Se skládacím modelem koketuje i průkopník bezrámečkových smartphonů

  10:09aktualizováno  10:09
Aquos Crystal od firmy Sharp byl prvním smartphonem s rámečky displeje osekanými na nutné minimum. To se psal rok 2014 a z bezrámečkových smartphonů se stal hit. Nyní je ovšem rok 2019 a trend je jasný: ohebné smartphony. I zmíněný Sharp s takovým modelem koketuje, jeho představa se ovšem od konkurence liší.

Koncept skládacího smartphonu od společnosti Sharp | foto: LetsGoDigital

Poslání ohebných smartphonů je jasné: nabídnout uživateli komfort rozměrného displeje v co nejskladnějším těle. A toho se řada společností, které už své vize představily, drží. Najdou se ovšem i výjimky. Třeba v souvislosti s Motorolou se šušká o návratu legendární žiletky RAZR. Ve své době šlo o designově povedené véčko. A v tomto duchu se pravděpodobně ponese i skládací smartphone Motoroly.

Fotogalerie

Ta ovšem ve své vizi nezůstane pravděpodobně osamocena, jak naznačuje patent japonské společnosti Sharp podaný již v roce 2017. Ani ta totiž zjevně nehodlá být v pozadí nastupujícího trendu. Stejně jako již zmíněná Motorola na to ale jde jinak než většina konkurence, která se vydává cestou kompaktního zařízení ukrývajícího obří displej. Důvod je možná nasnadě, na domácím japonském trhu, na němž je Sharp nejaktivnější, jsou totiž mobily s „véčkovou“ konstrukcí stále oblíbené.

Není tedy divu, že si společnost nechala patentovat chytrý mobil zjevně inspirovaný právě oblíbenými „véčky“. Jde o zařízení běžné velikosti, které lze přehnout do kompaktních rozměrů. Tedy o zcela jiný koncept než jaký už mnozí výrobci odhalili. Nejde ale o jedinou odlišnost v patentu Sharpu, smartphone chce totiž přehýbat hned ve dvou místech. Ani to není nic nového, s dvěma přehyby počítá například i Xiaomi (více viz Xiaomi potvrdilo svůj skládací smartphone, poslouží jako mobil i tablet).

Jenže v případě skládacího sharpu jde o zcela jiné řešení. Na zádech zařízení je totiž širší kloub, jehož vrchní hrana je přesně v polovině výšky telefonu. Díky tomu ho lze přehnout tak, že k sobě části přesně lícují a displej je tak zcela skrytý. Nicméně spodní hrana tohoto kloubu zasahuje do dolní poloviny zařízení. Toto řešení pak umožňuje přehnout telefon i tak, že zůstane přístupný malý pruh displeje. Na něm by se mohly zobrazovat různé notifikace, při přehrávání hudby například ovládací prvky.

Kromě systému skládání na patentu Sharpu zaujme i rozměrnost samotného displeje. Jehož rámečky jsou opravdu minimální. Překvapí absence čelního fotoaparátu, chybí totiž nejen výřez displeje, ale i třeba aktuálně moderní průstřel. Na domácím japonském trhu a také v Číně by firma s takovým ústupkem pravděpodobně nepochodila. Zapracovat by musela jistě i na hlavní fotosestavě, v patentu totiž používá pouze jeden snímač doplněný o blesk.

Připomeňme, že třeba skládací Samsung Galaxy Fold, který bude historicky prvním prodávaným skládacím smartphonem, má fotosnímačů celkem šest. Jeden čelní nad vnějším displejem, tři hlavní na zádech telefonu a ještě dva ve výřezu vnitřního rozměrného displeje (více viz Samsung ukázal největší mobilní revoluci. Zatím bude jen pro bohaté).

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

Pozor, na dovolené by vás mobil za volantem mohl stát jmění

Ilustrační snímek

Italští ministři a poslanci dostali k posouzení přepracovaný zákon o silničním provozu, který by měl mimo jiné výrazně...

Příští Apple Watch by mohly mít displeje z Japonska

Watch Series 4 dosud mají OLED obrazovky od LG. Applu by je v budoucnu ráda...

Apple postupně přechází na OLED panely a krom iPhonů jimi vybavuje i své chytré hodinky. Watch mají dosud displeje...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Najdete na iDNES.cz