Většina evropských mobilních uživatelů sáhne hned po probuzení po svém smartphonu. Ilustrační snímek

Většina evropských mobilních uživatelů sáhne hned po probuzení po svém smartphonu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

  • 17
Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím ovšem neřídíme, trend nadměrného užívání chytrých telefonů potvrdil i u českých uživatelů. Český sociolog pak smartphone označil za jakýsi další, umělý lidský orgán.

Kolik hodin denně mají Češi u sebe smartphone a kolik hodin z toho jej aktivně využívají? Jaké funkce využívají nejčastěji? A jak si čeští uživatelé stojí ve srovnání s průměrem dvanácti zemí střední, východní a severní Evropy? Odpověď na tyto otázky hledalo ve výsledcích lednového průzkumu  uskutečněného společností Ipsos pro čínský Huawei jeho české zastoupení. Průzkum nazvaný Smart(phone) relationships měl zjistit, v jaké míře chytré telefony zasahují do osobního života evropských uživatelů.

Hned na začátku je nutné zmínit, že v jednom se průzkum od předešlých studií neliší - i v regionu střední, východní a severní Evropy totiž jeho výsledky potvrdily trend nadměrného používání smartphonů. Do průzkumu se zapojilo celkem 6012 respondentů, z toho 500 z Česka. Další respondenti pocházeli z Dánska, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska, Chorvatska, Srbska, Rumunska, Bulharska, Řecka a Turecka.

Téměř tři čtvrtiny (74 %) všech respondentů uvedly, že alespoň někdy smartphone používají před spaním. Pro většinu je pak kontrola telefonu vůbec první činností po probuzení (70 %) - například 26 % dotazovaných Evropanů tak činí vždy, zřídka pak pouhých deset procent. Češi přitom tyto evropské průměry převyšují. Na smartphonu alespoň někdy brouzdají na sociálních sítích, píšou e-maily či textovky hned po probuzení téměř tři čtvrtiny Čechů (73 %), před spaním pak dokonce 78 %.

Nelze se tak divit, že většina evropských uživatelů má smartphony odložené na dosah ruky někde poblíž postele - i v tomto ohledu čeští uživatelé převyšují evropský průměr (70 % oproti 65 %). Ti nejzávislejší si mobil odkládají přímo do postele, třeba i pod polštář. V Česku tak činí 12 % uživatelů, přičemž evropský průměr je 11 %. Jen pouhých osm procent Evropanů pak smartphone přes noc odloží v jiné místnosti než ložnici.

Znakem nadměrného používání smartphonu je četnost jeho kontroly. Se závislostí na něm bojuje téměř polovina Evropanů (49 %), kteří jej kontrolují několikrát za hodinu. V tomto ohledu na tom nejsou čeští uživatelé tak špatně, není ovšem ani důvod nad výsledkem průzkumu jásat - smartphone totiž několikrát do hodiny kontroluje 44 procent Čechů.

Den průměrného uživatele smartphonu na základě evropského průzkumu společnosti...

Například vědci z univerzity v německém Bonnu v minulosti závislost na smartphonech přirovnali k závislosti na kouření, podle nich jsou smartphony návykové stejně jako cigarety. Pro kuřáky je odměnou požitek z nikotinu, pro mobilní uživatele pak přijatá zpráva či pochlubení se světu nějakým svým postřehem.

Důvodem, proč mnozí uživatelé po smartphonech tak často sahají, je fakt, že jde v danou chvíli často o jediné spojení s přáteli - ať už kvůli nedostatku času, či vzdálenosti. Smutnou pravdou ovšem je, že často tímto způsobem záměrně nahrazují osobní setkání s přáteli a známými. Faktem ovšem je, že vyřizování soukromých i pracovních záležitostí prostřednictvím smartphonu je často podstatně pohodlnější, než kvůli pár minutám třeba zapínat počítač.

Smartphone slouží nejčastěji k posílání zpráv

Průzkum společnosti Huawei se zaměřil i na to, k čemu uživatelé smartphone nejčastěji používají. Zajímavostí je, že k původnímu účelu zařízení, tedy k volání jej využívá jen 73 % Evropanů. Častěji na něm totiž vyřizují e-maily (77 %), brouzdají na sociálních sítích (81 %) či s ním pořizují fotografie (85 %). Vůbec nejčastěji jej používají k psaní zpráv (86 %) - z průzkumu není ovšem zřejmé, zda jde čistě o SMS, či toto využití zahrnuje i využití chatovacích aplikací. Faktem je, že právě kvůli takovým aplikacím jsou klasické zprávy dlouhodobě na ústupu. Milníkem byl rok 2012, tehdy se na světě poslalo více zpráv přes chatovací aplikace než tradičních SMS.

Nicméně v případě českých uživatelů se způsoby využití smartphonů mírně liší. Nejčastěji je sice rovněž používají k psaní zpráv (90 %), v těsném závěsu ovšem následují hlasové hovory (89 %). Na třetím místě je rovněž fotografování (shodných 85 % s evropským průměrem) následované přístupem na sociální sítě (78 %).

Většina Čechů má smartphone po ruce více než 13 hodin denně

A jak si Češi stojí oproti evropskému průměru, co se týče doby, kdy mají smartphone přes den po ruce? V tomto ohledu máme navrch - pravdou ovšem je, že se není čím chlubit. Více než 13 hodin denně má u sebe smartphone totiž „jen“ 58 % Evropanů, v Česku je to ovšem rovných 70 % uživatelů. Útěchou budiž fakt, že v míře aktivního používání pak za celoevropským průměrem zaostáváme - aktivně totiž smartphone tři a více hodin denně používá jen 57 % Čechů, zatímco evropský průměr činí 65 % uživatelů.

Podle sociologa z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petra Lupače je z výsledků průzkumu patrné, že se Česko nijak výrazně neodchyluje od uživatelských zvyklostí v jiných do průzkumu zahrnutých evropských zemích.

„Data potvrzují předchozí zjištění, že mobilní telefon dnes zřejmě představuje nejnepostradatelnější komunikační technologii. S trochou nadsázky se dá říci, že pro většinu populace se mobilní telefon stal dalším, umělým lidským orgánem – 96 % respondentů jej má vždy, nebo obvykle u sebe a pouze osm procent respondentů nechává telefon přes noc v jiné místnosti než v ložnici,“ uvedl Lupač.