Mobilní telefony můžete recyklovat i poštou.

Mobilní telefony můžete recyklovat i poštou. | foto: Mobil.iDNES.cz

Recyklujte mobil poštou a dostanete zaplaceno

  • 14
Při nedávné návštěvě USA jsme narazili na služby, které od vás vykoupí mobil poštou. Zjistili jsme, že minimálně jedna taková funguje i u nás.

Služby tohoto druhu fungují vlastně dvojím způsobem. Buď takto můžete odevzdat mobilní telefon k recyklaci a může vás hřát dobrý pocit, že váš již třeba nefunkční mobil bude použit na dobrou věc. Obdobným způsobem mohli k recyklaci nedávno odevzdat telefon i zákazníci Vodafonu v Česku, operátor první stovce nejrychlejších za odměnu zaslal telefon Vodafone 225 (čtěte - Získejte nový mobil za starý. Vodafone rozdává tisíc telefonů za korunu).

Existují ale i případy, kdy za mobil zaslaný poštou na adresu firmy můžete dostat i nějakou tu finanční odměnu. Sice nedostanete mnoho, ale i stokoruna je lepší než nic.

V Česku novinka

V Česku jsme nalezli jednu takovou službu, která za zaslané mobily k recyklaci nějaký ten peníz zaplatí. Najdete ji na stránkách recyklace-mobilu.cz a provozuje ji firma Jekarens s.r.o. z Českého Těšína. Služba podle všeho funguje necelé dva měsíce.

Společnost slibuje za mobil vyplatit částky v řádu několika desetikorun až po více než 2 000 korun za některé nejnovější mobily. Telefon přitom může být rozbitý a poštou jej zasíláte bez nabíječky, nemusí obsahovat ani baterii.

Jak funguje výkup

Na internetu si vytisknete objednávkový formulář, který vyplníte a vložíte spolu s mobilním telefonem do obálky. Tu následně zašlete na adresu firmy. Poštovné musíte zaplatit.

Firma po obdržení zásilky telefon prověří v databázích kradených telefonů a na váš bankovní účet poukáže částku odpovídající stavu telefonu.

V případě, že odevzdáte více než patnáct mobilů, za vás firma zaplatí poštovné. Musíte se ale domluvit telefonicky. Při více než dvaceti odevzdaných telefonech navíc dostanete bonus 500 korun.

Poškozené telefony firma většinou vykupuje za polovinu výkupní ceny mobilu funkčního. Pozor, firma nevykoupí utopené mobily nebo přístroje, kterým chybí některé součástky. Mezi nejčastěji odevzdávané telefony patří třeba Nokia 6310, za kterou firma zaplatí 120 korun, nebo Nokia 6600. Za tu dostanete dokonce tři stovky.

Vždy však mějte na paměti, že za nabídnutý mobil nemusíte dostat vůbec nic. Každopádně je uvedený druh služeb vítaným zpestřením možností, jak se "zbavit" starého mobilu, který vám již není k užitku. A třeba existence podobných služeb operátory donutí k častějším recyklačním akcím. Tou doposud nejúspěšnější byla akce Recyklístek operátora T-Mobile (čtěte - Lidé vrátili 50 000 mobilů, za každý dostali kupon na 200 Kč).

Ostatně, sama firma Jekarens doufá, že zájem o recyklaci mobilů v naší zemi pomůže zvýšit. "Nemyslím si, že Češi nechtějí recyklovat mobilní telefony. Problém je, že zde recyklace mobilů ještě není tak dostupná pro všechny jako v zahraničí. My se snažíme toto změnit a nabídnout lidem přiměřenou cenu za jejich starý mobil v závislosti na jeho stavu opotřebení," řekl Marian Ježowicz, obchodní manažer společnosti, v tiskové zprávě, kterou firma vydala při spuštění služby.

Ve světě i bez poštovného

Firmy, které se takovouto recyklací mobilů zabývají jinde ve světě, mají svůj model fungování trochu vylepšený. Často nemusí platit poštovné, tak jako tomu bylo v případě již zmíněné nedávné akce Vodafonu. Zatímco ale operátor nabízel předtištěnou "odpovědní obálku" ve svém časopise Čilichilli, tyto firmy nabízejí rovnou možnost jejího vytištění z internetu.

Proč vám platí

A jak je možné, že někdo za letitý a třeba nefunkční mobil zaplatí? Je to vcelku jednoduché. Firmy, které se recyklací zabývají, mohou za svou činnost dostávat poměrně tučné dotace, takže se s vámi podělí o část své odměny. Nebo jednoduše obchodují se součástkami, získanými surovinami či po drobných opravách mobily dále přeprodávají, většinou do rozvojových zemí. Především poslední možnost využívá první česká vlaštovka v tomto oboru.

Některé firmy takové mobilní telefony opraví opravdu důkladně, vybaví je novými kryty a pak je prodávají jako sběratelské kousky. I o takových případech jsme již psali, spoustu takových telefonů lze zakoupit třeba na aukčním portálu eBay (čtěte - Kupte si telefon z nostalgie. Repasovanou legendu seženete za tisícovku).