Nejenom telefony, ale spousta další elektroniky produkuje elektromagnetické záření, které může při vyšších dávkách ohrožovat lidský organismus. Toto záření je však zákony omezeno na míru, která není zdraví škodlivá. Pokud telefon normy nesplní, nemůže jít do prodeje. Příslušné orgány zároveň tyto hodnoty mohou kontrolovat a posuzovat i zpětně, což se například nedávno stalo s iPhony ve Francii, kde problém naštěstí vyřešila softwarová aktualizace.
Zkratka SARFyzikální veličinou SAR (Specific Absorption Rate, v překladu specifická míra absorpce) výrobci mobilních zařízení vyjadřují množství energie absorbované živou tkání, která je vystavena elektromagnetickému poli. Jednotkou je W/kg. |
V České republice není zákonem (Nařízení vlády č. 117/2016 Sb.) dáno jasné stanovení všech požadovaných hodnot, stačí pouze doložit, že dané zařízení splňuje předepsané normy podle předpisů Evropské unie. Ta pak stanovuje, že maximální hodnota tohoto záření může být 2 W/Kg na 10 g lidské tkáně.
Ačkoliv byste se tedy v praxi neměli setkat z žádným zařízením, které překračuje míru 2 W/Kg, lze si povšimnout, že některé telefony jsou k našemu zdraví šetrnější, zatímco jiné už se pomalu blíží maximální dovolené hodnotě. Takových však naštěstí moc není
Někteří výrobci navíc tyto hodnoty sdílejí rádi, u jiných jsme zase museli docela složitě pátrat v sekcích uživatelské podpory a pročítat manuály. U třech jsme pátrání museli dokonce vzdát, jelikož je jejich online dokumentace buď dosti děravá, nebo zcela chybějící. Vždy byste však měli tuto hodnotu najít alespoň v balení s telefonem, ať už ve velkém manuálu či stručné příručce.
Do výběru jsme zařadili především mobily, které stále najdete v prodeji ve stavu nových kusů u velkých prodejců elektroniky. V tabulkách uvedených na dalších stránkách jsme zaznamenávali dvě hodnoty. První udává záření absorbované lidskou tkání při telefonování, tedy držení telefonu u ucha, druhá pak při nošení telefonu na těle.