Předčí i iPhone X. Konkurenční čip má v testech nejrychlejší internet

  0:18aktualizováno  0:18
Modemy Qualcomm jsou pověstné nejen podporou všech používaných telekomunikačních standardů, ale pyšní se i vysokou datovou propustností. Společnost Ookla sérií nezávislých testů ukazuje, jak smartphony se Snapdragonem 845 konektivitou překonávají i nejdražší iPhone.

Čip Snapdragon 845 poskytuje nejrychlejší internetové připojení. | foto: Profimedia.cz

Datový provoz ve smartphonech v posledních letech skokově roste a jestliže si před lety i náročnější uživatelé vystačili s několika stovkami megabytů měsíčně, dnes vyžadují i deset, dvacet nebo padesát gigabytů. A někdy i víc.

Proto je pro uživatele vedle výkonu stále důležitější právě i datová propustnost použitého modemu. Je totiž rozdíl, zda v terénu stahujete dvousetmegabytový balík dat rychlostí 2, nebo 20 Mb/s.

A teď samozřejmě pomineme omezení plynoucí z pokrytí daného místa signálem toho kterého operátora, protože z telefonu vyšší rychlost stahování, než je maximální teoretická hodnota technologie, nevymáčknete, byť máte moderní smartphone s výkonným čipsetem Snapdragon 845 od Qualcommu.

A právě na jeden takový se organizace Ookla zaměřila při svém testu, kdy měřila datovou propustnost použitého modemu oběma směry, tedy jak stahování (download), tak odesílání (upload).

Tím smartphonem byl Samsung Galaxy S9, který v USA právě pro tamní rozmanitost telekomunikačních standardů výrobce osazuje nikoli svým vlastním čipem Exynos 9810, ale právě hardwarem od Qualcommu. Snapdragon 845 obsahuje LTE modem X20, za jehož návrhem stojí přímo tým americké společnosti.

Protivníkem v testu pak byla současná špička z nabídky Applu, tedy iPhone X. Jeho srdcem je čipová sada A11, která naproti tomu spoléhá na datový modem od Intelu. Konkrétně je použit typ XMM 7480, jež „desítka“ sdílí také s dvojicí iPhone 8/8 Plus. Testována pak byla i minulá generace iPhonů, tedy modelů 7 a 7 Plus s modemem Intel XMM 7360.

U iPhonů je však situace trochu složitější, existuje totiž více verzí a některé určené vybraným regionům mají místo modemu Intel také hardware od Qualcommu, ovšem starší typ X16 (platí pro modely X a 8/8 Plus). Sedmičkové iPhony pak mohou být vedle zmíněného Intelu vybaveny i modemem Qualcomm MSM9645M. 

Jak zjistím, zda má můj iPhone modem od Qualcommu, nebo Intelu?

Typ zjistíte v menu Nastavení – O telefonu – Právní ujednání - Regulace, případně z oddílu Nastavení – Obecné – O telefonu, kde sjedete až k položce Zadání modelu.

iPhone 7/7 Plus:

Model A1660 nebo A1661: Qualcomm

Model A1778 nebo A1784: Intel

iPhone 8/8 Plus:

Model A1863 nebo A1864: Qualcomm

Model A1905 nebo A1897: Intel

iPhone X:

Model A1865: Qualcomm

Model A1901: Intel

Podmínky stejné, naměřené rychlosti i propastně rozdílné

Jak Galaxy S9, tak iPhone X byly během testu přihlášeny postupně k síti amerického T-Mobilu a AT&T.

Výsledky hovoří jasně ve prospěch modemu Qualcomm X20, Galaxy S9 totiž běžně v síti AT&T stahoval data rychlostí bezmála 30 Mb/s. Modem XMM 7480 za stejných podmínek nedosáhl ani na 21,5 Mb/s, iPhone 7/7 Plus pak data stahoval rychlostí lehce nad 18 megabitů za sekundu.

Galaxy S9 byl tedy při stahování stejného balíku dat o 40 procent rychlejší než iPhone X. A takový rozdíl uživatel už v případě, že není limitován horším signálem, jednoznačně pocítí.

V případě odesílání dat dělil tyto dva smartphony rozdíl asi 1,2 Mb/s ve prospěch Galaxy S9 (Qualcommu X20) s výsledkem 7,04 Mb/s. Nižší byla v případě modemu X20 také latence, a to 35 ms oproti 44 ms, naměřeným u iPhonu X.

Výsledky testů rychlosti modemů Qualcomm a Intel ve smartphonech

V síti T-Mobilu ještě rychlejší internet

Ještě lepších výsledků testované přístroje (modemy) dosáhly v síti T-Mobilu. Králem byl opět Qualcomm X20 s rychlostí stahování až 37,17 Mb/s, který měl oproti XMM 7480 se 24,25 Mb/s náskok bezmála 55 procent. Citelně rychlejší byla i cesta dat opačným směrem, kdy Galaxy S9 odesílal tempem více než 11 megabitů za sekundu. iPhonu X ale v této disciplíně neutekl tak výrazně, jeho náskok se scvrkl na dvě procenta.

