

Zaslechli už o Xiaomi?

Přesto nás po jeho přečtení napadá otázka, zdali už v BOE zaslechli o rovněž čínské firmě Xiaomi, jakkoli to může znít komicky. Žralok, který za loňský rok ukousl ze souhrnných globálních prodejů značný, téměř 8procentní podíl totiž ohebný smartphone také připravuje. 

Fotogalerie

Přístroj, který se dosud pracovně označuje jako Mi Fold (nebo Mi Flex), by měl být navíc v porovnání s dosud známou dvojkou od Samsungu a Huaweie podstatně levnější. V Evropě by měl být k mání za 999 eur, tedy asi 26 tisíc korun. Přesné datum uvedení ohebného xiaomi není jasné, dosavadní zprávy uvádějí duben až červen (více viz. Xiaomi chystá skládací smartphone za překvapivě nízkou cenu).

Nechme se tedy překvapit, zda se avizovaný záměr Xiaomi podaří a jejich ohebný smartphone bude vůči konkurenci stát ani ne polovinu, nebo k jeho realizaci nakonec nedojde a levnějších skládacích smartphonů se skutečně dočkáme až v roce 2021, jak předpovídá člen vedení firmy BOE. 

 

Nejčtenější

Cena přijatelná, výkon špičkový. Těšit se můžeme na nový malý iPhone

iPhone 8 Plus má 5,5palcový displej z produkce společnosti Japan Display

Apple podle všeho vyslyší volání o pokračování výroby malého iPhonu. Ale zapomeňme na čtyřpalcový displej a na dnešní...

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

Samsung odkládá prodej revolučního mobilu na neurčito

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

Problémy s displejem revolučního skládacího mobilu Galaxy Fold nebere Samsung na lehkou váhu. A to natolik, že zrušil...

Apple bude muset platit za iPhony poplatky Qualcommu

Qualcomm je největším prodejcem čipových sad pro smartphony

Společnost Apple se překvapivě dohodla s výrobcem čipů Qualcomm na urovnání sporu o porušování patentních práv při...

Příští Apple Watch by mohly mít displeje z Japonska

Watch Series 4 dosud mají OLED obrazovky od LG. Applu by je v budoucnu ráda...

Apple postupně přechází na OLED panely a krom iPhonů jimi vybavuje i své chytré hodinky. Watch mají dosud displeje...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz