Prodeje masivně rostou. Chytré hodinky mají netradiční premianty

  0:18aktualizováno  12:42
Jestliže trh se smartphony je aktuálně v recesi, tak prodeje chytrých hodinek meziročně výrazně vzrostly. Konkurenci drtí Apple, v první čtyřce není žádný čínský výrobce a naopak silnou pozici mají firmy, které nevyrábějí chytré telefony.

Apple Watch Series 4 s ocelovým pouzdrem | foto: apple.com

Po výsledcích prodejů smartphonů za letošní třetí čtvrtletí vydala společnost Strategy Analytics i souhrn prodejů chytrých hodinek. Výsledky jsou velmi rozdílné. Trh se smartphony je v recesi, meziročně klesl. Sice ne o moc, ale trend to je. Naopak prodeje chytrých hodinek meziročně vzrostly o výrazných 66,7 procenta. 

Fotogalerie

To je pro některé firmy výborná zpráva a pro jiné impuls, aby se segmentu chytrých hodinek začaly intenzivně věnovat. Aktuální výsledek prodejů je opravdu výborný, třeba loni ve stejném období trh meziročně rostl jen o 22 procent. Z toho plyne, že ti výrobci, kteří pochopili své zákazníky, mohou na chytrých hodinkách slušně vydělat. 

Velmi zajímavá je skladba největších firem na trhu. Strategy Analytics uvádí první čtyři místa. Trhu jasně dominuje Apple, ale už méně než v předchozích letech. Třeba loni patřilo Applu šedesát procent trhu, nyní to je 45 procent. Stále impozantní číslo, ale je jasné, že konkurence roste a dominance Applu se bude nadále snižovat.

Apple a třetí Samsung jsou jediní dva výrobci smartphonů mezi největšími výrobci chytrých hodinek. V žebříčku překvapivě chybí agresivní čínští výrobci jako je Huawei nebo Xiaomi. Naopak je zde Fitbit a Garmin. 

Není to překvapení, trh s chytrými hodinkami je výrazně provázán se sportovními aktivitami a v tom jsou Fitbit i Garmin výborní a svým zákazníkům rozumí lépe než výrobci chytrých telefonů. Přitom Fitbit vedle sportovních náramků samotné hodinky produkuje jen necelý rok, ale jak uvádí Strategy Analytics, jeho řada Versa je velmi oblíbená, a to především v USA. I proto Fitbit vyrostl meziročně z nuly na patnáctiprocentní podíl na trhu, což znamená druhou pozici hned za Applem a před Samsungem.

Prodeje chytrých hodinek za 3. čtvrtletí 2018
Prodeje Q3 2018 v milionech kusůProdeje Q3 2017 v milionech kusů
Apple4,53.6
Fitbit1,50
Samsung1,10,6
Garmin0,80,6
Ostatní2,11,2
Celkem106

Třetí Samsung také meziročně rostl a polepšil si o procento na tržní podíl 11 procent. Ovšem prodejní čísla výrobců za Applem jsou velmi podobná a je více než pravděpodobné, že s každým čtvrtletím se mohou výrazně měnit. Stačí povedený nový model nebo cenová akce a žebříček se změní.

Podíl výrobců na trhu chytrých hodinek za 3. čtvrtletí 2018
Prodeje Q3 2018 v milionech kusůProdeje Q3 2017 v milionech kusů
Apple4560
Fitbit150
Samsung1110
Garmin810
Ostatní2120
Celkem100100

Garmin je premiantem ve třídě outdoorových chytrých hodinek. Firmě se podařilo přeorientovat produkci, což jí v podstatě zachránilo, protože u navigací se dnes daří jen specializovaným přístrojům. Ty sice Garmin produkuje, ale není to vyloženě masový trh. Garmin meziročně prodal víc hodinek, ale podíl na trhu mu klesl, protože konkurence rostla rychleji. Obsadil tak čtvrté místo.

A ještě jedna podstatná věc. Za třetí kvartál se na celém světě prodalo podle Strategy Analytics deset milionů chytrých hodinek. Před rokem to bylo jen šest milionů, takže nárůst je to značný, ovšem v porovnání se smartphony to jsou drobné. Za stejné období se prodalo po celém světě 360 milionů přístrojů. Kvartální prodeje chytrých hodinek představují zhruba jen prodeje smartphonů za dva a půl dne.  

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Toto jsou dva způsoby, jak žít s bezdrátovými sluchátky a nezešílet

Bezdrátová sluchátka s praktickým nabíjením

Bezdrátová sluchátka jsou čím dál oblíbenější. A to nejen proto, že telefony přichází o klasický 3,5mm jack. Z hlediska...

Huawei si kryje záda. Globální verzi systému bude mít ale až příští rok

Ilustrační snímek

Vlastní operační systém pro smartphony a notebooky bude mít Huawei k dispozici v Číně už na podzim. Příprava...

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Najdete na iDNES.cz