Lepší (nižší) byla v sítích T-Mobile naměřena také latence. V případě S9 pouhých 26 milisekund, iPhone X pak vykázal zpoždění 38 ms.

Nejhůře i desetkrát pomaleji

Výše uvedené dosažené výsledky jsou průměrné, Ookla však udává i ty vůbec nejhorší, které při svých testech naměřila. A ty jsou propastně horší, než ony typické rychlosti.

U AT&T mluvíme v případě Qualcommu X20 (Samsung S9) o stahování rychlostí jen 3,14 Mb/s, odesílání tempem 1,55 Mb/s a latenci 60 ms.

Nejdražší iPhone pak dosáhl rychlostí 2,84 a 0,66 Mb/s, předloňské modely s modemem XMM 7360 pak byly asi o 10 resp. 20 procent pomalejší.

Výsledky testů rychlosti modemů Qualcomm a Intel ve smartphonech. Nejslabší...

Je pravdou, že Ookla nezměřila rozdíly mezi zmíněnými dvěma verzemi iPhonu X a graf by další proužek s naměřenými hodnotami bezpochyby snesl. Na tuto otázku však už v závěru minulého roku odpověděl jiný nezávislý test, provedený společností Celluar Insights (více v článku: Rychlost iPhonu X je loterie. Apple používá dva modemy). 

Ten zkoumal datovou propustnost modemu v závislosti na síle signálu. I tehdy si modem od Qualcommu v testech vedl o něco lépe. Rozdíly však pochopitelně nebyly tak propastné jako v testu organizace Ookla, kdy proti sobě stojí loňský a letošní typ modemu.

Snapdragon 845 má hodně výkonu a nejrychlejší modem

Výsledky testu jednoznačně dokazují, že koupí jakéhokoli smartphonu se Snapdragonem 845 nemůžete udělat chybu. A že jich je na trhu dostatek. Kromě tandemu Xperia XZ2/XZ2 Compact od Sony, které co nevidět doplní špičková a obří varianta XZ2 Premium, v úvahu připadá kupříkladu HTC U12+ nebo LG G7.

Poslední dva jmenované stroje přijdou podobně jako Xperia XZ2 přibližně na 18 až 19 tisíc korun. Compact je o něco levnější a k nákupu postačí 15 tisíc. Za stejnou cenu lze pořídit designovou lahůdku Mi Mix 2S od Xiaomi s displejem přes téměř celé čelo. Za zmínku určitě stojí i OnePlus 6, jež ve verzi se 6 GB operační paměti a 64GB úložištěm vyjde na 519 eur (asi 13 500 korun).

Vůbec nejlevnější cesta ke smartphonu s dosud nejsilnějším snapdragonem pak vede do stáje společnosti Asus, konkrétně se ptejte po Zenfonu 5s. Zatím u nás sice není v prodeji, nicméně česká distribuce už potvrdila finální cenu 12 990 korun (6/64 GB). K mání bude i nejvyšší paměťová verze 8/256 GB, za kterou si výrobce účtuje dvoutisícový příplatek. Výsledná cena 14 990 korun je však stále parádní a to i s ohledem na opravdu mamutí úložiště, které musí stačit snad úplně každému.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Mají možná nejlepší telefony na světě. Jenže je nemohou prodávat

Huawei Mate 30 systém

Huawei představil své špičkové telefony řady Mate. Jsou to pravděpodobně jedny z nejlepších přístrojů na trhu. Jenže...

iPhony budou vypadat jinak. Nejdřív však přijde levný model

iPhone X

Čerstvě představené iPhony se designem stále hlásí k převratnému modelu X z roku 2017. Už v příštím roce však Apple...

Toto jsou nové nejlepší huaweie. Budou mít jednu vadu

Huawei Mate 30 Pro

Známý únikář Evan Blass zveřejnil krátce před čtvrtečním oficiálním představením všechny čtyři verze chystaného top...

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Špičkový Samsung můžete mít už za 14 tisíc. Jen do konce tohoto týdne

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung připravil pro české zákazníky další z mnoha slevových akcí. Tentokrát se vztahuje na špičkové modely letošní...

Další z rubriky

iPhony budou vypadat jinak. Nejdřív však přijde levný model

iPhone X

Čerstvě představené iPhony se designem stále hlásí k převratnému modelu X z roku 2017. Už v příštím roce však Apple...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Apple rekordy nečeká. Odbyt iPhonů v závěru roku se má podobat loňsku

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Nové iPhony sice byly představeny tento týden, ovšem jejich výroba běží na plné obrátky už několik měsíců. Podle...

Apple má Česko rád, natočil u nás další reklamu

Reklama Applu na nové hodinky ve stanici pražského metra

Neuplyne rok, kdy by Apple se svým filmovým štábem nezavítal do Česka, evidentně se zde firmě moc líbí. Aktuálně u nás...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz