Nabídka vývojářských prototypů iPhonu není nikterak výjimečná, Apple už však vadí. Ilustrační snímek

Nabídka vývojářských prototypů iPhonu není nikterak výjimečná, Apple už však vadí. Ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Apple řeší krádeže prototypů iPhonů. Prozraďte zdroje, hrozí prodejcům

  • 7
Může jít o skvělý sběratelský artikl, pravděpodobněji však skončí v nepovolaných rukách. Díky omezenému zabezpečení jsou pro hackery hledající nedostatky cennou záležitostí. Apple se však rozhodl přeprodeji uniklých prototypů iPhonů zamezit.

Už před několika lety byl odhalen šedý trh s ukradenými prototypy zařízení Applu včetně iPhonů. Zapojení čínských zaměstnanců Applu či Foxconnu je nesporné. Jejich jediným úkolem je z továrny propašovat vývojářské prototypy, takzvané dev-fused iPhony určené striktně pro interní využití. 

Překupníci je pak nabízejí dále, a to nejen sběratelům. Vývojové prototypy jsou totiž vzhledem k absenci řady bezpečnostních prvků hojně vyhledávány hackery, kterým slouží například k vývoji exploitů pro iPhone.

Tento roky fungující systém tak pro Apple představuje velký problém. Zaměřil se proto na lidi, kteří taková zařízení nabízejí k prodeji, a to i třeba prostřednictvím sociálních sítí. Jedním z nich je například twitterový účet generálního ředitele čínského prémiového prodejce Apple produktů JinStore, který už v roce 2018 nabízel prototyp iPhonu X. O rok později dokonce nabízel možnost vyhrát dev-fused iPhone 5. Aktuálně má v nabídce za 1 199 dolarů (zhruba 26 tisíc korun) vývojářský prototyp iPhonu XR.

Apple tak prodejce prostřednictvím dopisu odeslaného 18. června čínskou advokátní kanceláří Fangda Partners vyzval, aby přestal nabývat, nabízet a prodávat takováto zařízení. Kromě toho má předat seznam svých zdrojů. Společnosti jde zejména o zjištění, kdo taková zařízení z továren vynáší. V neposlední řadě byl majitel účtu v dopise vyzván k podepsání dokumentu s příslibem, že žádost Applu splní do dvou týdnů od obdržení dopisu.

Není nicméně jasné, jaké další kroky hodlá Apple podniknout v případě, že majitel zmíněného twitterového účtu bude výzvu společnosti ignorovat. Nabízí se třeba možnost, že se společnost v této záležitosti obrátí na policii.

Podle předloňských informací portálu Motherboard dev-fused iPhony využila také izraelská společnost Cellebrite, která v roce 2016 pomohla FBI odblokovat iPhone střelce z kalifornského San Bernardina (více viz Odblokování iPhonu nás stálo přes milion dolarů, naznačil šéf FBI).

Uvedený portál v roce 2019 identifikoval několik prodejců, kteří na sociálních sítích prodávali ukradená zařízení Applu. Jeden z nich potvrdil, že výše zmíněný dopis od Applu rovněž obdržel. Společnost se podle něj snaží rozkrýt, jak se vývojové prototypy dostávají z dodavatelského řetězce ven k lidem, kteří je pak dál prodávají. Není však známo, kolik lidí takový dopis obdrželo.

V roce 2009 se na aukčním portálu eBay objevily dva prototypy první generace iPhonu, přičemž jeden byl plně funkční a běžela na něm původní verze operačního systému OS X, tedy 03.06.01_G. Aukce však byla záhy stažena, pravděpodobně na popud Applu (více viz Prototypy původního iPhonu byly na prodej. Apple ale aukci zakázal).