Komunikaci prostřednictvím mobilních telefonů GSM považujeme obecně za jednu z nejbezpečnějších, protože je digitální a šifrovaná. Třeba ve srovnání s analogovou telefonní linkou nebo analogovým mobilem (u nás NMT 450 v síti TiP Eurotelu) je GSM opravdu superbezpečné. Přesto se čas od času vyrojí spekulace či zaručená tvrzení o tom, jak je jednoduché šifrovou ochranu tohoto systému obejít. Tyto fámy se týkají dvou témat – samotné možnosti odposlechu bez nutnosti přístupu na ústřednu operátora a využití mobilu jako dálkově aktivovaného odposlouchávacího prostředku.
|
Možnost odposlechu bez přístupu na ústřednu, jen tak „ze vzduchu“ samozřejmě existuje, ale pravděpodobnost jejího praktického využití je velmi malá. Vyžaduje poměrně složité technické vybavení, které se musí stát dočasně součástí sítě daného operátora. Zároveň musí být mobilní a v ideálním případě by navíc mělo být poměrně nenápadné. Takovou investici si může dovolit jen poměrně malá skupina osob nebo institucí. Za současné finanční situace resortu vnitra by s jejím získáním měla česká policie nebo zpravodajská služba značné potíže, protože tam, kde není na benzín, se jen těžko najde několik milionů korun. (Podrobněji se možnosti odposlechu GSM věnujeme na jiném místě přílohy.)
Pro bezpečnostní složky i případné gangstery a jiné útočníky je podstatně pohodlnější znát telefonní číslo daného mobilu a odposlouchávat jej přímo na ústředně operátora. O tom, že toto nebo velmi podobné technické řešení stát používá, není pochyb. Samozřejmě tato činnost oficiálně podléhá soudnímu příkazu.
Co se týká možnosti využívat mobil jako dálkově aktivovatelné odposlouchávací zařízení se sice mnoho napsalo, ale důkazy nejsou. Nikdo sice spolehlivě takové zneužití nevyloučil, ovšem tvrzení protistrany jsou ještě méně přesvědčivá. Navíc tento problém není námětem našeho článku.
Šifrujeme raději několikrát
Protože je možné se na některých místech sítě GSM dostat k hovoru, který v tu chvíli nemá šifrovou ochranu, vyvinuly minimálně tři firmy (Sagem, Siemens a Motorola) mobilní telefony GSM, které hovor zašifrují ještě jednou. Proti útočníkovi pak stojí hned při překážky. Přenos je digitální, zašifrovaný sítí GSM a ještě zašifrovaný přídavným zařízením. Efektivně odposlechnout takový hovor je pak opravdu těžký oříšek.
|