Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

  15:14aktualizováno  15:14
Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom usnesla ruská vláda. Privátní síť má fungovat na technologii LTE, a to v dosud komerčně nevyužité frekvenci. Projekt spadá do národního programu Digitální ekonomika schváleného loni v červenci.

Rusko plánuje vybudovat „úřednickou“ mobilní síť. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle ruského portálu Newsru.com z vládou schválených dokumentů vyplývá, že technologie LTE-450 kromě vysoké přenosové rychlosti umožní díky minimálnímu počtu základnových stanic také stabilní pokrytí. Její výhoda spočívá rovněž v možnosti přiřazovat priority pro různé uživatelské skupiny. V neposlední řadě v ní mohou účastnické jednotky pracovat i v rádiovém režimu a přenášet video.

Potřebné frekvence k vybudování privátní sítě určené pro úřady a orgány činné v trestním řízení vlastní holding T2 RTK, respektive do něj patřící ruská pobočka švédského operátora Tele2. Společnost nicméně podle ruského portálu pro tuto frekvenci nenašla dosud stálé komerční využití, a tak se nabízí možnost jejího využití pro úzkou zákaznickou skupinu. Například pro vládou schválenou „úřednickou“ mobilní síť.

Její vybudování ovšem s sebou nese úskalí v podobě nutnosti speciálních zařízení, která budou danou frekvenci (450 MHz) podporovat. Znamená to, že ruští úředníci budou muset pro pracovní účely používat speciální smartphony. Ty mají být navíc vybaveny konkrétními aplikacemi přizpůsobenými pro potřeby daného okruhu uživatelů.

A pak je tu finanční stránka. Ačkoli se příslušné dokumenty této záležitosti nevěnují, tak podle odhadů blíže neurčené ruské agentury by měl projekt „úřednické“ mobilní sítě vyjít na 73,4 miliardy rublů, v přepočtu tedy na necelých 24 miliard korun.

Spíše než finance by větší překážkou mohla být nesoučinnost operátora Tele2. To však podle tiskové mluvčí Olgy Galushinové nehrozí, operátor má v úmyslu se tohoto státního projektu účastnit. Důvodem je i fakt, že Tele2 má s poskytováním služeb v pásmu 450 MHz pro úzkou uživatelskou skupinu již zkušenosti. Při nedávném mistrovství světa ve fotbale na této frekvenci provozovala službu tísňového volání.

Vybudování privátní mobilní sítě je jen jedním z mnoha projektů spadajících do národního programu Digitální ekonomika. Dalšími jsou například elektronizace vládních agentur či vývoj platebního systému Mir. Cílem programu je podle předsedy vlády Ruské federace Dmitrije Medveděva organizace systematického vývoje a implementace digitálních technologií ve všech oblastech. 

Mezi programové cíle patří například vysokorychlostní internetové připojení (100 Mbit/s) pro 97 % ruských domácností od roku 2024 či kvalitní pokrytí sítí 5G (či vyšší) pro všechna města s více než jedním milionem obyvatel.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Toto jsou dva způsoby, jak žít s bezdrátovými sluchátky a nezešílet

Bezdrátová sluchátka s praktickým nabíjením

Bezdrátová sluchátka jsou čím dál oblíbenější. A to nejen proto, že telefony přichází o klasický 3,5mm jack. Z hlediska...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz