Prokleté ohebné mobily. Samsung se musí zlepšit, Huawei přežít

  0:09aktualizováno  0:09
Už nějakou dobu jsme tušili, že smartphony čeká ohebná revoluce. Na začátku letošního roku dostala jasnou podobu díky několika představeným modelům. Jenže teď to vypadá, jako by se zase vzdalovala.

Samsung Galaxy Fold | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

O ohebných displejích už slýcháme pěkných pár let a vyhlížíme, kdy se nám dostane do ruky nějaký hotový model určený pro běžný spotřebitelský trh. Zatím ovšem marně. Samsung měl video s ohebným prototypem v roce 2013, Lenovo nás o tři roky později nadchlo vizí telefonu, který si obtočíme okolo ruky. Výrobci však do toho pořádně šlápli až na konci loňského roku.

Fotogalerie

První byl čínský Royole, jehož FlexPai aspiroval na titul nejošklivějšího smartphonu roku, ovšem fakticky se stal prvním výrobcem, který měl telefon s ohebnou obrazovkou. Ačkoliv neznámý výrobce předběhl konkurenci, jeho model slouží hlavně jako chuťovka pro vývojáře něž něco, co by kupovali běžní spotřebitelé. Všichni se zatajeným dechem čekali, co ukážou velcí hráči jako Samsung, Huawei, LG a další.

Samsung si umanul, že bude „velkým“ prvním a co slíbil, to taky dodržel. Po malé ukázce na vývojářské konferenci v listopadu loňského roku ukázal letos v únoru model Fold po boku jeho top smartphonů řady S10. Na trh se měl dostat na konci dubna. Huawei odpověděl záhy a o týden později představil na veletrhu MWC vlastní ohebný smartphone Mate X. Do prodeje se má dostat v červnu.

Vedle toho ukázali prototypy bez dalších upřesňujících informací také výrobci Xiaomi a Lenovo. Čeká se i na příspěvek od LG, které se ovšem zatím s ohebnými obrazovkami soustředí na segment televizí. Tak kdy už ty ohebné mobily potkáme v obchodech? Brzy určitě ne.

Skládací Fold jen tak nebude. Samsung už nabízí vrácení peněz

Celý segment krátce po slavnostním představení narazil na hned několik výrazných překážek. Samsung krátce po zapůjčení prvních vzorků modelu Fold recenzentům zjistil, že nebyl dostatečně připravený na „běžné používání“ a potřebuje ještě hodně aspektů doladit, aby z něj nebylo další poruchové fiasko.

Ukázalo se navíc, že opravy nebudou hotové jen tak a z původního jasného data prodeje se opět stalo jen neurčité „brzy“. Galaxy Fold se může na trhu objevit klidně za týden, ale třeba až za půl roku. Připomeňme, že obchodní řetězce stále ruší předobjednávky na Fold. Nové informace navíc naznačují, že původní plán vydat Fold během června se jeví čím dál víc jako nereálný.

Huawei oproti tomu lidem model Mate X do rukou nedal, datum prodeje stanovil na červen. Nechceme výrobci křivdit a je stále možné, že slib dodrží, ale zároveň bychom se tomu velice divili. Obchodní válka zasadila výrobci obrovskou ránu, ze které se nemusí vzpamatovat. Teď je pro Huawei čas boje o přežití, nikoliv čas riskantních kroků, jako je prodej telefonu zcela neprozkoumané kategorie. Nehledě na to, že tento model podle všeho nedostane podporu služeb od Googlu.

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Polovina roku je tady a vyhlídky na obstojný ohebný smartphone jsou mizerné. Jistě, Samsung může mít všechno odladěno a nyní už bezchybné Foldy balí zpátky do krabiček. Stejně tak Huawei může zítra udělat průlom ve vyjednávání s americkou vládou a vše se  vrátí do původního tempa. Xiaomi mělo také čas přijít s něčím víc než jen videem prototypu. 

Situace se však zatím má tak, že ohebné smartphony se zasekly v divné situaci, kdy jeden nefunguje jak by měl, druhému se hází klacky pod nohy a třetí a čtvrtý jsou stále jen na obrázcích.

Měli jsme rok 2019 za revoluční a ten, ve kterém výrobci praští do stolu a řeknou si, že čas na změnu je tu. Místo toho stále tápeme a budeme rádi, když se nám do konce roku alespoň jeden takový dostane do rukou. A to říkáme z pozice odborných recenzentů. 

Běžný český zákazník si s největší pravděpodobností na ohebný smartphone může letos nechat zajít chuť. Pokud se přeci jen výrobci dostanou zpět na nohy, prodej v Česku rozhodně není prioritou.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Novinka, i ve smajlících v mobilu najdete skrytou reklamu

Emotikona pick-up automobilu

V seznamu emotikonů, které příští rok dorazí do klávesnic našich smartphonů, je na čekací listině i symbol pickupu...

Tyto nabíječky nepoužívejte. Mohou způsobit smrtelný úraz, varuje ČOI

Multifunkční nabíječka pro mobilní telefon, jejíž prodej Česká obchodní...

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej dvou nabíječek pro mobilní telefon. Mohou totiž způsobit vážný, až...

Takto by vypadal iPhone, kdyby jej vymysleli už v osmdesátých letech

Takto by vypadal podle designéra FuturePunk iPhone v osmdesátých letech.

Designér pod pseudonymem FuturePunk navrhl dva modely iPhonů, které kopírují vzhled ikonických počítačů od Applu. Jeden...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz