Dosud byla volná frekvenční pásma využívána s generálním povolením Českého Telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a předpokládalo se, že úřad v krátké době poskytne licence na nová frekvenční pásma. Ta měla převzít roli alternativní telekomunikační infrastruktury. "Ekonomický vývoj způsobil, že bezdrátové sítě v licenčních pásmech nebyly dosud dostatečně vybudovány, takže technologie v bezlicenčních pásmech stále zůstávají významným prvkem komunikační infrastruktury v ČR," vysvětlil Novák.
Podle odhadů využívá připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové technologie v pásmu 2,4 GHz zhruba 25 až 30 tisíc lidí, tisíc dalších pak v pásmu 10 GHz. "Nová bezlicenční pásma 5,7 GHz nelze pro připojení k internetu použít vzhledem k povoleným parametrům provozu a výkonu použité technologie," řekl Novák. S rostoucím počtem připojení se proto projevil
základní problém radiového provozu v bezlicenčních pásmech a významně narostlo rušení při podstatném snížení objemu přenesených dat.
Z toho důvodu vznikla při APVTS pracovní skupina G12, která si klade za cíl být poradním orgánem a partnerem ČTÚ při formulaci příslušných nových vyhlášek a revizi vyhlášek starších. Jako hlavní prioritu si skupina stanovila jednání s ČTÚ při probíhající přípravě změn generální licence GL12/R/2000.