Přijde další zdražení paušálů u pevných linek?

  • 160
Regulované ceny za volání z pevných linek se od února 2006 mohou stát minulostí. Pokud ČTÚ usoudí, že trh není třeba dále regulovat, bude mít Český Telecom v cenové politice zcela volné ruce. Zdraží se nejlevnější paušály?

Český telekomunikační úřad má ve svém poslání správu v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb, včetně regulace trhu a stanovování podmínek pro podnikání. K regulaci trhu ČTÚ přistupuje všude tam, kde chybí fungující princip tržního prostředí. Jednou z oblastí jsou pevné linky.

Cenová politika Českého Telecomu, zejména v oblasti nejlevnějších měsíčních paušálů, se dosud do značné míry odvíjí od nařízení ČTÚ. Stačí si jen připomenout květnové rozhodnutí, které zapříčinilo zemětřesení v cenových plánech Telecomu.

Poslední změna v tarifech vyvolaná ze strany ČTÚ, pro některé uživatele mohla znamenat zvýšení výdajů za telefon. Přesto ale platí, že regulátor v celkovém měřítku působí na ceny především směrem dolů. Plánovaná deregulace trhu by se tak zákazníkům mohla vymstít.

Květen přinesl změnu pro uživatele pevných linek. Na základě rozhodnutí ČTÚ změnil Český Telecom své tarify. Velké změny nastaly i u dial-up připojení k internetu.

Konec regulovaných cen na pevných linkách umožňuje nový zákon o elektronických komunikacích, který je účinný od letošního května. Telekomunikačnímu úřadu nová právní úprava nařizuje do konce ledna určit trhy, které bude nadále potřeba regulovat kvůli nízké konkurenci či dalším překážkám. "Směřuje to k tomu, aby se neregulovalo," vysvětlil v rozhovoru pro ČTK předseda ČTÚ David Stádník.

Pokud úřad usoudí, že na trhu již funguje konkurence, regulované ceny padnou. Jak by se v té chvíli zachoval dominantní operátor pevných linek můžeme předpokládat z jeho dlouhodobé nespokojenosti s příliš nízkou cenovou úrovní předepsaných paušálů. Strádníkův výrok mluvčí Telecomu Vlastimil Sršeň
ponechal bez komentáře.

Co bude dál?

Devítiměsíční lhůta pro vytvoření osmnácti analýz relevantních trhů běží od května. Podle odborníků a zástupců ČTÚ se jedná o "šibeniční termín", který se v zahraničí
podařilo splnit jen výjimečně. Úřad tak žádá všechny zainteresované strany ke spolupráci - zaslání podnětů a návrhů směřujících ke kvalitnějšímu zpracování analýz. 

Po zrušení regulace by úřad přestal stanovovat výši měsíčního paušálního poplatku za telefonní linku u základních programů Standard a Mini, výši hovorného nebo cenu za zřízení linky. Současná výše paušálního poplatku 329 korun je podle dřívějších vyjádření Telecomu stále pod náklady na provoz linky. Telecom v minulosti požadoval zvýšení paušálu na úroveň 500 korun. V tomto krajním případě by však pravděpodobně znatelně poklesly minutové sazby.

O tom, jak telefonovat zcela bez paušálu, se dočtete v tomto článku.

Ilustrační foto.