V řeči konkrétních čísel má Note 7 míry 153,5 x 73,9 x 7,9 mm, zatímco S7 edge...

V řeči konkrétních čísel má Note 7 míry 153,5 x 73,9 x 7,9 mm, zatímco S7 edge měří 150,9 x 72,6 x 7,7 mm. Na šířku není rozdíl v ruce téměř cítit. | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Odolné sklo Gorilla Glass 5 je podle youtubera měkčí než čtyřka

  • 13
Samsung Galaxy Note7 je jedním z prvních smartphonů, u kterých se o ochranu displeje stará Gorilla Glass 5. Jeho tvrdost v tradičním testu ověřoval youtuber JerryRigEverything. Sklo však velkou tvrdost neprokázalo, vrypy totiž zanechal již hrot odpovídající stupni tvrdosti číslo 3 Mohsovy stupnice.

Test má jednoduchá pravidla. YouTuber krycí sklo postupně přejíždí hroty, které odpovídají devíti stupňům známé Mohsovy stupnice tvrdosti. V ní má číslo jedna coby nejměkčí materiál mastek, následovaný solí kamennou a kalcitem, devítku má korund (safír) a desítku diamant. Stupnice není lineární, a korund tak není jen o desetinu měkčí než diamant, byť leží na stupnici těsně pod ním.

Testovaný Galaxy Note7 se jako jeden z prvních zařízení vůbec chlubí osazeným Gorilla Glass 5, u kterého výrobce deklaruje, že by mělo vydržet pád z výšky 1,6 metru na beton (více zde). U předchozí čtvrté generace přitom byla bezpečná výška rovný metr. Z tohoto pohledu se tedy pátá edice skla Gorilla vylepšila o 60 procent. Jenže vyšší pevnost sama o sobě nemusí nutně znamenat i vyšší tvrdost.

Gorilla Glass 4 je podle youtubera tvrdší

U několika předchozích videí, kdy Zachary Nelson stejnou metodou testoval smartphony opatřené Gorilla Glass 4, se vrypy objevily až při použití hrotu odpovídající pátému nebo šestému stupni tvrdosti. Naproti tomu sklu u Galaxy Notu 7 způsobil trvalou vzpomínku už hrot stupně tvrdosti 3. Druhý stupeň přitom odpovídá tvrdosti běžného plastu.

Redaktoři serveru Android Authority se tedy obrátili přímo na vedení společnosti Corning, konkrétně na mluvčího Jaymina Amina a technického ředitele Jona Pasanskyho.

Mluvčí Amin celý test zpochybnil argumentem, že nešlo o kontrolovanou a certifikovanou průmyslovou zkoušku. Redaktor serveru však kontroval, že youtuber provedl stejný test u více než třiceti zařízení, a zdaleka tedy nešlo o nějakou nahodilou jedinkrát provedenou zkoušku. Stejným způsobem v listopadu potrápil třeba špičkový Nexus 6P (více zde).

Amin dále uvedl, že tvrdost většiny skel se pohybuje mezi pátým a šestým stupněm Mohsovy stupnice, a není proto možné, aby v něm materiál třetího stupně tvrdosti zanechal vrypy.

A přidává také vysvětlení: pokud je hrot stupně tvrdosti 3 podstatně měkčí než zkoušené sklo, pak má prý měkčí materiál tendenci ulpívat na podkladu a to v závislosti na vyvinutém tlaku.

Technický ředitel Pasansky dodal, že přenos měkčího materiálu hrotu na tvrdší podklad Gorilla Glass 5 odhalily interní testy společnosti. Podle tohoto vyjádření jsou tedy ve videu viditelné stopy na skle Notu 7 při použití hrotu třetího stupně tvrdosti právě částečky tohoto měkkého materiálu a nikoli škrábance ve skle.

Gorilla Glass 5 je podobně tvrdé jako „čtyřka“

Server Android Authority zástupcům Corningu ještě položil zdánlivě jednoduchou otázku, zda je Gorilla Glass 5 alespoň stejně tak odolné jako předchozí generace.

Odpovědí bylo, že pátá generace skla byla primárně navržena tak, aby se zvýšila pevnost skla při pádech na zem, nikoli pro vyšší tvrdost. Pokud se však vezmou v potaz všechny interně provedené testy, pak je prý Glass 5 vlastně tvrdší než předchozí generace. Celkově vzato jsou tak v Corningu přesvědčeni, že Glass 5 podává podobné výkony jako předchozí generace.

Vlastně přinejmenším stejně tak tvrdé

V jistém směru vyhýbavá odpověď reprezentantů společnosti Corning redaktory zmíněného serveru neuspokojila, proto se zeptali znovu, zda je Glass 5 odolné přinejmenším stejně jako čtvrtá generace. Odpovědí bylo, že tomu tak je.

Další otázkou bylo vysvětlení vztahu mezi tvrdostí materiálu a jeho pevností při pádu na zem. Redaktory zajímalo, zda není zlepšení vlastností jednoho parametru na úkor druhého.

Přímé odpovědi se jim však nedostalo. Gorilla Glass 5 prý bylo vyvinuto s ohledem na maximální odolnost vůči jakémukoli poškození. Celé je to prý o předcházení chyb ve skle, což je křehký materiál, a nikoli o vývoji měkkého materiálu, který je schopen absorbovat nárazy.

„Může být velmi obtížné odstranit stopy měkkého kovu, který se při zkoušce přenesl na povrch skla. To, co můžeme tedy vnímat jako poškození skla, je ve skutečnosti jen nános materiálu na povrchu substrátu,“ doplňuje Jon Pasansky.

YouTuber škrábance, které jsou podle zástupců Corningu jen nánosem, na videu čistil hadříkem, ovšem stopy po hrotu byly na skle patrné i tak.

Gorilla Glass 5 ochrání před pádem, před škrábanci na skle folie

Navzdory vyhýbavým odpovědím zástupců společnosti Corning, kteří se snažili výsledky necertifikovaného testu zlehčovat, to skutečně vypadá, že Gorilla Glass 5 je sice odolnější vůči prasknutí po pádu, ovšem zaplatilo za to daň v podobě menší tvrdosti, tudíž je náchylnější k poškození při běžném používání.

Drtivá většina uživatelů si však na smartphone pořizuje buď ochrannou folii, nebo rovnou temperované sklo, které proti škrábancům ochrání dokonale. A u přístrojů za ceny nad 20 tisíc korun, mezi které Galaxy Note 7 samozřejmě patří, je aplikace podobné ochrany naprostou samozřejmostí.