Předčí i iPhone X. Konkurenční čip má v testech nejrychlejší internet

  0:18aktualizováno  0:18
Modemy Qualcomm jsou pověstné nejen podporou všech používaných telekomunikačních standardů, ale pyšní se i vysokou datovou propustností. Společnost Ookla sérií nezávislých testů ukazuje, jak smartphony se Snapdragonem 845 konektivitou překonávají i nejdražší iPhone.

Čip Snapdragon 845 poskytuje nejrychlejší internetové připojení. | foto: Profimedia.cz

Datový provoz ve smartphonech v posledních letech skokově roste a jestliže si před lety i náročnější uživatelé vystačili s několika stovkami megabytů měsíčně, dnes vyžadují i deset, dvacet nebo padesát gigabytů. A někdy i víc.

Proto je pro uživatele vedle výkonu stále důležitější právě i datová propustnost použitého modemu. Je totiž rozdíl, zda v terénu stahujete dvousetmegabytový balík dat rychlostí 2, nebo 20 Mb/s.

A teď samozřejmě pomineme omezení plynoucí z pokrytí daného místa signálem toho kterého operátora, protože z telefonu vyšší rychlost stahování, než je maximální teoretická hodnota technologie, nevymáčknete, byť máte moderní smartphone s výkonným čipsetem Snapdragon 845 od Qualcommu.

A právě na jeden takový se organizace Ookla zaměřila při svém testu, kdy měřila datovou propustnost použitého modemu oběma směry, tedy jak stahování (download), tak odesílání (upload).

Tím smartphonem byl Samsung Galaxy S9, který v USA právě pro tamní rozmanitost telekomunikačních standardů výrobce osazuje nikoli svým vlastním čipem Exynos 9810, ale právě hardwarem od Qualcommu. Snapdragon 845 obsahuje LTE modem X20, za jehož návrhem stojí přímo tým americké společnosti.

Protivníkem v testu pak byla současná špička z nabídky Applu, tedy iPhone X. Jeho srdcem je čipová sada A11, která naproti tomu spoléhá na datový modem od Intelu. Konkrétně je použit typ XMM 7480, jež „desítka“ sdílí také s dvojicí iPhone 8/8 Plus. Testována pak byla i minulá generace iPhonů, tedy modelů 7 a 7 Plus s modemem Intel XMM 7360.

U iPhonů je však situace trochu složitější, existuje totiž více verzí a některé určené vybraným regionům mají místo modemu Intel také hardware od Qualcommu, ovšem starší typ X16 (platí pro modely X a 8/8 Plus). Sedmičkové iPhony pak mohou být vedle zmíněného Intelu vybaveny i modemem Qualcomm MSM9645M. 

Jak zjistím, zda má můj iPhone modem od Qualcommu, nebo Intelu?

Typ zjistíte v menu Nastavení – O telefonu – Právní ujednání - Regulace, případně z oddílu Nastavení – Obecné – O telefonu, kde sjedete až k položce Zadání modelu.

iPhone 7/7 Plus:

Model A1660 nebo A1661: Qualcomm

Model A1778 nebo A1784: Intel

iPhone 8/8 Plus:

Model A1863 nebo A1864: Qualcomm

Model A1905 nebo A1897: Intel

iPhone X:

Model A1865: Qualcomm

Model A1901: Intel

Podmínky stejné, naměřené rychlosti i propastně rozdílné

Jak Galaxy S9, tak iPhone X byly během testu přihlášeny postupně k síti amerického T-Mobilu a AT&T.

Výsledky hovoří jasně ve prospěch modemu Qualcomm X20, Galaxy S9 totiž běžně v síti AT&T stahoval data rychlostí bezmála 30 Mb/s. Modem XMM 7480 za stejných podmínek nedosáhl ani na 21,5 Mb/s, iPhone 7/7 Plus pak data stahoval rychlostí lehce nad 18 megabitů za sekundu.

Galaxy S9 byl tedy při stahování stejného balíku dat o 40 procent rychlejší než iPhone X. A takový rozdíl uživatel už v případě, že není limitován horším signálem, jednoznačně pocítí.

V případě odesílání dat dělil tyto dva smartphony rozdíl asi 1,2 Mb/s ve prospěch Galaxy S9 (Qualcommu X20) s výsledkem 7,04 Mb/s. Nižší byla v případě modemu X20 také latence, a to 35 ms oproti 44 ms, naměřeným u iPhonu X.

