100MPix fotoaparáty v mobilech možná budou už letos, tvrdí výrobce čipů

  0:18aktualizováno  0:18
Qualcomm je s náskokem primární producent čipových sad pro smartphony, které dodává většině výrobců na trhu. Každý nový model na svém webu prezentuje detailní technickou specifikací, kterou nedávno u některých modelů v tichosti upravil. Pětici zejména novějších typů totiž přidal podporu 192MPix snímků.

Smartphony se 100MPix fotoaparáty by mohly být ještě letos. | foto: sony.com

Qualcomm sám sice fotografické snímače nevyrábí a přímo tak neurčuje, jak velké fotografie jsou smartphony s jeho procesorem schopny nejvýše zachytit, jistý vliv však přeci jen má.

Součástí detailních technických parametrů každé nové čipové sady jsou i maximální možné parametry vestavěných fotoaparátů. Uvádí se, kolikanásobné mohou být, a v závislosti na množství čoček a přidružených snímačů se určuje i maximální velikost daným fotomodulem zachycených momentek. Jinými slovy, kolik milionů bodů (tedy megapixelů) se na kresbě daného snímku vůbec může podílet.

Server XDA Developers v minulých dnech publikoval zprávu, že Qualcomm v tichosti parametry u některých svých čipových sad doplnil a ono doplnění se týkalo právě fotoaparátů.

Moderní snapdragony podporují snímače budoucnosti

Úprava se dotkla Snapdragonu 670, 675, 710, 845 i současné nejvyšší verze 855. U všech těchto čipových sad je nově uvedeno, že v případě jednoduchého fotoaparátu může být optika doplněna o nejvýše 192megapixelový snímač. 

Snapdragon 660 pak podle aktuálních parametrů může v případě jednoduché optiky obsluhovat 48MPix snímač. Koneckonců Xiaomi Redmi Note 7 má 48megapixelový fotoaparát, což by s ohledem na původní specifikaci tohoto procesoru (nejvýše 25MPix snímač) ani nemělo být možné.

Fotogalerie

Pokud by tedy byla dnes společnost Sony, která v segmentu fotočipů patří na špičku, schopna takový snímač vytvořit, pak by smartphone vybavený některým z uvedených procesorů skutečně mohl takto obří snímky zachytit.

Qualcomm do produkovaných čipů nijak nezasahoval a úprava parametrů je tak pouhou demonstrací jejich skutečných možností.

„Důvodem k úpravě parametrů bylo ukázat, že náš ISP (Image Signal Processor, tedy obrazový signálový procesor) v současných zařízeních je již schopen se snímači takových parametrů pracovat,“ uvedl výkonný ředitel Qualcommu Jude Heape.

Sto megapixelů v mobilu ještě letos

Doplnil však také, že prostá informace o podpoře 192MPix snímačů sama o sobě říká pouze tolik, že by daný smartphone byl schopen takto velkou fotografii zachytit. Ovšem z pohledu rychlosti zpracování takto velkého snímku (souboru) už neříká nic. Připouští také, že Qualcomm dosud žádný prototyp smartphonu se snímačem takových kvalit netestoval jednoduše proto, že na trhu takový zatím není.

Jude Heape je nicméně přesvědčen, že současné maximum, kdy má snímač 48 megapixelů, zanedlouho trumfnou 64MPix senzory a do konce letošního roku prý budou představeny snímače s magickými 100 megapixely.

Vrací se honba za miliony pixelů

Připomíná také dnešní trend, kdy se do fotomodulů chytrých telefonů vrací honba za megapixely. Ta v posledních letech prakticky zcela utichla, drtivá většina smartphonů totiž měla čipy s 8 až 16 miliony buněk. S příchodem dnes hojně používaných 48MPix senzorů (nejlepším je aktuálně Sony IMX586) se však situace zase obrací.

Čip má velikost 1/2“ (6,4 × 4,8 mm), což je vůči nejčastěji používané velikosti 1/3“ téměř dvojnásobek a je vybaven tzv. Bayerovým filtrem. Ten umí při horších světelných podmínkách, které by ve výsledku znamenaly vyšší hladinu šumu, spojovat sousedící dva pixely v obou směrech, čímž namísto samostatných buněk o straně 0,8 μm vzniknou 1,6μm pixely. 

Celkové rozlišení snímku sice klesne z původních 48 megapixelů na čtvrtinu, ovšem i za šera lze díky tomu dosáhnout ostrých snímků s minimem šumu. Zmenšení velikosti snímku při dobrém světle pak může částečně kompenzovat absenci optického zoomu. Lze proto očekávat, že podobných fotočipů bude velmi rychle přibývat.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Válečná premiéra top modelů Honoru. Horší termín si firma nemohla vybrat

Premiéra smartphonů Honor 20 a Honor 20 Pro v Londýně

Nejistota a nervozita. To, co zprvu vypadalo jako běžná tisková konference značky Honor s představením nových...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč

Ilustrační snímek

Největší britský mobilní operátor EE oznámil, že nebude jako součást svých 5G služeb nabízet telefony Huawei. A to až...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz