Skládací smartphony jsou příští velká věc. Tou byl naposledy první iPhone

  0:09aktualizováno  0:09
Od uvedení iPhonu v roce 2007 se toho mezi smartphony a mobilními telefony obecně mnoho revolučního neudálo. Opravdovou inovací mají být dlouho slibované ohebné skládací smartphony. Jejich prosazení na trhu však bude chvíli trvat.

To, co se slibovalo dlouhé roky, je konečně tady. Objevily se první prototypy smartphonů, které mají ohebný displej a lze je různě skládat. Jde o asi největší mobilní inovaci od uvedení prvního iPhonu s multidotykovým kapacitním displejem v roce 2007. 

Fotogalerie

Od té doby sice chytré telefony prošly velkou proměnou, jde však spíše o dílčí inovace. Displeje jsou nyní téměř přes celé čelo telefonu, rámečky okolo něj jsou minimální. Technické vylepšení jednotlivých komponentů je logické, nic zásadního mimo neúspěšných pokusů například o 3D smartphony však nepřišlo. 

Podle známé analytické společnosti Strategy Analytics jsou ohebné skládací smartphony opravdovou revolucí. Doslova „next big thing“. O „příští velké věci“ se naposledy vážně mluvilo právě při uvedení prvního iPhonu. Jeho koncepci využívají všechny současné smartphony, tedy už více než jedenáct let. 

Ovšem tak horké to zatím s ohebnými smartphony nebude. Hlavní překážkou bude jejich vysoká cena. Na příští rok ohlášený ohebný samsung by na našem trhu měl atakovat částku padesát tisíc korun. Technologie ohebných displejů není jednoduchá a její zlevnění lze očekávat, až se budou skládací smartphony produkovat ve velkém množství, čímž se zlevní komponenty. 

Skládacího samsungu se dočkáme na jaře. Bude pořádně drahý

Další překážkou většího rozšíření bude počáteční postupné vylepšování nové koncepce. Skládací ohebné smartphony tak budou zpočátku například tlusté a tedy nepříliš kompaktní, což má být právě jejich výhoda vzhledem k možnosti displej „rozvinout“ do velkých rozměrů. 

Jakmile se technologie vyladí a ceny začnou postupně klesat, tak se v dlouhodobém horizontu mají stát mainstreamem, tedy zcela běžným produktem. Pro výrobce by skládací smartphony měly být jasnou sázkou do budoucna a postupně je budou nabízet různé značky v řadě variací. 

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Ilustrační snímek

Huawei nesmí bez souhlasu vlády USA kupovat součástky od amerických dodavatelů. Pokud souhlas firma nedostane, může to...

Apple má problém kvůli drahým aplikacím. Důvodem je monopolní obchod

Logo společnosti Apple v New Yorku (1. srpna 2018)

Zákazníkům Applu se nelíbí, že musí instalovat aplikace jen z jeho obchodu App Store. Apple si u placených aplikací...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Najdete na iDNES.cz