Výsledky testů rychlosti modemů Qualcomm a Intel ve smartphonech

V síti T-Mobilu ještě rychlejší internet

Ještě lepších výsledků testované přístroje (modemy) dosáhly v síti T-Mobilu. Králem byl opět Qualcomm X20 s rychlostí stahování až 37,17 Mb/s, který měl oproti XMM 7480 se 24,25 Mb/s náskok bezmála 55 procent. Citelně rychlejší byla i cesta dat opačným směrem, kdy Galaxy S9 odesílal tempem více než 11 megabitů za sekundu. iPhonu X ale v této disciplíně neutekl tak výrazně, jeho náskok se scvrkl na dvě procenta.

Lepší (nižší) byla v sítích T-Mobile naměřena také latence. V případě S9 pouhých 26 milisekund, iPhone X pak vykázal zpoždění 38 ms.

Nejhůře i desetkrát pomaleji

Výše uvedené dosažené výsledky jsou průměrné, Ookla však udává i ty vůbec nejhorší, které při svých testech naměřila. A ty jsou propastně horší, než ony typické rychlosti.

U AT&T mluvíme v případě Qualcommu X20 (Samsung S9) o stahování rychlostí jen 3,14 Mb/s, odesílání tempem 1,55 Mb/s a latenci 60 ms.

Nejdražší iPhone pak dosáhl rychlostí 2,84 a 0,66 Mb/s, předloňské modely s modemem XMM 7360 pak byly asi o 10 resp. 20 procent pomalejší.

Výsledky testů rychlosti modemů Qualcomm a Intel ve smartphonech. Nejslabší...

Je pravdou, že Ookla nezměřila rozdíly mezi zmíněnými dvěma verzemi iPhonu X a graf by další proužek s naměřenými hodnotami bezpochyby snesl. Na tuto otázku však už v závěru minulého roku odpověděl jiný nezávislý test, provedený společností Celluar Insights (více v článku: Rychlost iPhonu X je loterie. Apple používá dva modemy). 

Ten zkoumal datovou propustnost modemu v závislosti na síle signálu. I tehdy si modem od Qualcommu v testech vedl o něco lépe. Rozdíly však pochopitelně nebyly tak propastné jako v testu organizace Ookla, kdy proti sobě stojí loňský a letošní typ modemu.

Snapdragon 845 má hodně výkonu a nejrychlejší modem

Výsledky testu jednoznačně dokazují, že koupí jakéhokoli smartphonu se Snapdragonem 845 nemůžete udělat chybu. A že jich je na trhu dostatek. Kromě tandemu Xperia XZ2/XZ2 Compact od Sony, které co nevidět doplní špičková a obří varianta XZ2 Premium, v úvahu připadá kupříkladu HTC U12+ nebo LG G7.

Poslední dva jmenované stroje přijdou podobně jako Xperia XZ2 přibližně na 18 až 19 tisíc korun. Compact je o něco levnější a k nákupu postačí 15 tisíc. Za stejnou cenu lze pořídit designovou lahůdku Mi Mix 2S od Xiaomi s displejem přes téměř celé čelo. Za zmínku určitě stojí i OnePlus 6, jež ve verzi se 6 GB operační paměti a 64GB úložištěm vyjde na 519 eur (asi 13 500 korun).

Vůbec nejlevnější cesta ke smartphonu s dosud nejsilnějším snapdragonem pak vede do stáje společnosti Asus, konkrétně se ptejte po Zenfonu 5s. Zatím u nás sice není v prodeji, nicméně česká distribuce už potvrdila finální cenu 12 990 korun (6/64 GB). K mání bude i nejvyšší paměťová verze 8/256 GB, za kterou si výrobce účtuje dvoutisícový příplatek. Výsledná cena 14 990 korun je však stále parádní a to i s ohledem na opravdu mamutí úložiště, které musí stačit snad úplně každému.

 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Toto Pivo nezatočí vaší hlavou, ale smartphonem

Rotační držák smartphonu Pivo

Malý start-up prezentuje na veletrhu CES zařízení nazvané Pivo. Nejde však o nic spojeného s naším zlatavým mokem. Je...

Už za pár dní. Veletrh v městě hazardu ukáže první letošní novinky a trendy

CES 2019

Veletrh CES v Las Vegas je první tradiční událostí, při které se představují (nejen) mobilní novinky pro rok 2019....

Zrak vám doma změří smartphone pomocí přístroje za 1 500 korun

EyeQue VisionCheck

Izraelská společnost EyeQue vymyslela jednoduchý malý přístroj, který se ve spojení s vaším smartphonem promění v...

Najdete na iDNES.cz