Sefitída je psychická porucha.

Sefitída je psychická porucha. | foto: Asus

Byla to fáma. Selfíčka vás do blázince nedostanou

  • 60
Dříve se tato zpráva objevila jako žert. Nyní ovšem řada renomovaných serverů vydala články, kde o nadměrném pořizování autoportrétů psali jako o psychické poruše zcela vážně.

Okolo Vánoc prakticky všechna významná světová média zveřejnila článek, že nadměrné pořizování selfíček je psychická porucha. Už v roce 2014 se podobné zprávy objevily. Šlo však o později vyvrácený hoax (hromadně šířená a často záměrně vytvořená falešná informace, která se šíří různými kanály po internetu). Nyní se světová média odvolávala na vyjádření Americké psychiatrické asociace.

Ta měla oficiálně zařadit nadměrné pořizování selfíček mezi psychické poruchy. Její odborné pojmenování je selfities, což můžeme v překladu vyjádřit jako selfitidu. Ovšem my jsme se na Americkou psychiatrickou asociaci přímo obrátili a ta nám široce sdílenou zprávu vyvrátila.

Podle Americké psychiatrické asociace není nadměrné pořizování autoportrétů smartphony v žádném případě psychickou nemocí. Asociace nikdy žádnou podobnou zprávu nevydala, přesto se tato smyšlenka začala šířit internetem.

Selfitida se má projevovat při nadměrném pořizování autoportrétů smartphony a jejich následném publikování na sociálních sítích. Postiženým osobám má toto počínání podle falešné zprávy přinášet lepší pocity jako zvyšování sebedůvěry, zlepšování nálady, přitahování pozornosti a s tím spojené zvyšování kreditu v sociálních skupinách.

Falešná zpráva se dokonce odvolává na výzkum, který proběhl na skupině 200 testovaných osob z Indie. Ta nebyla vybrána náhodou, protože v Indii má být údajně nejvíce uživatelů sociální sítě Facebook, ale rovněž zde prý dochází i k nejvyššímu počtu smrtelných nehod při pořizování „selfíček“ na nebezpečných místech.

Osoby, které propadnou selfitidě, podle šířeného hoaxu často trápí nízké sebevědomí a s tím spojená snaha zapadnout do své sociální skupiny. Nově specifikovaná psychická porucha má vykazovat obdobné symptomy jako jiné závislosti.

Tvůrci falešné zprávy dokonce vytvořili test, který si můžete sami vyzkoušet (viz níže). Na 20 otázek lze odpovědět ve škále od jedné do pěti, kdy pětka značí naprostý souhlas a jednička naopak výrazný nesouhlas. Čím vyšší je skóre, tím má být riziko selfitidy vyšší.  

Ale že selfitida není psychickou nemocí, ještě neznamená, že nadměrné pořizování sefíček nezaměstnává některé uživatele a uživatelky přes míru. Falešný test vás tak aspoň může přivést k zamyšlení, zda to se selfíčky nepřeháníte.

Test: Mohli byste být ohroženi selfitidou?