Ruku na srdce: kolik z nás v sedmnácti letech sedělo doma u stolu a snažilo se vyrobit vlastní elektronické zařízení? Jistě, nějaké výjimky se najdou, nicméně v těchto letech mívá omladina většinou jiné zájmy, než posedávat s pájkou a dalšími nezbytnými nástroji v ruce. Jednou z takových výjimek je i sedmnáctiletý Lan Bowen, student prvního ročníku střední školy v čínském I-čchangu. S velkou dávkou vynalézavosti si totiž zkonstruoval vlastní mobil. A to ne ledajaký.
Jeho cílem bylo vyrobit si vlastní smartphonovou skládačku. A to od nuly. Sám si telefon navrhl a sestavil s využitím dílů ze starých, blíže neurčených mobilních telefonů, které získal v rámci rodiny, a díly vytištěnými na 3D tiskárně, kterou si zakoupil za dva tisíce čínských jüanů (necelých 6,5 tisíce Kč).
Výsledkem jeho snažení je skládačka véčkové konstrukce s displejem nezvykle vně zařízení. Tedy zcela odlišného provedení oproti komerčním smartphonovým véčkům, u nichž se flexibilní displej skrývá uvnitř složeného zařízení. V jednom z videí na síti X naznačil, že hnacím motorem mu byl fakt, že doposud žádné z komerčních véček nemá po složení displej zvenčí.
Na 3D tiskárně tak vytvořil rám na míru, do kterého pak zabudoval všechny nezbytné komponenty, a to jak z doma získaných nepoužívaných mobilů, tak malé procento objednaných online. V případě designu sice výsledek jeho snažení nemůže běžně dostupným véčkům konkurovat, nicméně po technické stránce je zařízení plně funkční.
„Můj smartphone je ve velmi primitivní fázi se spoustou nedostatků,“ uznal Bowen podle portálu The Daily Galaxie s tím, že i tak „je schopen implementovat všechny funkce běžného mobilního telefonu.
Cesta k tomu však nebyla úplně bez strastí. Musel totiž vyřešit přetrvávající problém s dotykovou vrstvou při rozevřeném telefonu – ohebný displej se totiž zčásti odděloval od rámu. Toto úskalí se mu nakonec podařilo překonat a telefon o tloušťce 16 mm tak nyní zvládá všechny základní funkce.
Bowen za svůj počin sklidil poklonu nejen od uživatelů sociálních sítí, kteří ocenili zejména jeho zručnost a považují jej za „malou verzi Lei Juna, zakladatele společnosti Xiaomi“, ale i od jednoho z velkých mobilních výrobců.
„To je skvělé! Vivo od tebe očekává další, ještě úžasnější projekty,“ citoval portál South China Morning Post reakci předního čínského výrobce smartphonů pod jedním z Bowenových videí a dodal, že nadaný mladík už jako žák základní školy vyráběl modely vojenské techniky. Zručnost, trpělivost a cílevědomost mu tedy nechybí.