Evropané propadli čínským smartphonům. Už je kupuje každý třetí

  0:09aktualizováno  0:09
Evropskému trhu stále vládnou Samsung a Apple, ale jejich tržní podíl klesá. To čínští výrobci raketově rostou právě na úkor zatím dominantní dvojice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Podle analytické společnosti Canalys se loni v Evropě prodalo za celý rok 197 milionů smartphonů. To znamená meziroční propad o čtyři procenta. V nejsilnějším předvánočním čtvrtletí byl výsledek trochu lepší, meziročně se prodalo jen o dvě procenta přístrojů méně. V řeči čísel to znamená 57 milionů prodaných chytrých telefonů.

Zajímavé je, že za meziročně nižšími prodeji celého kontinentu stojí především nejbohatší země západní Evropy. Tam se sice prodalo dominantních 128 milionů smartphonů, což ovšem byl nejhorší výsledek od roku 2013 a v meziročním srovnání o osm procent méně.

Největší propad prodejů postihl Německo, Velkou Británii nebo skandinávské země, naopak růst statistiky zaznamenaly v Itálii nebo ve Španělsku.  

Také trhy střední a východní Evropy rostly. Loni to bylo o pět procent, což znamenalo 68 milionů prodaných chytrých telefonů. Západoevropské trhy jsou nasycené a ceny špičkových samsungů, iPhonů, ale i smartphonů Huawei jsou vysoké. To v Rusku je stále prostor k růstu, což dokládá meziroční nárůst prodejů smartphonů na tamním trhu o 14 procent.

Pořadí nejprodávanějších značek smartphonů v Evropě ve čtvrtém čtvrtletí roku...

Pořadí nejprodávanějších značek smartphonů v Evropě ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018.

Současní vládci evropského trhu se potýkají s poklesem prodejů. Samsung loni v Evropě prodal 61,6 milionu smartphonů a zůstává evropským králem. Ovšem meziročně se mu prodeje propadly o podstatných 10 procent.

To Applu se v Evropě dařilo o něco lépe, když propad prodejů iPhonů byl loni „pouze“ šestiprocentní. V roce 2018 se na evropských trzích prodalo 42,8 milionu iPhonů. To je zhruba o 10 milionů přístrojů víc, než se jich firmě podařilo prodat loni na největším jednotlivém trhu se smartphony v Číně.

O pozici druhého evropského nejprodávanějšího výrobce smartphonů ale Apple pravděpodobně brzy přijde. Čínský Huawei totiž loni v Evropě prodal jen o něco málo méně smartphonů, konkrétně 42,5 milionu. Huawei tak meziročně v Evropě „vyrostl“ o neskutečných 54 procent.

Vzrůst prodeje smartphonů čínských výrobců v Evropě mezi lety 2013 až 2018.

Vzrůst prodeje smartphonů čínských výrobců v Evropě mezi lety 2013 až 2018.

Podle společnosti Canalys se čínští výrobci kvůli obchodní válce se Spojenými státy zaměřili na Evropu, kde nabízejí cenově výhodné smartphony. Tím dokážou přesvědčit řadu zákazníků k výměně přístroje za nový. Což je opačný trend než u Samsungu nebo Applu. Na jejich klesající prodeje mají vliv nižší dotace operátorů spolu s rostoucími cenami top produktů, a zákazníci proto nemění telefony tak často.  

Klíčem úspěchu čínských mobilních gigantů je domácí trh. Nikoho tam nepustí

Čínským výrobcům se tak v roce 2018 podařilo získat téměř třetinu evropského trhu. V roce 2013 to přitom bylo jen 11 procent a předloni 24 procent. Více než polovina smartphonů prodaných v loňském posledním čtvrtletí v Evropě sice byla od Samsungu nebo od Applu, ovšem čínští výrobci vtrhli na evropské trhy a mohutně expandují.

Předvánoční prodeje

Zajímavá jsou i data prodejů za poslední loňské čtvrtletí. Samsung v podstatě meziročně zůstal na stejných číslech, Apple trochu ztratil a čínské firmy extrémně rostly.

Takový Huawei si může mnout ruce. Jeho prodeje totiž v posledním kvartálu v Evropě vzrostly meziročně o extrémních 55,7 procenta. Huawei si tak sebral 23,6 procenta evropského předvánočního trhu.

Další čínský „dravec“ Xiaomi rostl dokonce o 62 procent. Ovšem tato značka je v Evropě stále nováčkem, a tak rostla z nepoměrně nižší základny roku 2017 než konkurenti. Top 5 posledního loňského čtvrtletí na evropských trzích uzavírá společnost HMD Global, tedy společnost, která nyní vlastní práva na značku Nokia mezi smartphony.

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Další z rubriky

Toto jsou hlavní trendy smartphonů pro letošní rok. Dva už můžete mít

Samsung Galaxy S10 a Galaxy S10+

Podle zdrojů od výrobců komponentů pro smartphony budou letos klíčové tři trendy. A výrobci doufají, že tyto inovace...

Vymysleli výřez displeje, který není v displeji

Koncepty smartphonů značky ZTE

Kam s předním fotoaparátem? Někdo volí klasický výřez displeje, modernější řešení je už „průstřel“ v rohu displeje,...

Vytváří ohebné a odolné sklo. Smartphony ho budou potřebovat

Samsung Galaxy Fold

Jen málokterý z nových smartphonů alespoň střední třídy by se obešel bez ochranného skla displeje. Jejich největším...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz